Jakie wino do królika, czyli czym się kierować przy wyborze?

Królik w Polsce cieszy się umiarkowaną popularnością. Jednak zdradzę Wam, że dla mnie osobiście to jedno z ulubionych mięs, a przy tym naprawdę wdzięczny partner w zakresie łączenia z winami. W poniższym artykule sprzedam Wam nawet kilka sprawdzonych przepisów.

Na co zwrócić uwagę wybierając wino do królika?

Przede wszystkim wyjdźmy od tego, czym charakteryzuje się mięso królika. Jest ono białe, stosunkowo chude i miękkie. Stąd dobierając wino do królika powinniśmy poruszać się w zakresie pozycji lekkich, soczystych, owocowych. Wina cięższe, bardziej ekstraktywne mogą go po prostu przytłoczyć.

Jednocześnie królik jest też mięsem dość aromatycznym, o wyrazistym smaku. Stąd wino nie może być anonimowe, musi posiadać odpowiedni „pazur” i wyrazistość, by nie zginąć w połączeniu z potrawą.

Sposób przyrządzenia króliczego mięsa a dobór wina

Jakie wino do królika? Królik jest tak fantastycznym mięsem, że pasują do niego zarówno wina białe, jak i czerwone.

W pierwszej kolejności zajmijmy się doborem wina do królika w sosie. Jeśli zostanie on podany z sosem bazującym na śmietanie i maśle, spokojnie możemy podać do niego biele. Białe wina z mocniej zbudowanych odmian, dojrzewające w beczkach, czy na osadzie (jak np. Chardonnay, Pinot Grigio, czy poważniejsze Gruner Veltlinery) będą tutaj świetnymi kompanami. Gdy natomiast przygotowujemy królika w ciemnym sosie (zwykle bazującym na czerwonym winie), wybierajmy do takiego dania oczywiście czerwienie.

Dobrym pomysłem jest też podanie tego samego wina, które wlaliśmy do potrawy. Klasycznie może to być wino z Piemontu, gdzie królik stanowi bardzo popularną potrawę. Możemy więc sięgnąć choćby po Dolcetto, którego sporą selekcję znajdziecie w portfolio Rafa Wino. Szukając inspiracji w innych krajach i odmianach, warto zwrócić uwagę na Pinot Noir, Zweigelta, czy choćby lżejsze czerwona wina z Węgier (Kadarki albo niezbyt beczkowe Bikavery, czy Kekfrankose) lub ten z południowego Rodanu.

Za to królik pieczony w piekarniku będzie nieco twardszy i bardziej suchy od tego duszonego w sosie. Wino powinno dodać mu soczystości i świeżości. Tu ponownie wybierajmy leciutkie czerwienie, takie jak wspomniane już Pinoty, Zweigelty czy Kadarki. Białe wina będą w takim wypadku rzadszym wyborem, natomiast warto poeksperymentować z winami różowymi, które do tego dania będą stanowić ciekawą alternatywę.

Popularnością cieszy się również królik podawany na zimno, najczęściej w formie pasztetu. Tutaj rekomenduję postawić na lżejsze czerwone wina, które są zresztą bardzo uniwersalnym wyborem do deski zimnych mięs.

Ostatnia kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę to dodatki, przyprawy. Niejednokrotnie wino, które powinno pasować do dania okazuje się nietrafionym wyborem właśnie przez te wydawałoby się mało ważne elementy. Zastanówmy się więc czy naszego królika nie przyprawiliśmy jakąś intensywną, wyrazistą przyprawą albo nie zaplanowaliśmy dodatku, który wybije się na pierwszy plan. Niestety w takich sytuacjach, trudno o uniwersalną radę, a dobór wina do potrawy będzie musiał bazować na metodzie prób i błędów. Co oczywiście może sprawić Wam dodatkową frajdę.

Jak podawać wino do królika?

Jak już wspominałem, warto trzymać się zasady podania do dania tego samego wina, którego używaliśmy do przygotowania posiłku. Jeśli więc dusicie królika czy to w białym, czy czerwonym winie, spróbujcie dokładnie to samo podać do jedzenia.

