Tanie wina, czyli dlaczego czasami nie warto przepłacać?

Decyzje konsumenckie to jedne z najtrudniejszych decyzji życia codziennego. Co kupić, gdzie kupić i za ile kupić. To pytanie większość z nas zadaje sobie często częściej niż raz dziennie. Odpowiedź na to pytanie jest tym trudniejsze, im rynek bogatszy a wybór większy. Dlatego też zakup wina jest często takim wyzwaniem. Przecież czynników wybory jest tak wiele: tanie wino czy drogie wino, Europa czy Nowy Świat, białe czy czerwone. Do tego przypomnę, że musimy wybrać pośród najbardziej zróżnicowanego produktu spożywczego świata.

Celowo jako pierwsze kryterium wyboru podałem tu cenę. Ona jako jedyna jest właściwie kryterium nie zależnym od nas. Choćbyśmy dysponowali całą winną wiedzą świata i więcej jak doskonałym rynkowym rozpoznaniem powyżej możliwości portfela nie podskoczymy. To też większość z nas kupuje tanie wino.

Teraz trzeba się zastanowić co to znaczy tanie wino, a dokładniej co to oznacza w Polsce. I ta geograficzna konotacja ma zasadnicze znaczenie. Każdy kto był choćby w Portugalii czy innym kraju o dużej tradycji winiarskiej widział wina po mniej niż 1 euro. I często nie są to wina złe, choć powiedzieć o nich dobre to też przesada. W naszym kraju win o taki stosunku ceny do dochodu mowy oczywiście nie ma. Żyjemy w zupełnie innej kulturze, i u nas tanie wino to coś zupełnie innego niż tam.

Przyjmijmy wiec jakąś definicje wina taniego. Przez całe lat za takie w polskim dyskursie winnym uważano wina do 30 zł. Dziś biorąc pod uwagę sytuacje ekonomiczną a szczególnie wzrost z jednej strony płac, z drugiej kursu euro, a potem wszystko jeszcze skorektować o wartość inflacji myślę, że trzeba te definicję poszerzyć do około 35-38 zł. I choć dla wielu z was określenie tanie wobec wina kosztującego 35 zł wydaje się być aberracją rzeczywistości to niestety na polskim rynku tak jest.

Czy tanie wino może nam zaszkodzić?

O winach z niższych półek krąży wielka ilość mitów i półprawd. I o ile właściwie wszystkie odnoszące się do jakości można uznać za prawdziwe, o tyle między bajki trzeba włożyć wszystkie dotyczące ich składu i rzekomych chemicznych dodatków.

Tanie wino, tak samo jak drogie wino jest niczym innym jak sfermentowanym sokiem z winogron. Napisałem w zasadzie, bo wiele z nich jednak pewne dodatki w sobie zawiera. Często te białe są dokwaszane lub dosładzane z kolei tanie wino czerwone wytrawne często ma w sobie sztucznie dodane garbniki. Niestety wiele win ze średniej półki również.

To też pod względem wpływu na zdrowie tanie wino niczym nie różni się od drogiego. I tym co wam może zaszkodzić to raczej nadużycie, a nie cena.

tanie wina

Czy tanie wino jest dobre?

To bardzo złożone pytanie. Pośród win tanich trafiają się zarówno wina smaczne, jak i wina właściwie nienadające się do picia. Oczywiście średni poziom jakościowy win tanich jest niższy niż tych drogich. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że wino drogie a często i to średniopółkowe wymaga pewnego anturażu i właściwych warunków degustacji, by w pełni pokazało swój często bardzo delikatny i subtelny czar i urok.

Dlatego w pewnych okolicznościach nie warto po wina drogie sięgać. Niewątpliwie taką sytuacja są niezobowiązujące spotkania towarzyskie w większym gronie. Siłą rzeczy podczas takich imprez jesteśmy raczej skupieni na współbiesiadnikach, rozmowie, często okolicznościach towarzyszących a wino jest jedynie rekwizytem. I do tej roli w zupełności wystarcza kieliszek z przyzwoitym, pozbawionym wad tanim winem.

Z doświadczenia dodam, że nawet na dużych i prestiżowych wydarzeniach jak wernisaże, premiery czy otwarcia zwykle serwuje się właśnie tanie wino. Czasami wręcz nazywane bankietowym.

Najlepsze tanie wina

Tak jak nie istnieje najlepsze wino świata czy najlepsze wino do… (tu wstaw dowolną kwotę) tak nie istnieją najlepsze takie wina. Zgodnie z pewną sprawdzoną, choć przez wielu uznawaną za truizm zasadą – najlepsze wino to to które TOBIE smakuje najbardziej. A jak wiadomo to się zmienia.

