Wino lodowe - jak smakuje, do czego pasuje oraz gdzie powstaje? Fakty na temat wina lodowego.

Wino lodowe (pol), Ice wine (ang.), Eiswein (niem.) – wino lodowe, to gratka dla smakoszy win słodkich. Produkowane jest z gron, które – już lekko zrodzynkowane – doczekają zimowych przymrozków będąc jeszcze na krzaczkach. Zbiór można przeprowadzić dopiero wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej – 7°C. Powstałe wino jest jedyne w swoim rodzaju: słodkie, o skoncentrowanym smaku, bogatych aromatach, nie pozbawione odświeżającego kwasu. Niezapomniane dla każdego, kto choć raz go spróbował – uwielbiane przez smakoszy win słodkich.

Gdzie powstaje wino lodowe?

Wiele źródeł podaje, że pierwsze wino lodowe powstało w 1794 roku w Niemczech, w regionie Frankonii. Do dzisiaj Niemcy pozostają jednym z liderów produkcji eisweinów, a ich flagowy szczep – riesling – jedną z najlepszych “lodowych” odmian. Fantastyczne wina lodowe powstają także w Austrii, szczególnie w Burgenlandzie, pokazując jednocześnie, że w tej kategorii równie dobrze co riesling radzą sobie odmiany naddunajskie, przede wszystkim grüner veltliner.

Kolejnym liderem jest Kanada, która dzięki swoim ice wines wdarła się przebojem do świadomości konsumentów wina na świecie. Kanadyjskie wina lodowe powstają głównie w Ontario, najczęściej ze szczepu vidal. Są z reguły bardziej skoncentrowane niż te europejskie i mają nieco niższą kwasowość. 

Popyt na te wina sprawił, że powstają dzisiaj w wielu zakątkach globu, w tym np. Czechach, Szwajcarii, Włoszech, Chorwacji, Chinach, Rumunii, Francji, na Węgrzech i Słowacji, a nawet w tak egzotycznych winiarsko krajach jak: Dania, Szwecja, Litwa czy Japonia. Nie mogło w tak niecodziennym gronie zabraknąć Polski. Doskonałe wina lodowe robi Winnica Turnau, a to stworzone w roczniku 2017 (ze szczepu johanniter) uchodzi za jedno z najlepszych polskich win w historii. Niestety jest już wyprzedane u producenta- ale mamy informację, że za kilka miesięcy pojawi się w sprzedaży kolejny rocznik. Czekamy z zaciekawieniem.

Tymczasem możemy cieszyć się węgierskim winem lodowym: Budahazy Fekete Kuria Ice win, które zachwyca koncentracją smaków i aromatów – pokazując to,co w winach lodowych jest najlepsze.

Z czego robi się wino lodowe?

W Kanadzie popularnym szczepem, z którego powstaje ice wine, jest krzyżówka Vidal. Tradycyjnie robione jest z Rieslinga, Chardonnay czy Gewürztraminera, ale również z popularnych odmian czerwonych takich, jak Cabernet Sauvignon, Merlot lub Pinot Noir. Wino lodowe robi się wyłącznie z winogron zamarzniętych w warunkach naturalnych.

 Zdjęcie producenta Budaházy-Fekete Kúria.

Jak powstaje wino lodowe?

Aby powstało wino lodowe, potrzeba sprzyjających warunków pogodowych, cierpliwości, czasu, ryzyka winiarza. Może się jednak zdarzyć, że spodziewany mróz nie nadejdzie i wtedy cały rocznik pójdzie na marne. To ryzyko, razem z ekstremalnie niską wydajnością a także żmudną winifikacją sprawiają, że cena tych win nigdy nie należy do najniższych. Nie zmienia to faktu, że najlepsze z nich rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

Kiedy temperatury spadają poniżej -7°C, najlepiej pomiędzy -10°C a -12°C, woda w winogronach zamarza, ale inne ich składniki – cukier, kwas oraz substancje, które tworzą nieodłączny aromat winogron – nie.

Czyli po pierwsze musimy mieć: dojrzałe winogrona, które dotrwały w zdrowiu do pierwszych przymrozków. Decyzja o zbiorze: najczęściej w lekko mroźną noc.

