Grudzień, jak żaden inny miesiąc w roku, kojarzyć się może z wystrzałowymi winami musującymi. Biorąc jednak pod uwagę od kilku lat rosnącą popularność prosecco w Polsce, moglibyśmy tego producenta przedstawiać o każdej porze roku. Azienda Agricola Marsuret to rodzinna winiarnia założona w 1936 roku przez protoplastę rodu, pana Agostino Marsura, nazwana od historycznego przydomka familii Marsura.

 

RODZINA

Giovanni Marsura, sporo młodszy od Agostino brat znacząco udoskonalił jakościową produkcję, szczególnie skupiając się na dbałości o winnice i selekcję gron do produkcji win musujących. W tamtych czasach to nie były powszechne zwyczaje. Tę dobrą praktykę wdrażał i rozwijał syn Giovanniego, Ermes. Jako spadkobierca winnic, ale i idei, dzisiaj sam może przekazywać swoje doświadczenie synom. Najmłodsze, kolejne pokolenie, na którego barkach spoczywa ciężar odpowiedzialności za przyszłość winiarni Marsuret to bracia Alessio i Enrico Marsura.

 

ZIEMIA

Większość winnic rodzinnych znajduje się na terenie apelacji Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, porozrzucanych w różnych, znaczących siedliskach, łącznie z najsławniejszym Cartizze. Wzgórza o stromych zboczach i głęboko wcięte doliny w pobliżu Valdobbiadene tworzą nie tylko atrakcyjny dla oka krajobraz, lecz także świetne warunki uprawy winorośli glera.

 

OWOCE

Winogrona do wyrobu win musujących prosecco przez całe lata nosiły właśnie taką jak wino nazwę prosecco, ale Włosi niedawno zadecydowali o przemianowaniu jej na glera. Glera gwarantuje winom tutejszym świeżość i lekkość, oraz delikatne aromaty kwiatów i owoców. Dopiero stroma ekspozycja na słońce, wartościowe gleby oraz ręczny zbiór i staranna selekcja stawiają prosecco na najwyższym poziomie, i tej tajemnicy strzegą winiarze w Marsuret.

 

GLOSSARIUSZ

METODA MARTINOTTIEGO – (inaczej Charmat) metoda wtórnej fermentacji w kadzi ciśnieniowej, używana do produkcji win musujących takich, jak prosecco

PROSECCO – nazwa włoskiego wina musującego produkowanego w regionie Wenecji Euganejskiej (wł. Veneto) w okolicach Valdobbiadene, również nazwa tego regionu

VALDOBBIADENE – miasteczko będące centrum regionu produkcji prosecco, otoczone, zwłaszcza od strony wschodniej najlepszymi winnicami

SUPERIORE – wina wyższej klasy w formalnym nazewnictwie włoskiego systemu apelacji

DOCG – (Denominazione d’Origine Controllata e Garantita) najwyższy poziom klasyfikacji jakościowych win we Włoszech

BRUT – zawiera tylko kilka gramów cukru, czyli jest delikatnie wytrawne (w skali słodyczy oznaczanej obowiązkowo na etykiecie musiaka)

EXTRA DRY – zawiera kilkanaście gramów cukru, czyli jest półwytrawne (w skali słodyczy oznaczanej obowiązkowo na etykiecie musiaka)

DRY – zawiera powyżej dwudziestu gramów cukru, czyli jest półsłodkie (w skali słodyczy oznaczanej obowiązkowo na etykiecie musiaka)