Historia i pasja

Laurent Delaunay jest winiarzem - pasjonatą, uznanym specjalistą w zakresie win langwedockich. Reprezentuje piąte pokolenie burgundzkiej rodziny producentów i negocjantów.

Przekonany ogromnym potencjałem terytoriów Langwedocji, nabył Abbotts - winnicę utworzoną w 1996 roku w Marsylii, niedaleko Carcassonne w południowo-zachodniej Francji, przez młodą i utalentowaną australijską winiarz Neridę Abbott. Była ona oczarowana regionem i różnorodnością jego terytoriów, kierując się wielką pracowitością i perfekcjonizmem, niestrudzenie zabiegała o produkcję najlepszych win z apelacji Langwedocja-Roussillon.

 

Dążenie do perfekcji i staranność to kluczowe terminy opisujące ducha tych dwóch wymagających i pełnych pasji winiarzy. Aby utrwalić tę filozofię, postanowiono nazwać najnowszą i całkowicie zaktualizowaną kolekcję imieniem obu: Abbotts & Delaunay.

  

Langwedocja – winnice, winiarnia oraz wina

Znamy się długo i uważamy, że potrafią wyprodukować wina, które mogą dorównać nawet najlepszym Cru na świecie.

Laurent Delaunay zna to terroir jak własną kieszeń, wiele podróżował po całym regionie w poszukiwaniu małych działek starych winorośli rosnących na dużych wysokościach w jednych z najlepszych apelacji regionu: Corbières, Minervois, Faugères, Limoux...

Zaokrąglone kamienie ukształtowane przez potoki wezbrane przez potężne burze, piaskowce, margle, wapienne piargi i łupki tworzą spieczone słońcem, smagane wiatrem tarasy, które charakteryzują surowe środowisko naturalne, w którym wzrastając winogrona, nadające winom indywidualny i potężny charakter. Przyroda śródziemnomorska jest jedyną formą roślinności, która się tu rozwija. W tym projekcie udało się oswoić moc tych winnic, dzięki czemu mamy przyjemność zaoferować miłośnikom wina wyjątkowe doznania smakowe win, pełnych złożoności, równowagi i świeżości, opakowanych w charakterystyczne butelki i etykiety.

Winiarnia znajduje się w samym sercu miejscowości Marseillette, na terenie winnicy z początku XIX wieku. Wioska znajduje się 17 km od Carcassonne, w samym sercu francuskiego Kraju Katarów. Przebiega przez niego słynny Canal du Midi, zbudowany w XVII wieku w celu ułatwienia handlu między Oceanem Atlantyckim, a Morzem Śródziemnym.

Budynek, który został wybudowany w 1803 roku, został całkowicie odnowiony i posiada kilka zbiorników ze stali nierdzewnej i glazurowanego betonu z kontrolą temperatury i higrometrii. Ukryte pod powierzchnią dwie piwnice do starzenia zapewniają optymalne warunki do mieszania, leżakowania i przechowywania win.

Sala degustacyjna i laboratorium uzupełniają zaplecze, które pozwala odpowiednio dbać o wina.

 

Laurent Delaunay przekazał kompleksowe zadanie nadzorowania winifikacji wszystkich kupaży w celu udoskonalenia każdego z tych win do najwyższego poziomu.

 

 

 

Laurent Delaunay – winiarz - wizjoner

Urodzony w Burgundii, w piątym pokoleniu rodziny burgundzkich producentów i handlarzy winem, Laurent Delaunay znalazł nową ojczyznę w Langwedocji.

Zapytany o to czy teraz w wieku 47 lat rozważa robienie czegokolwiek innego niż wino? Odpowiada, „Jednym z moich wspomnień z dzieciństwa jest degustacja wina przez mojego ojca i dziadka. Kiedyś zamykali się w czymś, co nazywali swoim biurem degustacyjnym. Byłem tym zafascynowany - do dziś nic się nie zmieniło”. 

