Jak wybrać odpowiedniego Szampana?

W świadomości wielu konsumentów szampan nadal jest synonimem wina musującego. W rzeczywistości wina musujące produkuje się na całym świecie, różnymi sposobami. Szampana z kolei tylko w jednym kraju, w jednym regionie, jedną metodą. Jego renoma jest jednak tak duża, że zakorzeniła się w języku na dobre. Czym zatem wyróżnia się szampan?

jak wybrać szampana

Metoda szampańska

Przede wszystkim należy rozróżnić sposoby produkcji dobrego wina musującego. Trzema obecnie najpopularniejszymi metodami są: metoda szampańska (nazywana zamiennie klasyczną lub tradycyjną), metoda Charmata oraz méthode ancestrale, czyli metoda produkcji wina pet-nat.

Sposobem zdecydowanie najbardziej cenionym i dającym wina najwyższej jakości jest sposób szampański. Wino tą metodą zrobić można wszędzie, jednak jego nazwa będzie zależna od miejsca produkcji oraz użytych odmian winogron.

Metoda szampańska polega na wykonaniu wina bazowego, ewentualnie kilku takich win, a następnie zmieszaniu ich w celu uzyskania pożądanego charakteru i jakości. Następnie do wina dodaje się mieszankę drożdży i cukrów, które będą odpowiedzialne za powtórną fermentację, która zamieni wino spokojne w musujące. Będzie miała ona miejsce w zakapslowanej butelce.

Równie ważny będzie teraz okres dojrzewania wina na osadzie, a więc obumarłych drożdżach. Dojrzewanie wzbogaca każde wino musujące nadając mu dodatkowej tekstury oraz cech smakowo-zapachowych, spośród których wymienia się najczęściej nuty chlebowe lub tostowe.

Na koniec produkcji wina musującego metodą szampańską konieczne jest usunięcie osadu – proces ten nosi nazwę degorgement. Usunięcie osadu powoduje także ubytek samego wina. Dlatego do butelki dodaje się specjalną mieszaninę wina i cukru o nazwie liqueur d’expédition. Takie „dosładzanie” również ma swoją nazwę – dosage -i jest dozwolone wyłącznie dla musiaków robionych metodą tradycyjną. Ostatni etap to korkowanie butelki.

Szampan

To najbardziej znane wino musujące, w powszechnej świadomości kojarzące się z luksusem i prestiżem. Prawo do zastrzeżonej w 1911 roku nazwy mają wyłącznie wina wyprodukowane metodą klasyczną, przy zastrzeżeniu, że okres dojrzewania wina na osadzie drożdżowym jest nie krótszy niż 15 miesięcy. Winogrona muszą pochodzić z terenu apelacji AOC Champagne i należeć do jednego z trzech szczepów: Chardonnay, Pinot Noir lub Pinot Meunier. Szampany, tak jak większość win musujących, możemy podzielić na rocznikowe – rocznik umieszczony jest na etykiecie, jednak tylko w wypadku bardzo udanego zbioru. W większości przypadków szampan nie posiada rocznika (NV – non vintage), a jest mieszanką win bazowych z dwóch lub więcej lat. Tym samym producent jest w stanie utrzymać jakość i charakter wina na podobnym poziomie, a klient wino nabywający wie czego spodziewać się po wybranej etykiecie.

Dla szampanów produkowanych z jednej tylko odmiany przyjęto osobne nazwy. Ten produkowany wyłącznie z Chardonnay nosi nazwę blanc de blancs (białe z białego), natomiast blanc de noirs (biały z czarnych) oznacza, wino wykonane z ciemnych winogron Pinot Noir lub Pinot Meunier. Szampan może także występować w formie wina różowego i jest jedynym winem w Europie, które powstaje poprzez mieszaninę wina białego i czerwonego.

Jakiego szampana wybrać?

W Polsce najbardziej kojarzonymi markami szampana są Veuve Cliquot, Moet czy Dom Perignon, a więc potentaci branży. Znawcy polecają jednak poszukiwać mniejszych i mniej znanych winnic Szampanii, gdyż jest to region o bardzo dużej koncentracji producentów odznaczających się wysoką jakością. Jednym z takich właśnie winiarni jest Delavenne Pere & Fills, który stał się pierwszym domem szampana, z którym nawiązaliśmy współpracę.

Delavenne Pere & Fills to producent szampana znajdujący się w Bouzy - uroczej miejscowości winiarskiej położonej na południowych zboczach góry Reims, pomiędzy Reims a Epernay. Renoma uprawianych tu win sięga czasów dworów królewskich we Francji, w szczególności Króla Słońce Ludwika XIV.

Cały obszar Bouzy jest klasyfikowany jako Grand Cru od 1895 roku. Tylko 17 z 320 wiosek w AOC Champagne otrzymało takie wyróżnienie, co jest dowodem wyjątkowej jakości tutejszego terroir.

