5 win z regionu Rioja, które warto spróbować

Zajmująca większość półwyspu iberyjskiego Hiszpania jest jednym z największych producentów wina na świecie, odpowiadając wraz z Francją i Włochami za połowę światowej produkcji. Jeśli zaś zapytamy przeciętnego konsumenta wina jaki region jest dla tego kraju najważniejszy, to najprawdopodobniej usłyszymy, że Rioja. 

Region rozciągający się nad rzeką Ebro przepływającą przez północ kraju, zawdzięcza swą nazwę jeszcze innemu ciągowi wodnemu jakim jest rzeka Oja. W języku Hiszpańskim jest to rio Oja i właśnie zlepek tych dwóch słów utworzył nazwę osławionej apelacji. Pewną konsternację powodować może fakt, że granice regionu winiarskiego nie pokrywają się z politycznymi granicami prowincji La Rioja, gdyż część winnic apelacji rozciąga się również na terytorium Kraju Basków oraz Navarry. 

Przy niesamowitej dywersyfikacji świata win obfitującego w mnogość stylów i smaków konieczna jest odpowiedź na pytanie: co zapewniło temu skrawowi ziemi tak niepodważalną reputację i popularność? 

Jednym z najważniejszych czynników jest oczywiście szczep, a Rioja to zdecydowanie królestwo tempranillo. To czerwone grono owocuje wcześniej niż inne uprawiane w okolicy szczepy jak graciano czy garnacha i to właśnie od hiszpańskiego 'temprano' (wcześnie) bierze się jego nazwa.

Tempranillo

Tempranillo ©Fernando Garcia Esteban / https://www.wine-searcher.com

Winogrona z tego szczepu posiadają stosunkowo grubą skórkę, dzięki czemu powstałe z nich wina mają pełny kolor i są bogate w taniny. W aromacie i smaku znajdziemy tu pełnię dojrzałych owoców, ciemnych wiśni czy truskawek, ale wina niepozbawione są kwasowości i życia. To co jednak dla Riojy kluczowe to starzenie wina w beczkach. I to beczkach nie byle jakich, bo podczas gdy większość starego kontynentu używa dębu francuskiego, lub posiłkuje się czasem slawońskim, w La Rioja dominuje dąb amerykański. Ten rodzaj drewna ma szczególny wpływ na smak i aromat wina, nadając mu intensywnie wiele aromatów, wśród których dominują słodka wanilia, kokos, rozgrzane drewno, czy nawet nuta przypraw korzennych. Wpływ ten jest znacznie bardziej ofensywny niż w przypadku dębu francuskiego, a nierzadko spotkać się można ze stwierdzeniem, że zamiast subtelnej wanilii mamy tu do czynienia z waniliną, choć moim zdaniem określenie to ma charakter nieco pejoratywny. W winach starzonych w dębie amerykańskim znajdziemy też bez trudu nuty skóry czy tytoniu. Beczki powinny być oczywiście wykonane z drewna najlepszej jakości, a najbardziej cenione są te pierwszego lub drugiego użycia, oferujące ferie złożonych aromatów.  

Tak silne sfokusowanie na starzenie w beczce doprowadziło do wykształcenia się w apelacji Rioja systemu klasyfikowania win opartego na czasie spędzonym w beczce, choć także w butelce. Wyróżnia się więc:

 - wina Joven czyli dosłownie młode, które starzeniu nie są poddawane wcale i przeznaczone są do szybkiego wypicia. Dominują w nich rzecz jasna aromaty owocowe, a bardzo często stosowanym procederem jest maceracja węglowa, czyli specjalny rodzaj fermentacji pozwalający na zachowanie pierwotnego smaku gron. 

- Crianza, a więc wino dojrzewające minimum dwa lata, z czego rok musi mieć miejsce w opisanych wyżej beczkach

- Reserva, czyli trunek o minimalnym czasie starzenia trzy lata, przy zachowaniu co najmniej rocznego leżakowania w beczce, ale i nie krótszego niż pół roku w butelce 

- Gran reserva – zawodnik wagi ciężkiej, który na spotkanie ze światem musi czekać minimum pięć lat, spędzając zarówno w beczce jak i butelce minimum dwadzieścia cztery miesiące. 

wino rioja

Zdjęcie producenta Bodegas Franco Espanolas

wino rioja

Zdjęcie producenta Bodegas Franco Espanolas

Rioja Crianza zyskuje już aromaty beczkowe, choć wciąż znajdziemy tu dużo krzepkiego owocu.  Doskonałym przykładem takiego wina jest Bodegas Franco Espanolas Rioja Bordon Crianza. Rocznik 2019 zaowocował trunkiem, w którym smak kwaśnych wiśni przeplata się  z tytoniem i lukrecją oraz cynamonem. Takie kompozycje naturalnie łączy się z pieczoną na żywym ogniu jagnięciną, ale karkówka z grilla, będzie również wspaniałym pomysłem. Dlatego wino to nada się idealnie na spotkania na świeżym powietrzu. 

Rioja Reserva w znacznie większym stopniu odkrywa przed nami świat beczki. Owoc w tym winie ma zarówno ciemniejszą barwę jak i dojrzalszy charakter. Znajdziemy tu nawet smaki konfitury śliwkowej okraszone kawą  i czekoladą. Dokładnie tak prezentuje się Bodegas Franco Espanolas Rioja Bordon Reserva, którą szczególnie docenić powinni fanatycy tanin. Te są tutaj przepięknie ułożone dzięki czemu dają się posmakować, nie czyniąc przy tym poligonu z naszych dziąseł. Do tego wymienione wyżej aromaty wzbogacone są w tym przypadku o uwodzicielski zapach ciągnących się setkami metrów piwnic na wino. Doskonale sprawdzi się jako wino do pieczeni czy steka, ale świetnie połączy się również z potrawami bazującymi na roślinach strączkowych. 

