Konkursy winiarskie - wina medalowe

W Rafa-Wino niezwykle starannie tworzymy nasze winiarskie portfolio. Selekcja jest przemyślana i poparta doświadczeniem, spotkaniami z producentami, degustacjami oraz badaniami lokalnych rynków. Najważniejszym potwierdzeniem tego, że wykonujemy dobrą pracę są liczne pozytywne reakcje na oferowane przez nas wina oraz kolejne powroty naszych Klientów. Miłym dodatkiem do pochlebnych recenzji są nagrody, jakie wina z naszej oferty zdobywają na rozmaitych międzynarodowych konkursach winiarskich – również tych największych i najbardziej prestiżowych w świecie wina. Coraz częściej czołowe lokaty na konkursach zajmują wina węgierskie, które z roku na rok zyskują coraz większą przychylność międzynarodowej społeczności winiarskiej. Zachęcamy do zapoznania się z naszymiwinami medalowymi.

Konkurs winiarski – wina medalowe - na czym to polega?

Wspólnym celem wszystkich konkursów winiarskich jest uzyskanie wiarygodnych porównań win przez przeszkolonych ekspertów. Konkursy winiarskie mogą się znacznie różnić pod względem cech. Istnieją konkursy przeznaczone dla win z określonego kraju lub regionu geograficznego (np. konkurs dla wina z Środkowej Europy), a także konkursy przeznaczone dla win wyprodukowanych z określonego szczepu, jak np. niemiecki Best of Riesling lub szwajcarski Best of Pinot Noir. Największą sławą i renomą cieszą się jednak duże branżowe konkursy międzynarodowe. W większości z nich medale przyznawane są poszczególnym winom w różnych kategoriach na podstawie degustacji w ciemno. Jurorzy po spróbowaniu wina oceniają jego poszczególne walory w 100-punktowej skali. Następnie wyniki są łączone i uśredniane.

Tym z nas, którym klasyfikacje medalowe kojarzą się ze światem sportu i przyznaniem jednego złotego medalu w danej konkurencji, należy wyjaśnić, że w większości konkursów winiarskich sposób wyłaniania medalistów wygląda nieco inaczej (choć i takie konkursy mają miejsce). Zwykle do określonego przedziału punktowego przypisany jest kolor medalu. Oznacza to, że zwykle do danego przedziału, a więc i medalu, kwalifikuje się więcej niż jedno wino. Choć złoty medal oznacza wino bardzo wysokiej klasy, to nie zawsze jest to najwyższe odznaczenie na winiarskich zawodach. Organizatorzy często przyznają wyższe wyróżnienia dla zachwycających win. W tym celu przyznaje się nagrodę „Best in Class” - tytuł dla jednego, najlepszego wina danej kategorii. Ten system nieco bardziej zbliża nas do klasyfikacji sportowej. Przyznaje się jedno, najwyższe wyróżnienie, natomiast liczba umownych drugich i trzecich miejsc jest wyższa.

Brytyjski Decanter World Wine Awards lub po prostu Decanter

DWWA jest największym i najbardziej wpływowym konkursem win na świecie. Organizowany w Londynie od 2004 roku przez prestiżowy magazyn winiarski Decanter co roku ocenie poddaje około 15 000 zgłoszonych win (w 2020 spróbowano dokładnie 16 518 win). Oceniany przez najlepszych ekspertów winiarskich z całego świata, DWWA cieszy się międzynarodowym zaufaniem ze względu na rygorystyczny proces oceny. Wina są organizowane do degustacji według kraju, regionu, koloru, szczepu winogron, stylu, rocznika i ceny.

Grof Degenfeld

DWWA ma sędziów z całego świata, w tym Masters of Wine i Master Sommeliers, a wielu z nich to czołowi eksperci w swojej dziedzinie. Sędziowanie jest podzielone na kategorie, początkowo oparte na regionie. Na przykład szampan zostanie oceniony przez panel ekspertów ds. szampana. Sędziowie znają region, styl oraz przedział cenowy wina, nie wiedzą jednak kto dane wino wyprodukował. Daje to potwierdzenie, że wina medalowe zostały wyłonione w rzetelny sposób.

Złotym medalem otrzymanym od Decantera poszczycić mogą się dwa deserowe wina od Grof Degenfeld z Tokaju.

W 2018 roku złotym medalem wyróżniono 6-puttonowe Aszu z 2013 roku. Wino zdobyło 96 punktów. To wyjątkowe wino jest słodkie, świeże i niezwykle dopracowane. Wyróżniają je złożone aromaty gotowanej gruszki, pomarańczy, miodu i kwiatu lipy z nutą jabłka i brzoskwini na finiszu. To prawdziwy rarytas dla miłośników win słodkich, a także tych, którzy szukają wina o długim potencjale starzenia.

W 2019 Grof Degenfeld potwierdził, że potrafi produkować wybitne deserowe wina. Z wynikiem na poziomie 95 punktów złotym medalem nagrodzono Szamorodni z 2016 roku. Piękne słodkie wino wykonane w 80% z Furminta. Pozostałą część wina stanowi w 10% Kabar i 10% Zeta – niszowe, rzadko spotykane endemiczne węgierskie odmiany. Nos i podniebienie wyróżniają akcenty akacji, złotego jabłka, świeżej moreli i miodu. Wino bardzo strukturalne i złożone.

