Wino na diecie – czy wpływa na odchudzanie? Przy jakiej diecie możemy pić wino?

Mawia się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Osobiście dodałbym do tego jeszcze fakt, iż w pewnym jego momencie podejmiemy jakże brzemienną w skutkach decyzję o przejściu na dietę. Powody mogą być różne – troska o własne zdrowie, nadchodzący wielkimi krokami sezon plażowy, czy też chęć zmierzenia się z własnym ja i przetestowanie swojej silnej woli. Niezależnie od przyczyny, niemal zawsze wiąże się to z różnego rodzaju wyrzeczeniami. Ale jak już zauważyli starożytni, a dokładnie Demokryt, „życie bez radości jest jak podróż bez gospody” – a kimże jesteśmy, by spierać się z wielkimi filozofami…

Czy warto pić wino na diecie?

Wino pić warto zawsze – oczywiście w rozsądnych ilościach. Istnieją nowoczesne teorie promujące butelkę tegoż trunku dziennie jako ilość absolutnie bezpieczną, wręcz wskazaną; aczkolwiek pozostańmy przy bardziej klasycznych wyliczeniach mówiących o jednym do dwóch kieliszków na dobę jako tych zbawiennie wpływających na nasze zdrowie. Powszechnie faworyzuje się w tej materii wina czerwone, których sekret tkwi w skórkach, a konkretnie występujących w nich polifenolach, które okazują się być w bardzo dobrej komitywie z naszym sercem. Z kolei orędownicy białego wina mogą być spokojni o swoje płuca, gdyż obecne w nim przeciwutleniacze wspomagają wydolność tego organu. O konkretnych „winnych” dietach – za chwilę.

Kalorie wina a rodzaj trunku.

Tak, niestety wino ma kalorie. Odwieczny spór białe vs czerwone (minuta ciszy dla rose… schodzi w tej kwestii na drugi plan).

W tym szlachetnym napoju owe znienawidzone przez wszystkich niczym Skyler White kalorie pochodzą z dwóch źródeł: węglowodanów zawartych w cukrze resztkowym oraz alkoholu. Każdy gram „węgli” dostarcza nam 4 kalorii, natomiast taka sama ilość alkoholu etylowego jest odpowiedzialna za kolejne 7.

Obrazując: o ile aperitif w postaci szampana brut nature będzie nasz kosztował około 100 kcal, to już kieliszek ulubionego Tokaju Aszu do deseru może podwoić tę wartość.

Czy wino może pozytywnie wpłynąć na odchudzanie?

Jak najbardziej, i nie chodzi tutaj o niemożność przyjęcia jakiegokolwiek pokarmu na drugi dzień po degustacji u importera ze szczególnie bogatym portfolio. Głównym bohaterem tego akapitu jest resweratrol, polifenol należący do grupy flawonoidów. Aktywuje on białko z rodziny sirtuin, które obniża apetyt, a także przyśpiesza rozpad komórek tłuszczowych. Jakby tego było mało, pomaga również oczyścić nasz organizm z toksyn, który zyskuje dodatkową energię, co z kolei przekłada się na większą aktywność fizyczną. Występuje on jednak wyłącznie w winach czerwonych.

W jakich dietach szczególnie polecane jest wino?

W dietach cud, powiedzieliby złośliwi; otóż nie, odpowiedziałby Tadeusz Sznuk. Pierwszą przyjazną winu dietą (rozumianą bardziej jako styl żywienia) jest dieta śródziemnomorska. Oparta m.in. na owocach (morza i tych klasycznych), warzywach i orzechach jest uboga w węgle i tłuszcze, co pozwala na zdecydowanie większy udział wina. Kolejną jest dieta przeciwzapalna, w której istotną rolę grają produkty o silnym potencjale przeciwutleniającym, a wśród nich obecne w czerwonym winie polifenole. Cierpiący na celiakie, bądź też osoby unikające glutenu z wyboru również mogą spać (pić?) spokojnie, gdyż wina w przeważającej większości są tegoż pozbawione. Kolejna z diet – ketogeniczna – opiera się na maksymalnym ograniczeniu węglowodanów. Tak więc wybierając wina (piwa czy koktajle odpadają w przedbiegach) pozbawione ich źródła (a więc maksymalnie wytrawne), nie zaburzymy jej przebiegu. Last but no least, chyba najbardziej oryginalna w tym zestawieniu dieta Weight Watcher’s. W dużym skrócie polega ona na liczeniu przydzielonych poszczególnym produktom spożywczym punktów, których to winu została przydzielona bardzo umiarkowana ilość.

Czy są jakieś wady picia wina na diecie?