Na produkcje Riojy Gran Reservy winiarze pozwalają sobie jedynie w najlepszych rocznikach, kiedy winogrona mają wyjątkowe walory, dzięki którym mogą zachować świeżość nawet po wielu latach starzenia. Wina takie rozwijają niesamowitą mnogość aromatów, są gęste i zapewniają intensywne doznanie. Z kieliszka wydobywają się aromaty skóry, kakao, ciemnych jagód i przypraw korzennych. Wina takie wymagają również dekantacji, gdyż po wielu latach w butelce potrafią być początkowo trudne w odbiorze, czy wręcz nieprzyjemne i dopiero dłuższy kontakt z powietrzem pozwala im uwolnić swoje piękno i pełnie smaków. Jeśli pragniecie skosztować takiego wina sięgnijcie po Marques De Murrieta Gran Reserva Finca Ygay. Wino takie wymaga równie intensywnego dania, choć może lepszym pomysłem byłoby okraszenie go cygarem lub refleksją przy trzaskającym kominku. 

Należy również zauważyć, ze nowocześni winiarze w regionie Rioja coraz częściej stawiają na ekspresje owocu i terroir, zmniejszając nieco wpływ beczki na finalny smak wina. Szczególnie twórcy z podregionu Rioja Alavesa, zahaczającego o kraj basków często, niczym w Burgundi,  umieszczają na etykietach roczniki i nazwy wiosek, pomijając przy tym podziały na crianze, reserve itd. Stworzone przez  Bodegas y Vinedos Pujanza ‘Hado” wspaniale wzbogaci smak jagnięcych klopsików z ziołami ale też da nam dużo przyjemności pite saute. 

wino rioja

Zdjęcie producenta Bodegas Franco Espanolas

wino rioja

Zdjęcie producenta Bodegas Franco Espanolas

I wreszcie wspomnieć należy, że w La Rioja nie produkuje się jedynie win czerwonych. Z powodzeniem uprawiane są tutaj również białe szczepy, choć oczywiście w znacznie mniejszej ilości. Bodegas Franco Espanolas Rioja Bordon Blanco to wino oparte o dominujący w apelacji Rioja szczep biały, jakim jest Viura i z pewnością oferuje jedno z najciekawszych winiarskich doświadczeń. Kremowa biel urzeka aromatem wanilii, kokosa i dojrzałego banana nie bez kozery przywodząc na myśl bourbon. Wspaniale podkreśli pieczonego kurczaka podanego z kukurydzianym puree. 

Niestety Rioja jest też ofiarą własnej sławy. Jej popularność sprawiła, że półki w dyskontach uginają się od butelek miernej jakości prześcigających się w ogłaszaniu ileż to lat spędziły w beczkach, kusząc reservami i gran reservami wypisanymi na etykietach. Zapominają jedynie dodać, że winogrona użyte do ich produkcji były po prostu kiepskie, winiarzowi nierzadko brak było talentu, a beczki używane były po raz enty. Najlepiej więc wybrać się po dobrą Rioję do specjalistycznego sklepu lub restauracji

Podsumowując Rioja to światowej sławy klasyk, który staje właśnie przed obliczem rewolucji naginającej panujące przez niemal dwa stulecia zasady. Warto więc sięgać po butelki tego wina, zarówno by posmakować historii, ale również zapoznać się z teraźniejszością i spróbować dostrzec kierunek, w którym ten region podąża. 

Related products

Bodegas Franco-Espanolas - Rioja Bordon Seleccion
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Franco-Espanolas - RB Rioja Bordon Crianza 2018

Bodegas Franco - Espanolas
40835
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13.5% Temperatura podawania: 14°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo Region: Rioja
65,99 zł
Bodegas Franco-Espanolas -...
 • Viura
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Franco-Espanolas - Rioja Bordon Blanco 2022

Bodegas Franco - Espanolas
3513
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Viura Region: Rioja
42,49 zł
Bodegas Franco-Espanolas - Rioja Bordon Crianza
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Franco-Espanolas - Rioja Bordon Crianza 2018, 2019

Bodegas Franco - Espanolas
10119
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo 80%, Garnacha Tinta 20% Region: Rioja
58,99 zł
Bodegas Franco-Espanolas -...
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Franco-Espanolas - Rioja Bordon Reserva 2016, 2017

Bodegas Franco - Espanolas
31045
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania  Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo, Garnacha tinta, Mazuelo Region: Rioja
77,99 zł
Conde de Hervias 2010 Rioja
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Conde de Hervias 2011 Rioja

Conde de Hervías - Manso de Zuniga
15471
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania  Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 90% Tempranillo i 10% Graciano Region: Rioja
290,99 zł
Conde de Harvies 2005 Rioja w drewnianej skrzyni
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Condesa de Hervias 2005 Rioja w drewnianej skrzyni

Conde de Hervías - Manso de Zuniga
15558
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania  Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo Region: Rioja
1 009,99 zł
Torre Muga 2006 Rioja
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Torre Muga 2006 Rioja

30472
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania  Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo 75%, Mazuelo 15%, Graciano 10% Region: Rioja
257,99 zł
Vinedos Hontza Rioja DOC 2020
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Vinedos Hontza Rioja DOC 2020

Vinedos Hontza
16781
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 14.5% Temperatura podawania: 14°C Produkowane ze szczepu: tempranillo, grenache Region: Rioja
79,99 zł
Vinedos Hontza Selection...
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Vinedos Hontza Selection Rioja DOC 2019

Vinedos Hontza
16782
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 14.5% Temperatura podawania: 14°C Produkowane ze szczepu: tempranillo, grenache Region: Rioja
118,99 zł