Rodzina Delavenne produkcją tego najszlachetniejszego wina musującego świata zajmuje się od czterech pokoleń. Jako producent posiadają klasyfikację RM oznaczającą, że wszystkie winogrona wykorzystane do produkcji szampana pochodzą z ich własnej uprawy, a nie są odkupowane od innych winogrodników. Delavenne Pere & Fills swoje wina musujące robią z dwóch tylko odmian winogron – Chardonnay i Pinot Noir. Jako, że posiadają także własne rozległe piwnice konieczne do dojrzewania wina, mają pełną kontrolę każdego etapu produkcji.

jak wybrać szampana

Grand Cru Brut Reserve

Szampan Delavenne Pere & Fills Grand Cru Bouzy Brut Reserve jest produkowany zawsze przez mieszanie winogron z dwóch kolejnych zbiorów. Jest to najbardziej klasyczny, rodzinny produkt Delavenne. Prawdziwa wizytówka producenta. Subtelne połączenie dwóch zbiorów nadaje temu szampanowi wspaniałą równowagę, która pozostaje niezmienna z roku na rok. Wykonany jest w 60% z Pinot Noir i w 40% z Chardonnay. Wino fermentuje spontanicznie na rodzimych drożdżach, nie jest klarowane, nie jest stabilizowane, nie stosuje się w nim również fermentacji jabłkowo-mlekowej, która zwykle łagodzi nazbyt wyrazisty charakter win białych. Ta wymagająca technika produkcji pozwala na zachowanie unikatowych smaków i aromatów charakterystycznych dla Grand Cru Bouzy.

Grand Cru Blanc de Blancs Brut

Blanc de Blancs Brut od Delavenne jest produkowany z Chardonnay z winnic Grand Cru w Cramant, na zboczu Côte des Blancs. Ma jasnożółtą barwę z jasnozielonymi refleksami. Delikatny blask ożywia tego szampana, podkreślając jego aromaty i elegancję. Podobnie jak Brut Reserve, wino nie przeszło fermentacji jabłkowo-mlekowej, fermentowało spontanicznie bez udziału beczki dębowej zachowując swój świeży, oryginalny charakter.

Aromat jest delikatny, nienachalny i elegancki, i wyróżniają go cytrusy i białe kwiaty. W ustach wino ma zaznaczoną, lecz nieprzesadną kwasowość przywodzącą na myśl smak grejpfruta uzupełnione smakiem maślanej bułeczki i akcentem kwiatowym.

jak wybrać szampana

Grand Cru Rosé Brut

Różowe wino musujące z Szampanii jest wynikiem zmieszania trzech składowych: Pinot Noir, Chardonnay oraz ręcznie tłoczonego AOC Bouzy Rouge z Pinot Noir (rodzaj lokalnego czerwonego wina o słabej mocy). Sposób winifikacji kupażu jest niemal identyczny jak w przypadku Brut Reserve.

Wino odznacza się aromatami czerwonych jagód, pieczonych czerwonych jabłek i płatków róży. Ten szampan jest soczysty i sycący w ustach, z kremowym, trwałym musowaniem i eleganckim, mineralnym wykończeniem. Wino będzie świetnym dodatkiem do kaczki lub sushi, a także deserów z wiśniami lub truskawkami. Wino odważne i niepowtarzalne.

Grand Cru Demi-Sec

Ostatnim naszym szampanem będzie Demi-Sec, oczywiście również w 100% Grand Cru. To półsłodkie wino musujące powstało w 60% z Pinot Noir i w 40% z Chardonnay i było winifikowane w podobny sposób jak jego wcześniej opisywani poprzednicy.

Wino wyróżnia się bogactwem soczystych owoców, słodkim charakterem zrównoważonym odpowiednią kwasowością i pikantnymi nutami czarnego pieprzu, anyżu i kory cynamonu. Szampan idealny jako dodatek do deseru lub tortu.

Related products

Szampan Delavenne Dom Basle...
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Delavenne Dom Basle Brut Reserve N/V

Delavenne Pere&Fils
15167
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: 60% Pinot noir i 40% Chardonnay Region: Szampania
241,99 zł
Szampan Delavenne L'Île...
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Półwytrawne
Wina z Francji

Szampan Delavenne L'Île Demi Sec N/V

Delavenne Pere&Fils
15172
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne, demi sec Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: 60% Pinot noir & 40% Chardonnay.  Region: Szampania
241,99 zł
Szampan Delavenne Lumière...
 • Chardonnay
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Delavenne Lumière Brut Blanc de Blancs Grand Cru

Delavenne Pere&Fils
15170
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: 100% Chardonnay Region: Szampania
256,99 zł
Szampan Delavenne Rose...
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Delavenne Rose Marne - Brut Rosé N/V

Delavenne Pere&Fils
15169
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: 60% Pinot noir i 40% Chardonnay Region: Szampania
241,99 zł
Szampan Moet & Chandon Dom Pérignon Vintage Brut 2010
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Moet & Chandon Dom Pérignon Vintage Brut 2013

Moet & Chandon
14539
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 6-7°C Produkowane ze szczepu: PINOT NOIR, CHARDONNAY Region: Szampania
1 199,00 zł
Szampan Moet & Chandon Imperial Brut Gold Limited
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Moet & Chandon Imperial Brut Gold Limited

Moet & Chandon
15547
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: PINOT NOIR, PINOT MEUNIER, CHARDONNAY Region: Szampania
201,99 zł