Oczywiście bardzo ważna jest temperatura podawania wina. Białe powinny zostać odpowiednio schłodzone, do temperatury 10-12 stopni Celsjusza. Pamiętajcie o tym, zwłaszcza gdy w ferworze gotowania butelka zostanie Wam gdzieś na kuchennym blacie, nieopodal kuchenki czy piekarnika. Kilkanaście minut w lodówce powinno przywrócić winu pożądaną temperaturę.

Również w przypadku win czerwonych, które polecałem do królika, warto je na chwilę przed otwarciem włożyć do lodówki. To pozycje bazujące na swoim owocowym charakterze i krótki pobyt w chłodnym miejscu uwypukli ten aspekt.

Pamiętajcie też o odpowiednich kieliszkach. Bardziej smukłych dla win białych i z szerszą czaszą dla czerwieni. Odpowiednio dobrane „szkło” nie tylko pozytywnie wpływa na wrażenia estetyczne, ale naprawdę wiele zmienia, jeśli chodzi o uwolnienie aromatów zamkniętych w winie.

Jakie wino kategorycznie nie pasuje do królika?

Są też takie wina, które według mnie zdecydowanie nie będą pasowały do królika.

Po pierwsze, nietrafionym wyborem będzie białe wino o bardzo wysokiej kwasowości. Królik jest chudym mięsem, więc nie potrzebujemy do niego takiego „przecinaka”. Intensywnie kwaskowe wina świetnie sprawdzają się z potrawami bardziej tłustymi. Dlatego nie polecam podawania do królika Alvarinho, Rieslingów, czy Muscadetów.

Dodatkowo należy unikać win bardzo ciężkich, ponownie pamiętając, że królik to mięso delikatne i takie wino zwyczajnie je przytłoczy. O ile solidnie zbudowana biel, dojrzewająca w beczce może pasować do królika z śmietanowym sosie, to już ekstraktywne czerwienie polegną bezapelacyjnie. Odkładamy na bok wina z południa Włoch, mocne pozycje z Półwyspu Iberyjskiego, a także wszelkie wina oparte o odmiany bordoskie.

Co jest może dla wielu z Was oczywiste, ale o czym mimo wszystko warto przypomnieć, ani wina musujące ani słodkie nie będą pasowały do królika. Problemem w ich przypadku będzie świeżość, kwasowość tych pierwszych oraz nadmierna słodycz drugich. Chyba, że spróbujecie przyrządzić królika w sosie z dodatkiem rodzynek, albo suszonych moreli, w takim przypadku można podjąć ryzyko podania wina z cukrem resztkowym (ale też powinien on być na umiarkowanym poziomie).

Najlepsze przepisy łączące królika z winem

Na koniec podzielę się z Wami kilkoma moimi ulubionymi przepisami na mięso z królika.

Królik pieczony w piekarniku

Pierwszy z nich jest banalnie prosty. Umytą i osuszoną tuszkę z królika wystarczy podzielić na mniejsze części (w sklepach możecie kupić już sprawionego królika), a następnie posypać przyprawami. Oczywiście wśród nich nie może zabraknąć soli i pieprzu, warto też dodać szeroko dostępne mieszanki przypraw kuchni śródziemnomorskiej. Tak przygotowane mięso przekładamy do żaroodpornego naczynia i polewamy oliwą. Pomiędzy kawałki królika kładziemy 2-3 liście laurowe, a także kilka rozgniecionych ząbków czosnku, na dno wlewamy odrobinę wody i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni. Pieczonego królika łatwo jest przesuszyć, dlatego przez pierwszą godzinę warto piec go pod przykryciem lub po prostu pod folią aluminiową. Następnie mięso odkrywamy i pieczemy jeszcze 30-40 minut, polewają co jakiś czas sosem z dnia naczynia i sprawdzamy stopień upieczenia.

