Wszystko o winach Bordeaux Grand Cru

Region Bordeaux we Francji jest jednym z najważniejszych regionów winiarskich na świecie, słynącym z produkcji wykwintnych i długowiecznych win. Leży w południowo-zachodniej części Francji w miejscu, gdzie dwie rzeki, Garonna i Dordogne łączą się w szeroką Żyrondę i uchodzą do Oceanu Atlantyckiego. Historia produkcji wina w Bordeaux sięga czasów rzymskich, kiedy to okolica ta nazywana była jeszcze Akwitanią. W średniowieczu, Bordeaux stało się jednym z głównych ośrodków handlu winem w Europie, i około XIII wieku region zyskał na znaczeniu dzięki eksportowi do Wielkiej Brytanii. Przez długie stulecia winogrodnicy i winiarze z Bordeaux doskonalili swoje wina, żeby w pełni oddać ich wyjątkowe terroir i sprzyjający klimat, i tak dzisiaj są one uznawane za jedne z najwybitniejszych win na świecie, a region cieszy się zasłużoną renomą producenta niezwykle jakościowych trunków.

Bordeaux Grand Cru to wina o najwyższej jakości, z najwyższej klasy gron. Są uważane za jedne z najwybitniejszych win na świecie. Są produkowane zgodnie z restrykcyjnymi standardami, a ich smak i aromat są wynikiem zbioru specyficznych warunków klimatycznych i glebowych regionu Bordeaux.

Klimat i gleby w Bordeaux

W regionie występuje klimat umiarkowany morski, co oznacza, że wpływ oceanu ma duży wpływ na warunki pogodowe. Charakteryzuje się on ciepłymi latami oraz łagodnymi zimami.

W sezonie wegetacyjnym, który rozpoczyna się wczesną wiosną, deszcze są częste, ale równomiernie rozłożone przez cały rok. W lecie, ciepłe dni i chłodne noce sprzyjają stabilnemu dojrzewaniu winogron, co pozwala uzyskać równowagę między kwasowością i cukrem. Jesienią, kiedy winogrona są gotowe do zbioru, wilgotność i ciepłe dni sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, takich jak szara pleśń, co może prowadzić do utraty plonu i jakości owoców, ale ma też swoje zalety - pozwala na produkcję słynnych białych win słodkich, Sauternes i Barsac. Klimat w regionie Bordeaux sprzyja produkcji wyrafinowanych i złożonych win, o bogatej strukturze i aromacie. Ogromny wpływ na charakter poszczególnych win ma zmienność pogody w kolejnych rocznikach, która wpływa na kwasowość, poziom cukru i jakość tanin w winogronach. Dlatego każdy rocznik wina ma swoje własne cechy i niepowtarzalny smak.

Gleby w regionie Bordeaux są bardzo zróżnicowane, co także wpływa na różnorodność smaków i aromatów wina. Na prawym brzegu rzeki Dordogne, w okolicach podregionów Saint-Émilion i Pomerol, występują mieszane gleby wapienne, gliniaste oraz piaszczyste, co wpływa na uprawę szczepów takich jak Merlot i Cabernet Franc. Wina z tego obszaru często są opisywane jako eleganckie, subtelne i z delikatnymi taninami.

Natomiast na lewym brzegu Garonny i Żyrondy, w okolicach Medoc i Graves, gleby są dominują gleby żwirowe. W tym obszarze uprawia się szczepy Cabernet Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc. Wina z lewego brzegu zwykle są opisywane jako mocniejsze, pełne tanin, z nutami czerwonych owoców i przypraw.

