Czym kierować się dobierając wino do pizzy

Pizza, czyli pochodzący z Włoch drożdżowy placek, który kochają miliony ludzi na całym świecie. Czy może być coś lepszego od kawałka? Tak, dwa kawałki. A do tego dobrze dobrany kieliszek wina. Niemożliwością jest wybrać jedno wino pasujące do każdej pizzy, bo mamy przecież do czynienia z mnogością wariacji na jej temat. Musimy pamiętać też, że idealny dobór nie istnieje. To że coś idealnie zasmakuje jednej osobie, wcale nie znaczy, że dla nas to będzie również strzał w dziesiątkę. Nie ma przecież dwóch jednakowych osób, tak samo nasza wrażliwość na określone składniki pokarmowe jest różna. Kierujcie się przede wszystkim tym, co na wasze podniebienie działa najlepiej, ale starajcie się też otworzyć na nowości.

Pizza i wino - dobieramy

Dobierając wino do pizzy musimy przede wszystkim skupić się na sosie i dodatkach, a w szczególności tym składniku, który najbardziej wpłynie na smak całości. Zupełnie inne wina sprawdzą się z sosem pomidorowym, a inne z tym kremowym. Z dodatkami to już w ogóle jest wesoło. Oczywiście ser to podstawa, a dalej? Ogranicza nas tylko wyobraźnia - i tak przez grzyby, oliwki, wszelkiego rodzaju warzywa, owoce morza, aż po różnego rodzaju mięsa. Jeszcze tylko coś dla wielbicieli ostrzejszych smaków - papryczki jalapeño i inne. A i dla tych od słodkości - jakieś owoce (nie mogę nie wspomnieć o ananasie, który ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników). I jak tu coś dobrać do tej całej feerii smaków? Można, ale najpierw musimy sobie to wszystko podzielić i pogrupować.

Pizza serowa

Pizza gdzie ser wysuwa się na prowadzenie wymaga od wina kwasowości, która odświeży nam paletę pomiędzy kęsami, ale niezbyt wysokiej taniny, żeby nie wytworzył się nieprzyjemny metaliczny smak. Lekkie, wytrawne wino różowe będzie tu bardzo dobrym wyborem, a różowe bąbelki jeszcze lepszym. Przez sposób produkcji, gdzie grona czerwone są bardzo krótko, o ile wcale, pozostawione w kontakcie z sokiem, wino to ma zazwyczaj niski poziom tanin, często przyjemną kwasowość i lekki owocowy charakter. Sprawdzi się przede wszystkim z prostymi pizzami jak marinara, margherita, czy quattro formaggi.

Inne pasujące wina: GSM (mieszanka grenache, syrah, mourvedre), aglianico, montepulciano.

Mój wybór:Marsuret - Maria Rose Spumante N/V

Pizza z grzybami

Uznaje się że toskańskie chianti i inne wina ze szczepu sangiovese, to najpopularniejsze pizzowe połączenie. Wysoką kwasowość wina idealnie balansuje sos pomidorowy, do tego mnogość przypraw w aromacie - zioła, ocet balsamiczny, a nawet dym, pasują do profilu smakowego pizzy typu funghi. Na tej samej zasadzie zadziała nam inne włoskie wino - valpolicella. Powstająca najczęściej z trzech szczepów - corvina, rondinella i molinara, rządzi w regionie Veneto (Wenecji Euganejskiej). Miękka, niezbyt wysoka tanina, strzelista kwasowość i ziołowe akcenty z nutą ziemistości - idealne dobranie do grzybów.

Inne pasujące wina: sangiovese, pinot noir, gamay

Mój wybór: Tezza - Valpolicella Corte Majoli 2018

Pizza z mięsem

Tam gdzie mięso staje się najważniejsze, sięgnijmy raczej po wina czerwone. Mogą być one nawet z wyższą ilością tanin, jednak miejmy na uwadze, żeby z nimi nie przesadzić. Proponowałabym tu głównie wina pełne, ale miękkie i owocowe. Jednym z nich jest na pewno montepulciano d’abruzzo. Te dobrej jakości mają zazwyczaj wysoki poziom dojrzałych tanin, zadowalającą kwasowość, aromaty suszonych owoców i przypraw. Wszystkie składniki wina bardzo ładnie współgrają z tym co na pizzy.

Uwaga! Pamiętajcie jak ważna jest temperatura serwowania wina. Zbyt ciepłe wino czerwone będzie wydawało się źle zbalansowane, do tego alkohol wyjdzie w nim na pierwszy plan. Jak więc serwować? W temperaturze pomiędzy 15-18°C.

Inne pasujące wina: nero d'avola, barbera, barbaresco,

Mój wybór:Valori - Montepulciano d'Abruzzo BIO 2016

Pizza bianca

Biały sos, więc zaryzykujmy białe wino. Jeśli szukacie czegoś prostego i mało ekscytującego, często neutralny w odbiorze pinot grigio będzie pasował do większości dań. Także z pizzą niewiele może pójść źle. Prosecco i jego bąbelki odświeżą nam paletę i przetną przez tłustość sera, czy kremowego sosu. Idealnym uzupełnieniem będą też wina z nutą masła, czy śmietanki - np. pełniejsze chardonnay, które poddane zostało konwersji malolaktycznej. To dzięki temu procesowi w winie wytworzą się kremowe aromaty, a cierpki kwas jabłkowy zostanie zmieniony na łagodniejszy kwas mlekowy.

Inne pasujące wina: godello, pinot gris

Mój wybór:Cantina San Osvaldo - Prosecco Treviso N/V

Pizza i wino - podsumowanie

Wiemy już na co zwracać uwagę dobierając do siebie wino i pizzę. Teraz pozostaje nam ta najprzyjemniejsza część - próbowanie. Nie przestawajcie dopóki nie znajdziecie dla siebie waszego, osobistego dobrania idealnego.

Autor Justyna Szczurek blog winoh.pl

Polecamy również film z kanału Ale Wino na YT: https://www.youtube.com/watch?v=0h2lYDuuV38&ab_channel=AleWino