Jakie wina z oferty Rafa-Wino polecam do takiego dania:

- ETYEKI KURIA - PINOT NOIR 2018

- HEINRICH HARTL III - PINOT NOIR CLASSIC 2019

- ERALDO VIBERTI - BARBERA D'ALBA 2014

- ST. ANDREA - AKUTYAFAJAT EGRI CUVEE 2020

- VILLABELLA - BARDOLINO CHIARETTO 2020

Królik duszony w białym sosie

Zaczynamy podobnie, a więc dzielimy i przyprawiamy mięso. Następnie na patelni rozgrzewamy łyżkę masła i łyżkę oliwy, rumienimy kawałki królika z każdej strony i przekładamy do garnka, w którym będzie się dusił. Następnie na tej samej patelni smażymy pokrojoną w kostkę cebulę i 2-3 posiekane ząbki czosnku. Gdy się zeszklą dodajemy pokrojone w kostkę 1 marchewkę i 2 gałązki selera naciowego. Całość smażymy kilka minut, aż warzywa zaczną się delikatnie karmelizować, a następnie dorzucamy je do królika. W tym momencie na patelni powinno nam pozostać jeszcze mnóstwo smaku po smażeniu, dlatego nie myjemy jej, tylko zalewamy połową kieliszka białego wina. Gdy się zagotuje, naturalnie zbierze z patelni wszystkie pozostałości po smażeniu. Czekamy jeszcze chwilę i zlewamy ten płyn do garnka z mięsem i warzywami. Dorzucamy tam też 2 liście laurowe, gałązkę tymianku, kilka ziaren ziela angielskiego, a całość zalewamy bulionem warzywnym (tak by przykryć mięso).

Mięso dusimy pod przykryciem na wolnym ogniu przez około godzinę. Po tym czasie królik powinien być mięciutki i odchodzić od kości. Jeśli jest jeszcze twardy, przytrzymujemy go trochę dłużej. W kolejny etapie wyjmujemy mięso z garnka, przekładamy na talerz i przykrywamy, by nie straciło zbyt szybko temperatury, a sos redukujemy mniej więcej do połowy pierwotnej objętości - na dość mocnym ogniu. Na koniec dodajemy ok. 100 ml słodkiej śmietany, doprawiamy (jeśli potrzeba) solą i pieprzem, a już po zdjęciu z ognia dodajemy łyżkę zimnego masła i mieszamy całość do osiągnięcia jednolitej konsystencji. Dorzucamy z powrotem królika, jeśli jest zbyt chłodny możemy jeszcze chwilę go podgrzać, ale na bardzo małym ogniu, by sos się nie rozwarstwił.

Jakie wina z oferty Rafa-Wino polecam do takiego dania:

- ROENO - CHARDONNAY LE FRATTE 2020

- ABBOTTS & DELAUNAY - CHARDONNAY LES FRUITS SAUVAGES PAYS D'OC

- BARCZENTEWICZ - CHARDONNAY BETON 2020

-WENINGER - FEHERBURGUNDI 2016 BIO 

Królik duszony w czerwonym winie

Początek jest bardzo podobny jak w poprzednim przepisie. Różnica zaczyna się w momencie, gdy deglasujemy patelnię (czyli wlewamy wino na patelnię z resztkami po smażeniu). W tym wariancie używamy oczywiście czerwonego wina, którym następnie zalewamy również mięso i warzywa w garnku. Jeśli chodzi o przyprawy możemy zamienić tymianek na rozmaryn, który lepiej pasuje do czerwonego wina. Gdy mięso jest gotowe, ponownie wyciągamy ja, sos redukujemy i w tym przypadku doprawiamy łyżką musztardy i ponownie zaciągamy zimnym masłem.

