Szampan a wino musujące: jakie są różnice?

Krótka historia szampana

Szampan, czyli znakomite musujące francuskie wino, ma długą i ciekawą historię. Pierwsze wzmianki o winie musującym pochodzą z XVII wieku, kiedy to naturalne fermentacje powodowały, że wina z północnej Francji zaczęły się pienić. Coś, co na początku było uważane za wadę, z biegiem czasu zaczęło być pożądaną cechą wina, nadającą mu wyjątkowego, wyrafinowanego charakteru. Christopher Merret, angielski naukowiec, był jednym z pierwszych, którzy opisali proces powstawania bąbelków w winie w 1662 roku. To on jest uważany za twórcę metody produkcji win musujących, nazywanej na jego cześć, metodą Merreta. Z kolei Don Perignon, francuski mnich, często jest uważany za ojca prawdziwego szampana, ponieważ jego prace nad kontrolowaniem fermentacji win w latach 1670 doprowadziły do powstania podwalin metody szampańskiej. Natomiast Madame Veuve Cliquot, francuska właścicielka jednego z najsłynniejszych domów szampańskich, wprowadziła wiele innowacji w produkcji szampana w XIX wieku, w tym wynalezienie riddlingu, techniki pozwalającej usunąć drożdże z butelek. Dzięki tym trzem wielkim osobistościom szampan zaczął być tym, czym jest do dzisiaj: jednym z najbardziej cenionych i popularnych win na świecie, który służy nam do celebrowania najbardziej wyjątkowych chwil. Zobacz nasze najlepsze szampany na wyjątkowe okazje.

szampan a wino musujące

Czy szampan to wino musujące?

Szampan to wino musujące, ponieważ podczas procesu produkcji do wina spokojnego (bez bąbelków) dodawane są do niego cukier i drożdże, co prowadzi do wtórnej fermentacji. Podczas fermentacji drożdże przetwarzają cukier na alkohol, a w wyniku tego procesu powstaje dwutlenek węgla. Ponieważ butelka jest zamknięta, dwutlenek węgla nie ma gdzie się ulotnić i pozostaje w winie w postaci bąbelków. 

Powtórzmy sobie krok po kroku, jak powstaje szampan:

1. Zbiór winogron: Wina szampana są zwykle wytwarzane z trzech odmian winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Winogrona są ręcznie zbierane, aby zapewnić, że tylko najlepsze, dojrzałe owoce zostaną użyte do produkcji wina.

2. Wytwarzanie wina podstawowego: Winogrona są wyciskane, a sok jest poddawany fermentacji. 

3. Dodanie drożdży i cukru: Do butelek z winem podstawowym dodawane są cukier i mieszanka drożdży, znana jako liqueur de tirage. Cukier jest potrzebny do wywołania drugiej fermentacji, która wprowadzi do wina bąbelki dwutlenku węgla. 

4. Druga fermentacja: Podczas drugiej fermentacji drożdże przetwarzają cukier na alkohol i dwutlenek węgla. To powoduje powstanie bąbelków w winie. Butelki z winem zostają przeniesione do piwnic, gdzie zostają przechowywane w ciemności i w stałej temperaturze przez około 15 miesięcy. Osad drożdżowy wciąż znajduje się w butelkach i to dzięki niemu wina nabierają charakterystycznych nut maślanych, tostowych, brioszkowych.

5. Remuage: Po drugiej fermentacji butelki są przechowywane pod kątem, szyjką do dołu, a następnie stopniowo obracane o określoną liczbę stopni każdego dnia w celu zebrania się osadu drożdżowego w szyjce butelki.

6. Degorżowanie: Po zakończeniu procesu remuage szyjka butelki zostaje zmrożona, a korek jest usuwany. Pod ciśnieniem gazów osad drożdżowy “wyskakuje” z butelki.

7. Dosage: Po usunięciu osadu butelka jest uzupełniana porcją liqueur d’expedition, czyli miksu cukru i wina. Ten dodatek pozwala regulować finalny stopień wytrawności szampana.

8. Korkowanie: Butelki są korkowane, oznakowane i umieszczane w pozycji poziomej do kilku miesięcy przed wypuszczeniem na rynek.

Ten proces jest bardzo skomplikowany i wymaga precyzji i uwagi, ale to właśnie on nadaje szampanowi charakterystyczny smak i aromat.

Porównanie szampana i wina musującego

Podobieństwa pomiędzy szampanem, a innymi winami musującymi obejmują przede wszystkim sposób produkcji. Prawie wszystkie wina musujące są produkowane są dzięki procesowi fermentacji, który zachodzi w zamkniętym zbiorniku lub w butelce, co prowadzi do powstania bąbelków dwutlenku węgla. Wyjątkiem są wina gazowane, które produkuje się sztucznie wtłaczając do wina spokojnego dwutlenek węgla.

