FENAVIN 2022: Hiszpańskie Targi Wina [Relacja]

Kilka tygodni temu brałem udział w targach FENAVIN 2022, największej hiszpańskiej fieście poświęconej winom. Zaplanowane pełne trzy dni tylko wydawały mi się wystarczająco długie, aby poznać interesujące mnie regiony i wina, a także odwiedzić producentów, z którymi współpracujemy.

Z nowości najbardziej interesowałem się winami białymi Txacolina i Albariño oraz czerwonym z regionów Ribera del Duero i Rioja. Największą przyjemność sprawiły mi jednak stoiska producentów win naturalnych i biodynamicznych. Rioja Glou Glou  - coś pysznego!

FENAVIN, czyli najważniejsze targi wina w Hiszpanii

„FENAVIN to targi prezentujące poziom hiszpańskiego wina” - tak dziennik „El País” określa hiszpańskie targi wina w swoim dodatku „Negocios”, podobnie jak ICEX (hiszp. Instituto Español de Comercio Exterior  - Hiszpański Instytut Handlu Zagranicznego) w raporcie oceniającym FENAVIN.

Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 10-12 maja w halach wystawienniczych w niewielkim mieście Ciudad Real (jak co roku)w regionie La Mancha. W ciągu dziesięciu edycji FENAVIN (targi odbywają się co dwa lata) stały się najważniejszymi targami monograficznymi w Hiszpanii i jedynymi, które naprawdę oferują ogromne możliwości budowania relacji. Z tego powodu w targach FENAVIN 2022 wzięło udział blisko 2000! winnic i spółdzielni, które przybyły z całego terytorium kraju i były rozmieszczone w dziewięciu pawilonach.

Szczególne jest także postrzeganie targów przez samych producentów, którzy od samego początku stawiają na FENAVIN, jako instrument promocji biznesu zarówno w krajowym, jak i międzynarodowym przemyśle winiarskim. Branża wysoko ocenia marketing, który rok po roku promuje targi. 

Targi wina Fenavin

Stoisko producenta Alta Alella.

Targi wina Fenavin

Stoisko producenta Virgen De Las Vinas.

Targi wina Fenavin

Stoisko producenta Godelia.

Entuzjazm, serdeczność i wino

Na koniec opinia o wydarzeniu jednego z hiszpańskich autorytetów, Inma Puig, psycholog z Barcelony, członkini zespołu czołowej światowej restauracji El Celler de Can Roca ,powiedziała: „Jestem zafascynowana entuzjazmem organizatorów i zdumiewającą liczbą winnic. Podobnie serdecznością uczestników i ogromną wiedzą o winie. Wrócę na wszystkie nadchodzące edycje”.

Droga Inmo, w takim razie do zobaczenia!