Jakie wina z oferty Rafa-Wino polecam do takiego dania:

-DOMAINE DE ROCHEBIN - PINOT NOIR BOURGOGNE AOC 2019

- UMATHUM - BLAUFRANKISH BIODYNAMIC

- CLAUDIO ALARIO - DOLCETTO MONTAGRILLO 

- ST. ANDREA - ALDAS EGRI BIKAVER 2019

- HEIMANN & FIAI - SZEKSZARD KEKFRANKOS 2018

Related products

Bolyki - Indian nyar
  • Kekfrankos
  • Węgry
  • Wytrawne
Wina z Węgier

Bolyki - Indian Nyar 2021

Bolyki Pince
28983
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Merlot,  Kékfrankos, Portugieser, Zwiegelt, Blauburger, Cabernet Franc, Pinot Noir Region: Eger
42,99 zł
Dolcetto 'Montagrillo'
  • Dolcetto
  • Włochy
  • Wytrawne
Wina z Włoch

Claudio Alario - Dolcetto Montagrillo 2019,2020

Claudio Alario
19729
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Włochy  Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Dolcetto Region: Piemont
99,99 zł
Etyeki Kuria - Pinot Noir 2018
  • Pinot Noir
  • Węgry
  • Wytrawne
Wina z Węgier

Etyeki Kuria - Pinot Noir 2018

Etyeki Kuria
15973
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor:czerwone Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 14-16°C Produkowane ze szczepu:  Pinot Noir kwasowość: 5,0 g/l Cukier: 1,0 g/l Region: Etyeki - Buda
59,99 zł
Heimann & Fiai - Szekszard Kekfrankos 2018
  • Kekfrankos
  • Węgry
  • Wytrawne
Wina z Węgier

Heimann & Fiai - Szekszard Kekfrankos 2018

Heimann
15227
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Kékfrankos Region: Szekszard
58,99 zł
Hartl - Pinot Noir Classic
  • Pinot Noir
  • Austria
  • Wytrawne
Wina z Austrii

Heinrich Hartl III - Pinot Noir Classic 2019, 2020

Heinrich Hartl III
48030
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Austria Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Thermenregion
87,99 zł
St. Andrea -  “Akutyafajat” Egri Bikaver 2019
  • Kekfrankos
  • Węgry
  • Wytrawne
Wina z Węgier

St. Andrea - Akutyafajat Egri Cuvee 2021,2022

St. Andrea
15134
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 14-16°C Produkowane ze szczepu: Kekfrankos, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Turan Region: Eger
52,99 zł
St. Andrea - Áldás Egri Bikavér Superior 2018
  • Kekfrankos
  • Węgry
  • Wytrawne
Wina z Węgier

St. Andrea - Aldas Egri Bikaver 2021

St. Andrea
15136
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 14,5%  Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Kekfrankos, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Pinot Noir, Syrah, Merlot, Kadarka Region: Eger
82,99 zł
Umathum - blauerfrankish
  • Blaufränkisch
  • Austria
  • Wytrawne
Wina z Austrii

Umathum - Blaufrankish biodynamic 2020

Umathum Weingut BIO
2647
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Austria Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 16-18 °C Produkowane ze szczepu: Blaufränkisch Region: Burgenland
97,99 zł
Villabella - Bardolino Chiaretto
  • Corvina
  • Włochy
  • Wytrawne
Wina z Włoch

Villabella - Bardolino Chiaretto 2021

Villabella
17838
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Różowe  Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 12,5%  Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepów: corvina 50%, rondinella 30%, molinara 20% Region: Werona
59,99 zł
Weninger Feherburgundi 2016 BIO
  • Pinot Blanc
  • Austria
  • Wytrawne
Wina z Austrii

Weninger - Feherburgundi 2016 BIO

Weninger
15534
Objętość: 750ml Smak: wytrawny Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Pinot Blanc Region: Sopron
86,99 zł
Weninger Gneisz es Csillam 2016 BIO
  • Blaufränkisch
  • Austria
  • Wytrawne
Wina z Austrii

Weninger - Gneisz es Csillam 2016 BIO

Weninger
15531
Objętość: 750ml Smak: Wytrawny Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Austria Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Blaufränkisch, Merlot, Pinot Noir, Cabernet Franc Region: Burgenland
61,99 zł