Inne oczekiwania mamy wobec zawartości kieliszka w letni wieczór na tarasie a inne w zimowe popołudnie siedząc przed kominkiem. Innego wina oczekujemy do kurczaka a innego do steka. Słowem na tak postawione pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.

Czym się kierować przy wyborze taniego wina?

Najpierw ważna, ale dla wielu nieoczywista informacja. Dobre tania wina istnieją i można je znaleźć. Niestety nie jest to łatwe a do tego obarczone sporym ryzykiem. Mówiąc inaczej kupno taniego wina, o ile nie macie pewnego doświadczenia i wiedzy, jest jak zakup losu na loterii. Można wygrać, ale prawdopodobieństwo przegranej jest sporo. Żeby zwiększyć wasze szanse kilka prostych porad.

1. Czytaj winiarski Internet i prasę specjalistyczna. Dziennikarze i blogerzy winiarscy codziennie testują dziesiątki różnych win i w twoim imieniu wyszukują perełek. Tych z dobrą relacja ceny do jakości też. Piszą zarówno o winach z sieci handlowych jak i z małego importu. Kieruj się ich wskazówkami.

2. Nigdy nie kupuj wina zabutelkowanego poza winnicą. W szczególności wina z krajów Nowego Świata butelkowanego w Europie.

3. Unikaj tanich win ze znanych i popularnych apelacji. Pamiętaj, że choćby w AOC Bordeaux (pomimo kusząco brzmiącej nazw) obok win wielki powstaje bardzo dużo taniej, nie zawsze pijalnej konfekcji. Pochodzące z popularnych apelacji wina są albo drogie, albo kiepskie. Próżno szukać tam konsumenckich okazji. Penetruj winiarskie peryferia. Dla przykładu, jeśli lubisz styl z Bordeaux zamiast wspomnianych tanich win z oznaczeniem AOC Bordeaux poszukaj w apelacjach satelickich jak choćby AOC Blaye Côtes de Bordeaux

4. Szukaj win z miejsc uznawanych za tanie. Znów dla przykładu: wina z południa Włoch zawsze będą tańsze od swoich jakościowych odpowiedników Włoch Północnych. Podobnie jak wina z Portugalii prawdopodobnie maja najlepszy stosunek jakości do ceny w całej Europie.

5. Nie bój się win o statusie win regionalnych. Powstaje ich więcej, więc są tańsze.

6. Wybieraj wina młode. Dojrzewanie kosztuje i ma to zdecydowany wpływ na cenę. Wina roczne zawsze będą tańsze od tych z długim epizodem w beczce.

7. Unikaj win przecenionych. Wino im starsze tym lepsze to tylko szkodliwe powiedzenie, nie ma ono nic wspólnego z prawdą. Nie daj się skusić na 7 letnie wino różowe, choćby było w bardzo korzystnej cenie. Podobnie jak na dwunastoletnie gran reservy w złotym oplocie wycenione na 24,99 zł.

8. Poznaj producenta. Bardzo często sprawdzonym dostawcą przyzwoitych win z niższej półki są duże spółdzielnie winiarskie.

9. Śledź rynek, często uda ci się trafić na promocje cenową i kupić wino ze średniej półki za cenę wina taniego.

10. Szukaj win z Europy, a nawet z najbliższych krajów. Transport, szczególnie daleki to istotny czynnik wpływający na finalną cenę wina. Zrób wyjątek dla Portugalii.

Moi faworyci pośród tanich win z rafa-wino.pl

Na sam koniec chcę wam zaproponować trzy winne pewniaki dostępne w rozsądnej cenie. Wszystkie pochodzą z katalogu Rafa Wino.

Jeżeli poszukujecie wina na spotkanie towarzyskie, a pośród gości będzie sporo pań, to polecam sięgnąć po to wino białe wytrawne. Kunvin Irsai Oliver - bardzo aromatyczne a przy tym o relatywnie niskiej kwasowości. Spodoba się wszystkim a równocześnie nie zrujnuje kieszeni.

Miłośnicy czerwieni powinni sięgnąć po Vegaval Plata Garnacha. Proste, ale w żaden sposób nieprostackie wino o wyraźnie owocowym profilu i szerokim spektrum zastosowań gastronomicznych. Sprawdzi się również jako bankietowa czerwień.

