Polecane wina z Toskanii, które kupisz w sklepie Rafa Wino

Wina z Toskanii – najpopularniejsze wina Włoch

Tak jak Toskania zapracowała sobie na opinię najpopularniejszego i najpiękniejszego regionu Włoch, tak samo wytrawne toskańskie wina cieszą się zasłużoną i od lat uznaną renomą. Nazwy takie jak Chianti Classico, Brunello czy Supertoskany wywołują przyspieszone bicie serce i ciarki u każdego fana (zwłaszcza czerwonych) win. 

Historia uprawy winorośli i produkcji wina w Toskanii

Uprawa winorośli i produkcja wina obecna była na terenach Toskanii już w czasach starożytnych. Tereny te, nawet przed podbiciem przez Rzym, zamieszkiwały plemiona Etrusków. Również w średniowieczu bliskość wspomnianego Rzymu, jednego z najważniejszych ośrodków miejskich Europy i siedziby papieża, zapewniały rynek zbytu dla miejscowej produkcji winiarskiej.

To z tym okresem wiąże się również legenda o słynnym „gallo nero”, a więc czarnym kogucie, który dzisiaj zdobi butelki win z apelacji Chianti Classico. Otóż w toku walk między Florencją a Sieną, aby przerwać krwawe starcia, uzgodniono, że o przebiegu granicy zadecyduje swoisty wyścig. Dwóch rycerzy miało o świcie, gdy tylko kogut zapieje, ruszyć z Florencji i Sieny w stronę przeciwnego miasta, a nowa granica miała zostać wytyczona w miejscu ich spotkania. Florentyńczycy okazali się jednak sprytniejsi, gdyż swojego czarnego koguta głodzili kilka dni przed datą wyścigu, w związku z tym wygłodniały i zdenerwowany zaczął piać wcześniej niż zwykle. W efekcie florencki rycerz ruszył znacznie wcześniej od swojego rywala z Sienny, i Florencja zyskała spory teren kosztem swojego rywala.

Toskania była również jednym w pierwszych miejsc, które doczekały się winiarskiego prawodawstwa. Bowiem już w 1716 roku książę Kosma III Medyceusz wyznaczył geograficzne ramy kilku miejscowych apelacji, w tym słynnego Chianti (obejmującego w uproszczeniu tereny ograniczone miastami Florencją od północny i Sienną od południa). 

Kolejne zmiany legislacyjne miały miejsce w latach 30-tych XX wieku, ale tym razem jedynie skomplikowały one obraz miejscowego winiarstwa. Otóż granice apelacji Chianti znacznie wówczas rozszerzono, zachowując dla tego wspomnianego pierwotnego obszaru dopisek Classico, a w ciągu kolejnych dekad dodano również tzw. apelacje satelickie, jak Chianti Rufina, Chianti Colli Senesi, Chianti Colli Florentini itp. 

wino toskanii
wino toskanii

Jak połapać się w tym zawiłościach?

Wróćmy jeszcze na chwilę do wspomnianego czarnego koguta. To symbol zarezerwowany jedynie dla tej historycznej apelacji Chianti Classico. Jeśli zauważycie go na etykiecie (najczęściej na szyjce butelki) macie gwarancję, że wino pochodzi właśnie z tej apelacji. Należy bowiem przyznać, że zwykle butelki Chianti Classico są lepsze od tych oznaczonych jako „tylko” Chianti, czy od tych pochodzących ze wspomnianych apelacji satelickich.

Oczywiście Toskania to nie tylko Chianti (nawet Classico). Inne renomowane apelacje to choćby Vino Nobile de Montepulciano (nie mylić z odmianą Montepulciano znaną choćby z Abruzzo), Brunello di Montalicno czy Bolgheri. 

Jakie wina powstają w Toskanii?

Toskania to przede wszystkim królestwo czerwonych win, a najpopularniejszym miejscowym szczepem jest Sangiovese. Odmiana daje wina o średniej budowie, zwykle mocno kwaskowe, a także garbnikowe – dlatego większość toskańskich win najlepiej pić kilka lat po zabutelkowaniu, aby miały czas się nieco ugładzić. Typowe dla Sangiovese smaki i aromaty to wiśnie, czereśnie, suszone pomidory, zioła. 