Klasyfikacja Grands Crus Classés

Klasyfikacja Grands Crus Classés to lista najlepszych win Bordeaux, która została ustanowiona w 1855 roku na Wystawie Światowej w Paryżu. 61 bordoskich châteaux zostało podzielonych na pięć klas, zgodnie z ich jakością i renomą. Były pośród nich prawie wyłącznie producenci z podregionu Médoc (wyjątkiem było Château Haut-Brion z Graves). Pierwsza klasa, zwana 1er Grands Crus Classés, obejmuje 5 winnic: Château Lafite-Rothschild, Château Latour, Château Margaux, Château Haut-Brion i, od 1973, Château Mouton-Rothschild. Wina te uznawane są za najwybitniejsze i najbardziej ekskluzywne wina Bordeaux. Druga klasa, zwana 2eme Grands Crus Classés, obejmuje 14 winnic, które również są uznawane za wina o znakomitej jakości, tylko nieco mniej prestiżowe, niż wina z pierwszej klasy. Klasyfikacja ta ustanowiła standardy dla produkcji wina w Bordeaux i do dziś stanowi ważną referencję dla winiarzy z całego świata.

wina bordeaux

Zdjęcie producenta Chateaux  Pichon Baron

wino bordeaux

Zdjęcie producenta Chateaux Ponet Canet

wina bordeaux

Zdjęcie producenta Chateau Angelus

wino bordeaux

Zdjęcie producenta Chateaux Gloria

Jak powstają wina Bordeaux Grand Cru?

Proces produkcji wina Bordeaux Grand Cru jest długi i wymagający, ale pozwala na uzyskanie wina o wyjątkowej jakości i smaku. Oto ogólny opis procesu produkcji wina Bordeaux Grand Cru:

1. Zbieranie winogron: Zbiór winogron odbywa się zazwyczaj we wrześniu lub październiku. Winogrona dla najlepszych crus są zwykle zbierane ręcznie.

2. Sortowanie: w przypadku najbardziej jakościowych win grona są uważnie sortowane przed rozpoczęciem winifikacji.

3. Maceracja na zimno: maceracja nie przefermentowanego soku na skórkach winogron w niskiej temperaturze. 

4. Fermentacja i maceracja: sok jest poddawany fermentacji, która trwa do kilkunastu dni, a następnie przeprowadza się macerację, podczas której wino zyskuje intensywny kolor, mocno odczuwalne taniny oraz pożądane smaki i aromaty.

5. Dojrzewanie wina: Po fermentacji, wino leżakuje w dębowych beczkach.

6. Mieszanie wina: wina z poszczególnych szczepów są umiejętnie kupażowane.

7. Butelkowanie: Po dojrzewaniu, wino jest butelkowane. .

W procesie produkcji wina Bordeaux Grand Cru szczególną uwagę zwraca się na jakość winogron i selekcję najlepszych partii do produkcji najlepszego wina. Wino jest również starannie kontrolowane podczas procesu dojrzewania i mieszania, aby uzyskać pożądany smak i aromat.

Smak i aromat wina Bordeaux Grand Cru

Wina z Bordeaux są produkowane z różnych szczepów winorośli, z których najważniejsze to Cabernet Sauvignon i Merlot, a także Cabernet Franc, Malbec oraz Petit Verdot. Cabernet Sauvignon i Merlot są uważane za główne szczepy, a ich proporcje w winie zależą od regionu, rocznika oraz stylu wina.

Cabernet Sauvignon jest szczepem o wyraźnej strukturze i wyrazistych taninach, które dają winom trwałość i elegancję. Charakteryzuje się aromatami czarnej porzeczki, czereśni i papryki. Merlot natomiast jest bardziej miękki i krągły, z delikatniejszymi taninami i nutami owoców leśnych, śliwek i czekolady.

Cabernet Franc jest szczepem, który często jest stosowany jako wzmocnienie smaku i aromatu wina, w dużo mniejszych ilościach niż Cabernet Sauvignon i Merlot. Cabernet Franc dodaje nut ziołowych i paprykowych

Petit Verdot to szczep, który jest stosowany w mniejszych ilościach, aby dodać do wina dodatkowej struktury, koloru i złożoności. Charakteryzuje się nutami fiołków, czarnej porzeczki, cassis i cedru. Malbec natomiast dodaje owocowości, zwłaszcza aromatów jagody, wiśni i jeżyny.

W połączeniu, te szczepy tworzą wyjątkowe czerwone wina, które są uznawane na całym świecie za jedne z najlepszych. Każdy region w Bordeaux ma swoje własne preferencje i proporcje szczepów, co wpływa na charakterystykę wina.

