Dlaczego nie każde wino jest wegańskie?

Choć wino jest wytwarzane jedynie z winogron i drożdży to jednak nie zawsze jest ono produktem, który możemy określić jako w 100% pochodzenia roślinnego.

Podczas winifikacji, zwłaszcza w ostatniej fazie związanej z oczyszczaniem wina – a więc klarowaniem i filtracją wina – stosuje się całą gamę produktów pochodzenia zwierzęcego, które dla wegan są nie do przyjęcia. Przed filtracją, aby ułatwić koagulację osadów, dodaje się różne substancje o własnościach koloidalnych: przede wszystkim białka jaj kurzych, żelatynę, karuk (rodzaj kleju otrzymywanego z błon rybich pęcherzy pławnych), olej rybny, kazeinę (czyli białko z mleka), chitynę (polisacharyd o budowie zbliżonej do celulozy, uzyskiwaną z pancerzy skorupiaków), a nawet wysuszoną i sproszkowaną krew bydlęcą. Ta ostatnia praktyka, choć zakazana w USA i Francji, nadal jest chętnie stosowana w wielu krajach śródziemnomorskich.

Po zakończeniu klarowania te substancje są starannie usuwane, jednakże sam fakt ich użycia przeczy idei weganizmu. 

 Wielu winiarzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wegetarian i wegan stara się zastąpić naturalne substancje pochodzenia zwierzęcego innymi zamiennikami. Są to zwykle substancje pochodzenia mineralnego, takie jak krzemionka, bentonit, kaolin i inne glinki. Ta zamiana gwarantuje, że wino jest akceptowalne przez Wegan.

Do innych środków odzwierzęcych od czasu do czasu używanych przy produkcji wina należą także bazujące na mleku kleje używane przy produkcji korków aglomerowanych (czyli takich zrobionych z okruszków zamiast jednego kawałka kory dębowej), czy wosk pszczeli do pokrywania szyjek butelki.

Przy produktach wegańskich nie powinno się też stosować się nawozów i środków ochrony roślin pochodzenia zwierzęcego.

Wino wegańskie a organiczne - jakie są różnice?

Czy wystarczy informacja na etykiecie, że winnica jest biodynamiczna, lub wino organiczne (biologiczne), aby mógł go pić również Weganin? Otóż nie! Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. 

Wina organiczne głównie wyróżnia inny sposób uprawy winorośli, aniżeli sama produkcja czy charakter wina. Sposób uprawy tego typu winorośli podlega określonym zasadom i regułom. Wina organiczne powstają w oparciu o szacunek do ziemi, przy użyciu środków pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (organicznego). Konsekwencją uprawy organicznej są produkty wysokiej jakości, maksymalnie zdrowe, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla otaczającego krajobrazu i zrównoważonej ochronie środowiska. Ale nie oznacza to wcale, że do klarowania wina nie użyto produktów odzwierzęcych. Ale też tego nie wyklucza. Jak więc znaleźć, wśród setek butelek w sklepie wina wegańskie?

Jak znaleźć wino wegańskie? 

  • Certyfikat jak wiadomo kosztuje, więc nie każdy producent pomimo wytwarzania win w duchu wegańskim decyduje się na oficjalne oznaczenie literką V ze słonecznikiem

  • Oznaczenie „vegan friendly” lub „przyjazne dla wegan” nie jest oficjalnym certyfikatem, ale powinno świadczyć o tym, że wino jest wegańskie.

  • Poza tym, szukaj win niefiltrowanych. Tam gdzie nie ma filtracji, nie ma też potrzeby dodawania substancji ułatwiających koagulację osadu i filtrację. Wina niefiltrowane nie są robione przez producentów win masowych, ale przez winiarzy, którzy w swym procesie nie są pospieszani czynnikiem czasu, lecz mogą pozwolić sobie na wydłużoną produkcję. Wino po odstaniu odpowiednio długo oczyści się samo. Wystarczy wówczas ostrożnie odciągnąć je znad osadu i mamy trunek bogatszy, bardziej złożony w swej strukturze, po prostu ciekawszy.

  • W przypadku win australijskich konieczne jest oznakowanie alergenów, dlatego dostaniemy informację na temat ewentualnego wykorzystania w procesie winifikacji kazeiny oraz jaj.

Czym wyróżniają się wina wegańskie?

Wina organiczne, biodynamiczne czy wegańskie nie różnią się w smaku, a jedynie sprawiają, że dane wina są wyjątkowe i rzadziej spotykane. W dzisiejszym świecie zachowań pro ekologicznych, zrównoważonego rozwoju czy wzmożonego szacunku dla ziemi, tego typu produkcja win jest jak najbardziej pozytywnym aspektem. Najważniejszy jest smak i jakość wina, jeśli w tym samym czasie jest ono organiczne, oraz odpowiadają naszej filozofii stylu życia (np. Vege) to tym bardziej nas to cieszy. Dodatkowo motywuje do prowadzenia ekologicznego stylu życia, a tym samym ochrony środowiska.

Jakie wina wegańskie polecamy z naszej oferty?

Sporo producentów wyznających ideologię Wegańską pochodzi z Hiszpanii. Ten największy obszarowo kraj winiarski, jest też największym producentem win ekologicznych. Ale także iberyjscy winiarze przodują w wegańskich winach. 

Możemy pochwalić się szeroką ofertą win z winnicy Alta Alella. Cała produkcja oparta jest na certyfikowanym rolnictwie ekologicznym, a spora część produkowanych tu win, to wina naturalne oraz przeznaczone dla Wegan i Wegetarian. 

Lista win wegańskich Alta Allela dostępnych w Rafa-Wino:

Alta Alella - Asarvos 2018

Alta Alella - AUS 2019 Pet Nat

Alta Alella - Cava Mirgin Gran Reserva Brut Nature 2016 organic

Alta Alella - Cava Mirgin Rose Reserva Brut Nature 2018 organic

Alta Alella - Cava Bruant Reserva Brut Nature 2018 natural

Alta Alella - Cava Mirgin Opus Paraje Calificado Brut Nature 2015 organic

Alta Alella - Cava Laieta Rose Gran Reserva Brut Nature 2017 organic

Alta Alella - Cava Laieta Gran Reserva Brut Nature 2015 organic

Alta Alella - Cava Mirgin Exeo Paraje Calificado Brut Nature 2015 organic

Alta Alella - Tallarol naturalne, ekologiczne - organiczne

Alta Alella - Merla 2017 naturalne, ekologiczne - organiczne

Alta Alella - GX Garnatxa negra organic 2019

Alta Alella - PB Pansa Blanca organic   2019

Mamy  też reprezentantów Austriackich win wegańskich 

Stagard - Riesling Handwerk organic

Stagard - Riesling Urban.R organic  2017