Brunello di Montalcino: prestiżowe wino z Toskanii

Toskania to jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich we Włoszech i co roku wielbiciele wina z całego świata przyjeżdżają do tego pięknego miejsca żeby na własne oczy zobaczyć, gdzie powstają najsłynniejsze włoskie klasyki winiarskie. Jednym z najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych z nich jest Brunello di Montalcino - wielkie wino, na którego sukces składa się wyjątkowe terroir, wyselekcjonowane grona, szacunek do tradycji oraz niespieszne oczekiwanie na powalający efekt.

Historia Brunello di Montalcino

Za powstanie Brunello odpowiada słynna winiarska rodzina Biondi-Santi. Ferruccio Biondi-Santi w 1888 roku zabutelkował pierwsze wino z toskańskiego Montalcino, stworzone w stu procentach z lokalnego klonu Sangiovese o nazwie Brunello (lub Sangiovese Grosso) i długo dojrzewane w beczce. Pierwszym winiarzem z rodziny, który zauważył różnice pomiędzy różnymi klonami sangiovese i postanowił wyselekcjonować bardziej skoncentrowane grona o grubszej skórce był dziadek Ferruccia, Clemente Santi. Niektóre źródła pozwalają zakładać, że wina o podobnym charakterze, co oryginalne Brunello di Montalcino DOCG, były w tamtych okolicach wytwarzane już od XIV wieku.

Do drugiej wojny światowej rodzinna marka Biondi-Santi była jedynym producentem Brunello di Montalcino w Toskanii. To włoskie wino było niezwykle rzadkie i prestiżowe nie tylko dlatego, że pochodziło wyłącznie z jednej winiarni, ale także ze względu na jedynie 4 roczniki, które zostały wyprodukowane do końca wojny: 1888, 1891, 1925 i 1945. Od ustanowienia reguł DOC w 1960 roku liczba producentów tego wyjątkowego wina powoli rosła, a wraz z nią jego sława wśród koneserów w Europie i na świecie. W 1980 nadana została mu najwyższa kategoria klasyfikacji win włoskich DOCG. Obecne reguły produkcji i starzenia zostały nadane w 1998 roku. 

brunello

Wino znane z długowieczności

Winogrona używane do produkcji Brunello di Montalcino DOCG to w 100% lokalny klon sangiovese (brunello). Muszą pochodzić z okolic historycznej gminy Montalcino, która różni się od pozostałych regionów Toskanii mniejszymi opadami i większym nasłonecznieniem, które powoduje szybsze dojrzewanie gron. Choć nie jest to duży obszar, występują na nim różnorodne typy gleb (wapienne, łupkowe, gliniaste, margiel), dzięki którym producenci mogą uzyskiwać wina o złożonym charakterze. 

Wina muszą dojrzewać przez 5 lat przed wypuszczeniem do sprzedaży (etykiety riserva - jeszcze dodatkowy rok), z czego dwa lata muszą spędzić w dębowej beczce. Najczęściej używane są beczki z dębu slawońskiego oraz francuskiego. 

Z troski o utrzymanie wysokiej jakości, każda partia win musi przed wypuszczeniem na rynek zostać przebadana przez specjalną komisję, która sprawdza, czy została wyprodukowana zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, a za wykryte niedociągnięcia winiarzowi grozi kara kilkuletniego więzienia za oszustwa handlowe. 

Gotowe, odpowiednio długo dojrzewane w winiarni Brunello możemy oczywiście otworzyć zaraz po zakupie, ale prawdopodobnie nie będzie ono wtedy jeszcze w swojej najlepszej formie. Powinniśmy potrzymać je jeszcze w odpowiednich warunkach przez 5, nawet do 15 lat. Wtedy pokaże nam pełnię swoich możliwości.

Charakterystyka Brunello di Montalcino

Brunello to wino bardzo dobrze zbudowane, gęste i esencjonalne. Ma potężne, harmonijne ciało, intensywny kolor. Pachnie mieszanką czerwonych i ciemnych owoców, konfiturą, wanilią i kakao, leśną ściółką i skórą. Beczka jest dobrze wyczuwalna, ale nie dominująca nad owocowością. W ustach jest przyjemnie pikantne, zbalansowane i pełne życia. 

Wieczór spędzony przy Brunello z pewnością będzie wyjątkowy i powinno towarzyszyć mu równie wyjątkowe jedzenie. Można spokojnie postawić na porządnego steka, pieczeń lub dziczyznę. Sprawdzi się dodatek trufli i włoskich serów dojrzewających. 

Rosso di Montalcino

Młodszym bratem Brunello jest Rosso di Montalcino. Produkuje się je z tych samych winogron, jednak nie podlega ono tak ścisłym zasadom dojrzewania co starszy i poważniejszy brat. Jest lżejsze i weselsze w charakterze, co sprawia, że ostatnimi czasy staje się coraz popularniejsze, bo wpisuje się we współczesne trendy. Lubią je zarówno konsumenci, jak i winiarze, bo Rosso daje im możliwość szybszej sprzedaży oraz wykorzystania gron z gorszych roczników, które nie nadają się do wykorzystania przy produkcji Brunello. Jest również dużo bardziej przystępne cenowo, więc warto sięgnąć po nie nawet bez wyjątkowej okazji. 

Sprawdź wina z Włoch dostępne na Rafa-Wino.pl.