Wina Bordeaux Grand Cru charakteryzują się bogatym i złożonym bukietem aromatycznym oraz pełnym, eleganckim smakiem. Mają intensywne aromaty owoców czerwonych i ciemnych, takich jak truskawki, czereśnie, maliny, jeżyny i jagody. Ponadto, wina te często mają wyraźne nuty drewna i dębu, które pochodzą z dojrzewania w dębie francuskim. Mogą to być np. nuty wanilii, karmelu, pieprzu i gałki muszkatołowej.

Wina Bordeaux Grand Cru są zwykle bogate w taniny, które nadają winu struktury i mocy. Twarde taniny to charakterystyczna cecha wina, która oznacza, że wino wymaga czasu na dojrzewanie, aby stać się bardziej miękkie i jedwabiste. W przypadku Bordeaux Grand Cru nawet młodsze wina zwykle mają dobrą równowagę między kwasowością, słodyczą i taninami, co czyni je doskonałymi do picia już po kilku latach. Najlepiej jednak będą smakowały po dłuższym czasie dojrzewania. 

Co ciekawe, w długiej historii tego regionu winiarskiego wina nie zawsze smakowały i wyglądały tak, jak dziś. W XVIII wieku słynne wina znad Żyrondy były znacznie krócej, mniej intensywnie macerowane, dzięki czemu miały mniej intensywny smak i aromat oraz jasną barwę, będącą czymś pomiędzy mniej intensywnym winem czerwonym, a winem różowym. Właśnie dzięki tej barwie, wina z Bordeaux nazywano wówczas klaretami (od francuskiego słowa “clairet”, oznaczającego “cienki, rzadki”).

wina bordeaux

Zdjęcie producenta Chateaux Branaire Ducru

wina bordeaux

Zdjęcie producenta Chateaux Gloria

wina z bordeaux

Zdjęcie producenta Chateaux Siran

wina bordeaux

Zdjęcie producenta Lafon Rochet

Z czym łączyć wina Bordeaux Grand Cru?

Wina Bordeaux Grand Cru świetnie pasują do różnego rodzaju mięs, w szczególności do wołowiny, jagnięciny i dziczyzny. Dzięki swojej strukturze i taninom, wina te świetnie komponują się z potrawami mięsnymi w stylu francuskim, takimi jak gulasze, pieczenie i duszone mięsa. Wegetarianie powinni postawić na pieczone warzywa, takie jak bakłażan, papryka, pomidory oraz strączki. Wina Bordeaux Grand Cru są również doskonałym towarzyszem do sera. Można wybrać np. Roquefort czy Bleu d'Auvergne, Comté, Cheddar i Gouda.

Wina Bordeaux Grand Cru w sklepie Rafa-Wino.pl

Chateau Langoa Barton Grand Cru Classe en 1855 Saint-Julien 2016 

Pełny dojrzałych czerwonych owoców, elegancki kupaż z eleganckimi taninami i wyważonymi aromatami beczkowymi.

Chateau Lafon-Rochet Grand Cru Classe en 1855 Saint-Estephe 2018

Doskonałe wino z historycznej posiadłości Château Lafon-Rochet z długim potencjałem dojrzewania.

Chateau Pichon Baron Grand Cru Classen 1855 Pauillac 2019

Pełne i bogate wino z najstarszych winorośli uprawianych na historycznych parcelach apelacji Pauillac.

Chateau Sociando - Mallet 2019 Haut-Medoc

Owoce, pieprz i mineralne nuty oraz długi, przyjemny finisz i niesamowita koncentracja. 

Chateau Siran Margaux 2018

Wino od znakomitego producenta. Jest tak samo mocne, jak i delikatne - wyczuwa się idealną równowagę między taniną, owocami i kwasowością.

Chateau Gloria Saint-Julien 2019

Wino z historycznych parceli w Pauillac. Ma pełne, głębokie ciało, cierpkie taniny i intensywne aromaty ciemnych owoców i przypraw.

Chateau Giscours 2018 Margaux Grand Cru Classe en 1855

Doskonały przykład wielkiego wina z wyjątkowej apelacji Margaux. Oprócz owocowej bazy wyczuwalne subtelne nuty ciemnej czekolady i trufli.

