Wino ze szczepu Malbec – co warto wiedzieć, jak smakuje i czy warto po nie sięgać?

Malbec to jedna z tych odmian, które cieszą się wielką popularnością, ale co ciekawe głównie za sprawą upraw położonych daleko od swojej ojczyzny. To interesujące wino jest idealnym kompanem choćby dla tak lubianych przez Polaków hamburgerów czy steków. Ale należy dodać, że Malbec oferuje znacznie więcej!

Historia odmiany Malbec

Ojczyzną Malbeca jest Francja, gdzie szczep był znany od dawna. W wielu regionach występuje on pod różnymi nazwami. Jedna z nich, używana w Cahors to Auxerrois, co może sugerować burgundzkie pochodzenie odmiany. Inne teoria mówi, że ma ona korzenie węgierskie, a do Francji trafiła za sprawą chłopów emigrujących z tego kraju nad Sekwanę. Trudno orzec jak jest naprawdę, bo do tej pory brak jest jednoznacznych wyników badań w tym zakresie.

Pozostając przy Francji, odmianę można spotkać głównie w zachodniej części kraju oraz nad Loarą, gdzie występuje pod nazwą Côt, czy Cot. Jakby tego było mało w Libourenais (okolice Bordeaux) szczep jest nazywany Pessac. Ale tak naprawdę, to pod nazwą popularną w Argentynie, Malbec jest szeroko rozpoznawalny w winnym świecie.

Odmiana była jeszcze na początku XX wieku stosunkowo popularna w Bordeaux, ale kres tej karierze przyniósł tzw. wielki mróz, który nawiedził region w 1956 roku. Wymarzło wówczas nawet trzy czwarte krzewów w regionie, a w nowych nasadzeniach Malbec przestał odgrywać istotną rolę. Od tego czasu areał upraw szczepu w Bordeaux zmniejszył się pięciokrotnie (do obecnego poziomu ok. 1 tysiąca hektarów).

Jak to się więc stało, że Malbec zadomowił się w Argentynie (gdzie uchodzi obecnie za flagową, narodową odmianę)? Początki tej historii sięgają połowy XIX wieku i oczywiście sadzonki szczepu przybyły do Ameryki Południowej z Francji. Początkowo nic nie wskazywało na to, że Malbec osiągnie tutaj sukces. Co więcej, w trudnym dla kraju XX wieku, który w Argentynie upłynął pod znakiem kolejnych ekonomicznych kryzysów, spora część upraw została wykarczowana, a jej miejsce zajęły poślednie szczepy dedykowane produkcji win stołowych.

Prawdziwe odrodzenie to dopiero końcówka XX wieku, co zbiegło się z dążeniem miejscowych winiarzy do podniesienia jakości win i zwiększenia ich popularności za granicami kraju. Świetny odbiór, z jakim spotkały się argentyńskie Malbeki sprawił, że areał upraw pod Andami rósł wprost skokowo, osiągając dzisiaj ponad 30 tysięcy hektarów. Obecnie jest to oczywiście najpopularniejsza czerwona odmiana w Argentynie, a najsłynniejszy regionem produkcji jest Mendoza (a zwłaszcza podstrefy Luján de Cuyo i Uco Valley).

Na fali tej popularności w ostatnich latach możemy obserwować ponowne zainteresowanie odmianą we Francji, gdzie coraz częściej można spotkać wina jednoodmianowe, a także w Kalifornii, gdzie zwykle stanowi składnik bordoskich kupaży. Spore nasadzenia znajdziemy również po drugiej stronie Andów, w Chile.

Jako ciekawostkę można sobie odnotować, że Wines of Argentina, argentyńska organizacja promująca wina z tego kraju ogłosiła 17 kwietnia Międzynarodowym Dniem Malbeca.

wino malbec

Zdjęcie producenta Proemio

Jak smakuje typowy Malbec?