Na sam koniec, by zaprzeczyć tezie, że wina musujące są albo złe, albo drogie właśnie musująca propozycja. Włoska Casabella Malvasia Secco Frizzante to bardzo przyjemna propozycja na aperitif, czy na dłuższy wieczór we dwoje. Jest owocowe, rześkie, świeże. Mozę nie wzbudzi wielkich emocji degustacyjnych, ale z pewnością umili wieczór.

Jak widzicie w kwocie do 35 zł można znaleźć interesujące propozycje, i to w każdym kanale dystrybucyjnym. Trzeba tylko szukać uważniej niż przy wyższych budżetach.

Related products

Casabella - Malvasia Dolce Frizzante
 • Malvasia
 • Włochy
 • Słodkie
Wina z Włoch

Casabella - Malvasia Dolce Frizzante 2021

Casabella
45256
Objętość: 750ml Smak: Słodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 10% Temperatura podawania: 8°C Produkowane ze szczepu: Malvasia Region: Emilia-Romania
34,99 zł
Casabella - Malvasia Secco Frizzante
 • Malvasia
 • Włochy
 • Wytrawne
Wina z Włoch

Casabella - Malvasia Secco Frizzante 2021

Casabella
4041
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 10,5% Temperatura podawania: 8°C Produkowane ze szczepu: Malvasia Region: Emilia-Romania
34,99 zł
Egri Korona Voros Harmonia 2020
 • Kekfrankos
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Egri Korona Voros Harmonia 2021

Egri Korona Borhaz
15639
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepów: Kekfrankos, Cabernet Sauvignon, Merlot Region: Eger
26,99 zł
Egri Korona Bikaver 2016
 • Kekfrankos
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Egri Korona Bikaver 2016, 2019

Egri Korona Borhaz
15650
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 13,5 % Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: cuvee oparte głównie na kekfrankoszu  Region: Eger
28,99 zł
Egri Korona Csillag 2019
 • Chardonnay
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Egri Korona Csillag 2019, 2020

Egri Korona Borhaz
15649
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepów:  Region: Eger
26,99 zł
Egri Korona Debroi Harslevelu 2018
 • Harslevelu
 • Węgry
 • Słodkie
Wina z Węgier

Egri Korona Debroi Harslevelu 2019

Egri Korona Borhaz
15642
Objętość: 750ml Smak: Słodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: harszlevelu Region: Eger
27,99 zł
HKV Hajos-Bajai Cabernet Sauvignon
 • Cabernet Sauvignon
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Kunvin - Cabernet Sauvignon

Kunvin Boraszati
11072
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 12%  Temperatura podawania: 14-16°C Produkowane ze szczepu: Cabernet Sauvignon  Region: Hajos-Bajai
27,99 zł
Kunvin - Harom Halom - Chardonnay
 • Chardonnay
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Kunvin - Chardonnay

Kunvin Boraszati
11062
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 12,5%  Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: Hajos-Bajai
27,99 zł
Kunvin Boraszati - Irsai Oliver
 • Irsai Oliver
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Kunvin - Irsai Oliver

Kunvin Boraszati
14926
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Irsai Oliver Region: Hajos-Bajai  
25,99 zł
HKV Hajos-Bajai Kekfrankos
 • Kekfrankos
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Kunvin - Kekfrankos 2017

Kunvin Boraszati
11071
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 14-16°C Produkowane ze szczepu: Kékfrankos Region: Hajos-Bajai
25,99 zł
HKV Hajos-Bajai Szurkebarat,
 • Pinot Gris
 • Węgry
 • Słodkie
Wina z Węgier

Kunvin - Szurkebarat 2018

Kunvin Boraszati
11064
Objętość: 750ml Smak: słodkie  Kolor: białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Szürkebarát (Pinot Gris) Region: Hajos-Bajai 
21,99 zł
Vegaval - Plata Crianza 2015
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Vegaval Plata - Crianza 2018

Bodegas Miguel Calatayud
16096
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo Region: Kastylia/Valdepenas
39,49 zł
Vegaval Plata - Garnacha 2017
 • Grenache
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Vegaval Plata - Garnacha 2017

Bodegas Miguel Calatayud
16095
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Garnacha Region: Kastylia/Valdepenas
28,99 zł
Vegaval Plata - Verdejo 2020
 • Verdejo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Vegaval Plata - Verdejo 2021

Bodegas Miguel Calatayud
16093
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 6-8°C Produkowane ze szczepu: Verdejo Region: Kastylia/Valdepenas
27,99 zł