Niektóre apelacje (np. Brunello) wymagają, aby wino powstawało w 100% z Sangiovese, ale w pozostałych miejscach bywa ono zwykle uzupełniane o szczepy lokalne jak Colorino, Canaiolo, Malvasia Nera, a także odmiany międzynarodowe: Merlot czy Cabernet Sauvignon. Przykładowo w Chianti Classico dodatek odmian innych niż Sangiovese nie może przekraczać 20%.

Na wybrzeżu, w apelacji Bolgheri królują szczepy bordoskie. Tamtejsze żwirowe gleby (przypominające podłoże znane z Bordeaux) sprawiają, że powstają tu wina mogące spokojnie stawać w szranki z tymi znanymi z Francji. Takie etykiety jak Sassicaia czy Ornellaia są obecnie jednymi z najdroższych włoskich win. Wina tego typu (z odmian bordoskich, lub w których odmiany bordoskie stanowią większość, a Sangiovese jest jedynie dodatkiem) bywają określane Supertoskanami. 

A co z miłośnikami białych win? Nie mają oni w Toskanii lekkiego życia, ale spokojnie znajdą coś dla siebie. Na toskańskim wybrzeżu uprawiane jest lekkie, ziołowe Vermentino, a w głębi lądu są proste, ale całkiem smaczne biele z Trebbiano di Toscana. Gdzieniegdzie pojawiają się również odmiany międzynarodowe – najczęśniej Chardonnay.

wina toskanii
wina toskanii

Polecane wina z Toskanii

Zacznijmy od wielokrotnie wspomnianego już Chianti Classico w wersji do producenta Rietine. Wino pachnie dalej bardziej świeżo, owocowo, wiśniami i czereśniami. W ustach soczyste, lekko porzeczkowe (odzywa się 20% Merlota) i czereśniowe, z wysoką kwasowością i w sumie dość delikatnymi garbnikami. Sprawia wrażenie znacznie lżejszego niż wskazane na etykiecie 14% alkoholu. Idealne do makaronu z pomidorowymi sosami.

Wspomniana klasa Supertoskanów jest reprezentowana w winiarni Rietine przez Rietine Tiziano 2015. W butelce znajduje się mieszanka odmian Merlot i Ancelotta. To wino z Toskanii jest pełne, ma świetnie – już ułożone garbniki, wyraziste czerwone i czarne owoce, bardzo bogaty aromat i długi, przyjemny finisz.

Jeśli zaś lubicie wina dłużej dojrzewające w beczkach, to sięgnijcie po Rietine Chianti Classico Riserve 2015. Po tym winie Chianti można spodziewać się dymnego, ziemistego bukietu, jagód i suszonych owoców z dodatkiem delikatnych tanin. W połączeniu z pysznymi, ciężkimi potrawami zdekantowana pół godziny przed posiłkiem wino Chianti Riserva, ujawnia swoją prawdziwą klasę.

Na koniec wino już dojrzałe, bo pochodzące z 2005 roku – Tenuta Belguardo Belguardo, flagowe wino posiadłości! Stanowi kupaż Caberneta Sauvignon i Caberenta Franc. Ewaluowany nos z nutami tytoniu, cedru i pieprzu, trochę ziół i mięty. Dojrzałe, ale wciąż niezwykle soczyste owoce z nutą prażonych aromatów, bardzo delikatne taniny, pieprzowe niuanse, trwała, dobra głębia, powściągliwa moc i wciąż spora świeżość. 

Related products

Rietine - Chianti Classico...
 • Sangiovese
 • Włochy
 • Wytrawne
Wina z Włoch

Rietine - Chianti Classico 2017

Fattoria di Rietine
10490
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Sangiovese, Merlot Region: Toskania
108,49 zł
Rietine - Chianti Classico...
 • Sangiovese
 • Włochy
 • Wytrawne
Wina z Włoch

Rietine - Chianti Classico Riserva 2015

Fattoria di Rietine
10493
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Sangiovese Region: Toskania
189,49 zł
Rietine - Rosso Toscano IGT "Tiziano"
 • Merlot
 • Włochy
 • Wytrawne
Wina z Włoch

Rietine - Rosso Toscano Supertoskan Tiziano 2015

Fattoria di Rietine
10494
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Merlot, Ancelotta Region: Toskania
175,99 zł
Tenuta Belguardo 2005 Maremma Toscana
 • Cabernet Sauvignon
 • Włochy
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 90% Cabernet Sauvignon; 10% Cabernet Franc Region: Toskania
215,99 zł