Inne podobieństwa:

- Podobna kultura picia: szampan i inne wina musujące są często kojarzone z okazjami, takimi jak świętowanie, romantyczne kolacje czy bankiety. Są świetnym wyborem, jeśli szukamy wina uniwersalnego pod kątem pairingu z jedzeniem. Nadają się też znakomicie jako aperitif przed posiłkiem lub (w wersji słodszej) jako jego zakończenie.

- Są często podawane w specjalnych kieliszkach do wina musującego. 

- Często mają charakterystyczne nuty smakowe, takie jak cytrusy, jabłka, gruszki, kwiaty, brioche, masło, tost.

- Często mają podobną zawartość alkoholu i kwasowość, choć różnią się smakiem i aromatem, zależnie od regionu, z którego pochodzą oraz od użytych szczepów winogron.

Mimo że szampan i inne wina musujące są produkowane podobną metodą, to istnieją między nimi pewne różnice. Oto kilka z nich:

- Pochodzenie: Szampan jest produkowany tylko w określonym regionie we Francji, w apelacji Champagne, podczas gdy wiele innych win musujących jest produkowanych w innych częściach Francji, Hiszpanii, Włoch lub w innych krajach.

- Szczepy: Szampan może być produkowany tylko z określonych szczepów winogron, czyli pinot noir, chardonnay i pinot meunier. Inne wina musujące robi się z różnorodnych odmian, typowych dla danego regionu.

- Metoda produkcji: Chociaż wiele win musujących jest produkowanych metodą szampańską, to nie wszystkie wina musujące są wytwarzane w ten sam sposób. Inne metody produkcyjne to m.in. metoda Charmata (prosecco), metoda transferowa czy metoda Ancestral (popularne wina pét-nat).

- Smak: Szampan często jest uważany za bardziej złożone i eleganckie wino musujące, ze względu na długi proces dojrzewania nad osadem drożdżowym i techniki mieszania różnych roczników. Inne wina musujące mogą mieć bardziej jednowymiarowe cechy smakowe.

- Cena: Szampan jest często uważany za jedno z najdroższych win musujących, ze względu na prestiż związany z regionem produkcji i długim procesem starzenia w piwnicach. Wiele innych win musujących jest dostępnych w niższych cenach.

Podsumowanie

Podsumowując, szampan należy do win musujących, ale z pewnością nie każde wino musujące to szampan. Jest to wino wyróżniające się od innych swoim prestiżem, wyrafinowanym smakiem i tradycyjnym sposobem produkcji i warto po nie sięgać. Nie rezygnujmy jednak z pozostałych win musujących: orzeźwiającej cavy, niezobowiązującego prosecco, czy dzikiego pét-nata. Każde z nich może prezentować nienaganną jakość i swój własny styl i smak. Pytanie brzmi: które z nich wybierasz na swoją kolejną wyjątkową okazję?

SZAMPAN DELAVENNE DOM BASLE BRUT RESERVE N/V

Elegancki szampan od niewielkiego producenta. Długo leżakowany nad osadem kupaż 60% pinot noir i 40% chardonnay z niewielkim dosage.

SZAMPAN DELAVENNE LUMIÈRE BRUT BLANC DE BLANCS GRAND CRU

Szampan blanc de blancs - “biały z białych”, czyli 100% chardonnay. Wyjątkowe, subtelne i niezwykle harmonijne wino musujące.

SZAMPAN MOET & CHANDON IMPERIAL BRUT GOLD LIMITED

Klasyczny szampan od jednego z najsłynniejszych domów szampańskich, Moët & Chandon. Krągłe, delikatne i wytworne wino na wyjątkowe okazje.

Related products

Szampan Delavenne Dom Basle...
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Delavenne Dom Basle Brut Reserve N/V

Delavenne Pere&Fils
15167
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: 60% Pinot noir i 40% Chardonnay Region: Szampania
241,99 zł
Szampan Delavenne L'Île...
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Półwytrawne
Wina z Francji

Szampan Delavenne L'Île Demi Sec N/V

Delavenne Pere&Fils
15172
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne, demi sec Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: 60% Pinot noir & 40% Chardonnay.  Region: Szampania
241,99 zł
Szampan Delavenne Lumière...
 • Chardonnay
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Delavenne Lumière Brut Blanc de Blancs Grand Cru

Delavenne Pere&Fils
15170
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: 100% Chardonnay Region: Szampania
256,99 zł
Szampan Delavenne Rose...
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Delavenne Rose Marne - Brut Rosé N/V

Delavenne Pere&Fils
15169
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: 60% Pinot noir i 40% Chardonnay Region: Szampania
241,99 zł
Szampan Moet & Chandon Dom Pérignon Vintage Brut 2010
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Moet & Chandon Dom Pérignon Vintage Brut 2012

Moet & Chandon
14539
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 6-7°C Produkowane ze szczepu: PINOT NOIR, CHARDONNAY Region: Szampania
1 199,00 zł
Champagne Moet&Chandon Impreial Brut
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Moet & Chandon Imperial Brut

Moet & Chandon
39410
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: PINOT NOIR, PINOT MEUNIER, CHARDONNAY Region: Szampania
249,99 zł