W dużym uproszeniu można powiedzieć, że Malbec swoim charakterem zbliża się bardziej do wiśniowego Merlota, niż porzeczkowego Caberneta Sauvignon. Istnieje też spora różnica między typowym winem Malbec, w zależności od miejsca pochodzenia.

Wersje z Cahors, najsłynniejszego regionu we Francji, gdzie powstają wina oparte głównie o ten szczep są wyraźnie taniczne, zadziorne, mają ponadto niezwykle ciemną barwę (zwano je nawet vin noir). Znajdziemy w nich aromaty czarnych porzeczek, suszonych wiśni i śliwek. Zwykle potrzebują co najmniej kilku lat dojrzewania w butelkach, by złagodnieć na tyle, by ich picie stawało się przyjemnością.

Malbeki z Argentyny na tym tle jawią się zwykle jako przystępniejsze, wciąż mocno zbudowane, nasycone, pełne ciemnych owoców (śliwki, czarne porzeczki), czasem z dodatkiem akcentów kwiatowych, ale z dość miękkimi garbnikami i średnią kwasowością. Typowe dla odmiany są również nuty pieprzne i przyprawowe. Gdy wino dojrzewa w beczkach, wzbogaca się ponadto o akcenty wędzone, waniliowe, tytoniowe, ziemiste, czy nawet czekoladowe. Zwykle takie dojrzewanie odbywa się w małych beczkach, choć w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się Malbeki dojrzewające jedynie w stalowych zbiornikach.

Wiele argentyńskich Malbeków rośnie na bardzo wysoko położonych winnicach, nawet ponad 3500 m.n.p.m. w regionie Salta. Powstające tam wina dzięki dużym różnicom temperatur w ciągu dnia są świeższe, mocniej kwaskowe od tych pochodzących z niżej położonych miejsc.

Najlepsze argentyńskie wersje są również zdolne do co najmniej kilkuletniego dojrzewania i poprawiania swoich walorów w butelkach.

Czy warto sięgać po wina z Malbeca?

Zdecydowanie! Malbec to odmiana z dużym potencjałem do wykorzystania dla zaawansowanych fanów wina (spójrzcie choćby na opisane wyżej różnorodne możliwości kulinarne), a do tego łatwa do akceptacji dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w winnym świecie. Dla nich dużym plusem będzie mocny, owocowy charakter, duża koncentracja, niezbyt wyraziste garbniki. Jednak przy tym wszystkim typowy Malbec to wino wcale nie „pluszowe”, dające sporo frajdy czy to pite solo, czy podawane z jakimś daniem.

Dodatkowo ceny argentyńskich Malbeków (oprócz oczywiście butelek premium) zaczynają się od naprawdę rozsądnych poziomów. Aby poznać ten styl i wyrobić sobie własne zdanie na temat odmiany nie musicie więc wydawać wielkich pieniędzy.

wino malbec

Zdjęcie producenta Proemio

wino malbec

Zdjęcie producenta Proemio

Nasze oferty win ze szczepu Malbec z ofert Rafa Wino

Szczególnie polecamy argentyńskie wina producanta Proemio. Proemio produkuje autentyczne i dobrze zbudowane wina, które wyrażają prawdziwy charakter odmiany. Misją właściciela i pracowników winnicy jest stać się emblematyczną winiarnią Mendozy, dzięki doskonałości ich win, profesjonalizmowi i oddaniu ochronie środowiska.

Related products

Proemio - Reserve Malbec...
  • Malbec
  • Argentyna
  • Wytrawne
Wina z Argentyny

Proemio - Reserve Malbec Single Vineyard 2020

Proemio
16951
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Argentyna Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18 °C Produkowane ze szczepu: malbec  Region: Mendoza
83,99 zł
Proemio Origins - Malbec...
  • Malbec
  • Argentyna
  • Wytrawne
Wina z Argentyny

Proemio Origins - Malbec 2022 BIO

Proemio
16950
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Argentyna Zawartość alkoholu: 14,0% Temperatura podawania: 16-18 °C Produkowane ze szczepu: malbec  Region: Mendoza
54,99 zł