Podczas winobrania jest ciągła walka z czasem: by grona nie rozmarzły, należy zebrać je i wycisnąć przed porannym wzrostem temperatury, tłoczenie gron musi odbywać się we właściwym tempie. Zbyt szybkie (mocne) – grozi zablokowaniem maszyny przez powstałą lodową skorupę (wyciskając grona oddziela się zamarzniętą na lód wodę od „ciekłego”, skoncentrowanego soku). Zbyt wolne (delikatne) wyciskanie, może zostać nagle zakończone wzrostem temperatury powietrza. Prasę na czas pracy wystawia się na zewnątrz, by w budynku grona nie odtajały. Jak widzimy więc – odpowiednie wykorzystane czasu odgrywa tu kluczową rolę. Zazwyczaj od początku zbioru do końca tłoczenia mija zaledwie kilka godzin, a zbiory odbywają się ręcznie, trzeba więc dobrej współpracy sporej grupy osób.

Gdy winogrona zamarznięte na kość są dokładnie zgniatane, woda (w formie lodu) pozostaje w tłoczni, wyodrębniając jedynie niewielką ilość silnie skoncentrowanego, cennego eliksiru winnego. Wiele osób uważa, że wino produkowane z takiego koncentratu, będzie po prostu bardzo słodkie, ale chociaż wina lodowe istotnie takie są, to są one również najbardziej kwaśnymi ze wszystkich odmian win – odprowadzanie wody z soku z winogron w mroźnych warunkach nie tylko koncentruje słodkość winogron, ale również inne ich składniki – włączając też kwasowość.

Proces fermentacji wina lodowego jest o wiele dłuższy, niż w przypadku wina klasycznego. Zazwyczaj trwa to kilkanaście dni, a w tym przypadku - nawet kilka miesięcy. Okres leżakowania również jest wyjątkowo długi, bo może wynosić nawet 50 lat. W tym czasie wino cały czas będzie się zmieniało, szlachetniało.

 Zdjęcie producenta Budaházy-Fekete Kúria.

 Zdjęcie producenta Budaházy-Fekete Kúria.

Jak smakuje wino lodowe?

Dla smaku wina lodowego nie jest najważniejsze, z jakich krzewów pochodziły owoce, ponieważ cechy gatunkowe poszczególnych winorośli tracą na znaczeniu. Wszystkie wina są słodkie, o wyraźnym aromacie miodu przełamanym naturalną kwasowością. To wino z gatunku likierowych, zatem niezwykle aromatyczne. Wyczuć można w nim smaki i zapachy owoców - głownie egzotycznych, ale i brzoskwini, pigwy czy róży. Czasem pojawia się delikatna i subtelna nuta orzechowa. Wino lodowe można podawać w temperaturze pokojowej lub mocno schłodzone (chłodzić należy przynajmniej przez dobę, by trunek osiągnął temperaturę 10 - 12’C). Pod żadnym pozorem nie można umieszczać butelki z winem w zamrażalniku, by przyspieszyć chłodzenie - musi ono zachodzić stopniowo, by wszystkie walory smakowe zostały zachowane. By móc w pełni cieszyć się aromatem wina lodowego, najlepiej pić je małymi łyczkami, aby wszystkie nuty smaku i aromatu miały szansę zostać dostrzeżone.

Wina lodowe są wyjątkowe, niepowtarzalne. Już sama koncentracja aromatów: owoców egzotycznych, porzeczek, orzechów, kwiatów, miodu, nęci do picia. W ustach mamy natomiast słodycz lekką, rześką, dobrze przełamaną kwasowością.

Do czego pasuje lodowe wino?

Wina lodowe są na tyle ekstraktywne i słodkie, że doskonale radzą sobie solo. Spiszą się świetnie również do serów z niebieską pleśnią typu roquefort, foie gras, a także deserów na bazie sera, szczególnie słodkich serników. Jeśli wpadnie Wam w ręce eiswein z czerwonej odmiany, np. st. laurent, koniecznie wypróbujcie je do tiramisu albo deserów czekoladowych.

Powiązane produkty

Budahazy Fekete Kuria - Ice Wine 2018
  • Furmint
  • Węgry
  • Słodkie
Wina z Węgier

Budahazy Fekete Kuria - Ice Wine BIO 2018

Budahazy Fekete Kuria
15570
Objętość: 375 ml Smak: słodkie Kolor: białe Kraj pochodzenia:Węgry Zawartość alkoholu: 12% Kwasowość: 5,77 g / l Cukier resztkowy: 114,8 g / l Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu:  33% Muscat, 33% Furmint, 33% Harslevelu Region: Tokaj
97,99 zł