Chateau Fombrauge Bernard Magrez Grand Cru Classe Saint-Emilion 2016

Elegancki kupaż lewego brzegu Bordeaux, oparty na merlocie. Z krągłym, owocowym ciałem oraz dobrze wkomponowanymi nutami z beczki, jak czekolada, cygaro i wanilia.

Chateau Clinet Pomerol 2017

Ikoniczne wino z jednej z najbardziej rozpoznawalnej posiadłości w Pomerol. Wielkie wino o mocnej strukturze, z trudną do zapomnienia finezją i delikatnością.

Related products

Chateau Angelus - Carillon...
 • Merlot
 • Francja
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 85% merlot i 15% cabernet franc Apelacja: Saint-Emilion
749,99 zł
Chateau Branaire-Ducru 2016...
 • Cabernet Sauvignon
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Branaire-Ducru 2016 Grand Cru Classe en 1855

Chateau Branaire-Ducru
17008
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13,5 % Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 64% Cabernet Sauvignon, 27% Merlot, 6% Petit Verdot, 3% Cabernet Franc Region: Bordeaux Apelacja: Saint-Julien
449,00 zł
Chateau Clinet Pomerol 2017
 • Merlot
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Clinet Pomerol 2017

Chateau Clinet
17005
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 92% merlot i 8% cabernet franc Apelacja: Pomerol Cintrolle
599,99 zł
Chateau Fombrauge Bernard...
 • Merlot
 • Francja
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 93% merlot i 7% cabernet sauvignon Apelacja: Saint-Emilion
245,99 zł
Chateau Giscours 2018...
 • Cabernet Sauvignon
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Giscours 2018 Margaux Grand Cru Classe en 1855

Chateau Giscours
16998
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 55% Cabernet Sauvignon, 39% Merlot, 6% Petit Verdot Apelacja: Margaux
479,99 zł
Chateau Gloria Saint-Julien...
 • Cabernet Sauvignon
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Gloria Saint-Julien 2019

Chateau Gloria Domaines Henri Martin
17006
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 65% cabernet sauvignon, 25% merlot, 5% petit verdot, 5% cabernet franc Apelacja: Saint-Julien
289,99 zł
Chateau Lafon-Rochet Grand...
 • Cabernet Sauvignon
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Lafon-Rochet Grand Cru Classe en 1855 Saint-Estephe 2018

Château Lafon-Rochet
17010
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu:  Cabernet Sauvigon 64%,  Merlot 26%,  Cabernet franc 4%, Petit Verdot 6% Apelacja: Saint-Estephe
289,99 zł
Chateau Langoa Barton Grand...
 • Cabernet Sauvignon
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Langoa Barton Grand Cru Classe en 1855 Saint-Julien 2016

Chateau Langoa Barton
17009
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13,0% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu:  55% cabernet sauvignon, 37% merlot, 8% cabernet franc Apelacja: Saint-Julien
366,99 zł
Chateau Pichon Baron Grand...
 • Cabernet Sauvignon
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Pichon Baron Grand Cru Classen 1855 Pauillac 2019

Château Pichon Baron
16999
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 87%  cabernet sauvignon, 13% merlot Apelacja: Pauilac
1 259,99 zł
Château Pontet Saint Brice Saint-Emilion Grand Cru
 • Merlot
 • Francja
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Merlot 80%, Cabernet Sauvignon 20% Region: Bordeaux
138,99 zł
Chateau Pontet-Canet 2014...
 • Cabernet Sauvignon
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Pontet-Canet 2014 Grand Cru Classe en 1855 BIO

Chateau Pontet - Canet
16995
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu:   65% cabernet sauvignon, 30% merlot, 4% cabernet franc, 1% petit verdot Apelacja: Pauillac Cintrolee
649,99 zł
Chateau Siran Margaux 2018
 • Cabernet Sauvignon
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Siran Margaux 2018

Chateau Siran
17000
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: cabernet sauvignon (45%), merlot (44%) i petit verdot (11%) Apelacja: Margaux
219,99 zł
Chateau Sociando - Mallet...
 • Merlot
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Sociando - Mallet 2019 Haut-Medoc

Chateau Sociando
16993
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc Apelacja: Haut-Medoc
259,99 zł