Jako nastolatek brał udział w zbiorach i nadal bardzo interesuje się pracą w winnicy - studiował uprawę winorośli w Beaune, a następnie Enologię w Dijon, po czym uzyskał dyplom ukończenia szkoły biznesu ESSEC. Droga zawodowa została wytyczona. Laurent podróżował i spędził kilka miesięcy pracując w winnicy w Kalifornii. On i jego żona Katarzyna (również Enolog), zakochali się w Langwedocji 20 lat temu. Wyczuli przemianę zachodzącą w tym południowym regionie winiarskim. Nie związani 20 lat temu z sprzedaną znaczenie wcześniej rodzinną posiadłością Delunayów w Burgundii (zakupioną ponownie prze kilkoma laty!) Laurent zaczął od wprowadzenie na rynek linii jednoszczepowych win skupiając się na odmianach – Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah, Chardonnay, Sauvignon Blanc i Grenache. Dziś dołączyły do nich także Pinot Noir, Carginan, Mourvedre i Viognier.

 

Wina Abbotts & Delaunay podzielone są na trzy główne linie:

 •     FRUITS ET FLEURS SAUVAGES - owocowe i eleganckie wina odmianowe z Pays d'Oc,

·    A TIRE D'AILE - zrównoważone wina AOC wywodzące się z wielkich klasycznych apelacji Langwedocji,·    NUAGES & VENTS - Starannie pozyskiwane mikrocuvée ze starych winorośli uprawianych w winnicach położonych na dużych wysokościach. Jednak zapytaliśmy o ten podział Laurenta i oto co przekazał względem poszczególnych linii swoich win również z strategią A&D:

Jesteśmy grupą specjalistów w zakresie butikowych win Premium z Langwedocji, obejmując wszystkie poziomy klas regionu:

 

 •     Fleurs Sauvages - IGP Pays d'Oc Varietals, odzwierciedlają najlepiej typowość każdej odmiany,
 •     Métayage - niedrogie ekologiczne odmiany klasy IGP z dostępnością ilościową, jako świetna alternatywa dla Burgundii (w Rafie będą dostępne od Listopada 2021),
 •     A Tire d’Aile - dobry stosunek jakość - cena najbardziej kultowych win AOC z Langwedocji
 •     Nuages ​​& Vents - wina Micro-Cuvée, wytwarzane z bardzo starych winorośli, które mogą konkurować z winami klasy Grands Cru z innych słynnych regionów.
 •     Domaine Métairie d’Alon - burgundzkie podejście do Chardonnay i Pinot Noir. Pojedyncze winnice nakierowane na Terroir, doskonały przykład świeżości, elegancji, równowagi i złożoności.
 •     Embellie Sparkling Extra Brut - najlepsza alternatywa dla vintage Crémants de Bourgogne lub Vintage Champagne, w znacznie bardziej przystępnej cenie (w Rafie będą dostępne od Listopada 2021).

 

Zapytaliśmy Laurenta także o to co jest dla niego powodem do dumy, oto odpowiedź:

 

W porównaniu do niektórych słynnych win AOC wypadamy w mojej ocenie jakością na porównywalnym poziomie. Odniósłbym to w ten sposób - nasze wina oraz inne znane (w tym zagraniczne) wina klasy AOC:

 

 •     Métayage - Burgundia regionalna,
 •     Alto Stratus - Amarone,
 •     Cumulo Nimbus - Chateauneuf du Pape,
 •     Palajo - Chassagne Montrachet,
 •     La Métairie Pinot Noir - Chambolle Musigny

 

Laurent pytany o dwa ulubione wina, odpowiada:

 

Hmm… 2 ulubione wina w A&D:

 

Cumulo Nimbus: elegancja, złożoność, głębia, bogactwo, długość… Mógłbym wypić do końca butelkę!

 

Palajo Limoux: najlepsza pojedyncza winnica Chardonnay, która mogłaby zastąpić moją ulubioną Chassagne Montrachet