Francuski Challenge International du Vin

Jest to jeden z najstarszych międzynarodowych konkursów winiarskich – po raz pierwszy odbył się w 1976 roku i od tego czasu corocznie jest organizowany we francuskim Bordeaux. Każdej wiosny przez dwa dni zapracowani jurorzy próbują ponad 5 000 win z 38 krajów. Degustacje, a także sama procedura zgłaszania win do konkursu, poddane są rygorystycznym regułom mającym zapewnić maksymalną rzetelność oceny. W skład czteroosobowych paneli degustacyjnych wchodzą doświadczeni degustatorzy, którzy weryfikowani są m. in. pod kątem braku powiązań z branżą winiarską.

Złotymi medalami na Challenge International du Vin nagrodzone dwa wielkie wina od uznanego producenta z węgierskiego Egeru. Mowa tu oczywiście o Attila Petreny, winiarzu dobrze znanym w Polsce z powodu zarówno jego doskonałych win, jak i licznych powiązań z Polską (Petreny jest żonaty z Polką, studiował w naszym kraju oraz biegle włada naszym językiem). Wina medalowe nagrodzone złotem w Bordeaux to dojrzałe, esencjonalne i mięsiste czerwienie z najwyższej linii producenta. Cabernet Sauvignon Superior 2011 zachwycił jurorów w 2015 roku podczas degustacji w wymagającej konkurencji win o cenie powyżej 20 euro. Rok później w tej samej kategorii zwyciężyło wino Padok Superior 2011 – doskonały kupaż Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Merlot. Węgierskie wina powstałe z bordoskich odmian wygrywające na konkursie w Bordeaux – to chyba najlepsza rekomendacja dla tych wybitnych win.

Brytyjskie Sommelier Wine Awards

Jako jedyny konkurs winiarski w Wielkiej Brytanii SWA skupia się wyłącznie na winach przeznaczonych dla sektora gastronomicznego. Wina z ogólną dystrybucją w sieciach handlowych nie są dopuszczane do rywalizacji. Od czasu rozpoczęcia konkursu w 2007 r. stał się głównym punktem odniesienia dla brytyjskich zaopatrzeniowców wina z branży Ho-Re-Ca, a także głównym oknem wystawowym dla win i producentów próbujących zwiększyć swoją obecność w hotelach, pubach, barach i restauracjach na całym świecie.

Medalowe wina z certyfikatem SWA z miejsca zyskują większe zainteresowanie branży. Sędziowie są starannie wybierani przez organizatorów i obejmują Master Sommelierów i Masters of Wine, którzy są czynnymi pracownikami restauracji czy hoteli. Kryteria oceny win w konkursie tworzonym przez branżę gastronomiczną różnią się od kryteriów konkursów opisywanych wyżej. Tutaj dodatkowo ocenia się między innymi zdolność wina do parowania z jedzeniem, jego uniwersalność czy szeroko rozumiany charakter. Dużą rolę gra także stosunek jakości do ceny.

Brytyjskie Sommelier Wine Awards

W 2019 roku sędziowie oceniający wina węgierskie często narzekali na madziarskie czerwienie jako wina nierówne oraz przebeczkowane. Złoto zdecydowali się przyznać tylko jednej węgierskiej czerwieni. Tym winem został Bolyki Egri Bikaver 2016. Jurorzy zwracali uwagę na „pełny, ciemny, pikantny aromat, prowadzący do powiewu drobnych owoców leśnych, jasnych tanin i wspaniałej długości”. Zwrócono uwagę na świetne dopasowanie wina dań z jagnięciną.

W roku 2020 zwiększyła się liczba nagrodzonych win z Węgier, jednak ponownie tylko dwa wina zasłużyły według jurorów na złoty medal. Wśród nich znalazł się Balassa Furmint 2018. To wytrawne wino od zdolnego producenta z Tokaju. Jurorzy docenili złożoność i kompleksowość walorów tego wina. Mamy tu liczne aromaty owocowe i kwiatowe, świeżość, mineralność oraz solidną strukturę oraz świetnie zintegrowane nuty beczkowe. Sędziowie podkreślili duży potencjał tego wina do łączenia z daniami kuchni azjatyckiej.

Related products

Balassa - Furmint 2019
 • Furmint
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Balassa - Furmint 2019

Balassa
15107
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Furmint Region: Tokaj
69,99 zł
Bolyki - Bikaver
 • Kekfrankos
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Bolyki - Egri Bikaver 2018

Bolyki Pince
28984
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 18°C Produkowane ze szczepu: Kekfrankos, cabernet franc, merlot, zweigelt, portugieser i blauburger, Region: Eger
61,99 zł
Grof Degenfeld - Tokaj Aszu 6 Puttonyos
 • Harslevelu
 • Węgry
 • Słodkie
Wina z Węgier

Grof Degenfeld - Tokaji Aszu 6 Puttonyos BIO 2017 0,5l

Grof Degenfeld - organic/BIO
46210
Objętość: 500ml Smak: Słodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 11% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Harslevelu Region: Tokaj
284,99 zł
Grof Degenfeld - Szamorodni
 • Furmint
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Grof Degenfeld - Tokaji Szamorodni Edes BIO 0,5l 2018

Grof Degenfeld - organic/BIO
39527
Objętość: 500ml Smak: Słodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 11% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Tokaji Blend Region: Tokaj
87,99 zł
Petreny - Egri Bikaver Padok Superior 2011
 • Cabernet Sauvignon
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Petreny - Egri Bikaver Padok Superior 2011

Petreny
43911
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 15% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc Region: Eger  
173,99 zł
Petreny - Egri Cabernet Sauvignon Superior
 • Cabernet Sauvignon
 • Węgry
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne  Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Cabernet Sauvignon Region: Eger
220,99 zł