Ponadprogramowe ilości wina na diecie szkodzą nie tylko w sposób bezpośredni poprzez zawarte w nim kalorie. Alkohol aktywuje podwzgórze i ciało migdałowate, czyli części mózgu odpowiedzialne za emocje, temperaturę ciała, libido oraz głód - teraz już wiecie skąd aperitif na koszt firmy w restauracjach. Kieliszek wina relaksuje, ale też rozleniwia, warto więc również pamiętać o spożywaniu go po planowanych aktywnościach fizycznych ;)

Jak widać, umiarkowane spożycie wina nie tylko nie szkodzi, ale również w wielu przypadkach pozytywnie wpływa na wiele dietetycznych płaszczyzn. Trzeba natomiast pamiętać, że metabolizm każdego człowieka jest kwestią indywidualną i przed rozpoczęciem poważnej diety należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

Wino bezalkoholowe a zdrowie

Wino bezalkoholowe powstaje w procesie dealkoholizacji już wyprodukowanego wina tradycyjnego. Ze względu na to, że etanol jest nośnikiem aromatów, zdealkoholizowany trunek traci nieco na pierwotnym aromacie. Nie jest to jednak strata niepowetowana, wręcz przeciwnie -  wino 0% pozwala nam wykorzystać w pełni właściwości zdrowotne wina tradycyjnego, nie narażając się przy tym na szkodliwe skutki spożywania etanolu.

Dowiedz się więcej o dealkoholizacji, winie 0% i jego wpływie na kondycję organizmu.

Wino bezalkoholowe vs wino tradycyjne

Zarówno wino bezalkoholowe, jak i to tradycyjne mają swoje wady i zalety. Wino 0% możemy spokojnie spożywać w sytuacjach społecznych, gdy wino tradycyjne z jakichś powodów nie wchodzi w grę – np. gdy bierzemy leki, prowadzimy samochód, a także w ciąży i przy karmieniu piersią. Tradycyjnemu winu z kolei nie można odmówić intensywniejszego bukietu aromatów – haczykiem jest zawartość etanolu jako „nośnika smaku”. Niestety, czegokolwiek by o tej substancji nie mówić – jest trucizną tkankową. Spożywana w niekontrolowanym nadmiarze może przyczynić się do pogorszenia kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej, w skrajnych przypadkach może prowadzić do uzależnienia.

Wino bezalkoholowe a dieta

Wino dealkoholizowane znajdzie swoje zastosowanie w diecie codziennej – rozumianej jako zdrowy sposób odżywiania, jak i w diecie mającej na celu redukcję masy ciała. Wino bezalkoholowe zachowuje wszystkie prozdrowotne właściwości wina tradycyjnego i nie zawiera w swoim składzie etanolu, co przekłada się na znacznie niższą wartość kaloryczną. Przeciętne wytrawne wino bezalkoholowe nie będzie więc zawierać więcej niż 15kcal/100ml, podczas gdy jego „weselszy odpowiednik” będzie miał ich już około 70/100ml. Więcej o zdrowotnych właściwościach wina przeczytacie w tym artykule.

Podsumowując: wino bezalkoholowe będzie znakomitym dodatkiem do diet odchudzających, zwłaszcza musujące – zawarty w nim dwutlenek węgla skutecznie syci. Wybierając wino bezalkoholowe należy upewnić się, czy etykieta wyraźnie informuje o 0% zawartości alkoholu. Są bowiem wina określane jako bezalkoholowe, w rzeczywistości zawierające w sobie do 0,5% alkoholu.

Related products

Barrels & Drums - Chardonnay bezalkoholowe
  • Chardonnay
  • Niemcy
  • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Barrels & Drums - Chardonnay bezalkoholowe

Enjoy Wine & Spirits
41705
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Niemcy Zawartość alkoholu: 0% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: -
45,99 zł
Barrels & Drums - Chardonnay Sparkling bezalkoholowe
  • Chardonnay
  • Niemcy
  • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Barrels & Drums - Chardonnay musujące bezalkoholowe

Enjoy Wine & Spirits
15163
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Niemcy Zawartość alkoholu: 0% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: -
51,99 zł
Barrels And Drums Merlot (bezalkoholowe)
  • Merlot
  • Niemcy
  • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Barrels & Drums - Merlot bezalkoholowe

Enjoy Wine & Spirits
44904
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Niemcy Zawartość alkoholu: 0% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Merlot Region: -
42,99 zł
Leitz – Riesling musujący bezalkoholowy
  • Riesling
  • Niemcy
  • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Leitz EINS-ZWEI-ZERO - Riesling bezalkoholowy

Leitz Weingut KG
16564
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Niemcy Zawartość alkoholu: 0% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Riesling Region: Rheingau
73,99 zł
Leitz ZERO-POINT-FIVE - Pinot Noir bezalkoholowy
  • Pinot Noir
  • Niemcy
  • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Leitz ZERO-POINT-FIVE - Pinot Noir bezalkoholowy

Leitz Weingut KG
16560
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwoneKraj pochodzenia: NiemcyZawartość alkoholu: 0,5%Temperatura podawania: 16-18°CProdukowane ze szczepu: Pinot NoirRegion: Rheingau
79,99 zł
Vendome Chardonnay...
  • Chardonnay
  • Hiszpania
  • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 0,0% Temperatura podawania: 6-8 °C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: La Mancha
47,99 zł
Vendome classic BIO/VEGAN...
  • Airen
  • Hiszpania
  • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 0,0% Temperatura podawania: 8-10 °C Produkowane ze szczepu: Airén Region: La Mancha
47,99 zł
Vendome Merlot BIO/VEGAN...
  • Merlot
  • Hiszpania
  • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 0,0 % Temperatura podawania: 10-18 °C Produkowane ze szczepu: Merlot Region: La Mancha
47,99 zł