Akcesoria do wina, które powinien znać każdy fan wina i profesjonalnego serwisu winiarskiego

Wchodząc w świat wina dobrze jest zapoznać się z podstawowymi zasadami serwowania wina, takimi jak łączenie wina z potrawami, czy odpowiednie temperatury i kolejność serwowania. Z pomocą mogą nam przyjść profesjonalne akcesoria do wina. Poniżej te, które naszym zdaniem powinny znaleźć się w domu każdego fana wina.

Chłodziarka do wina do zabudowy i wolnostojąca

Chłodziarka do wina to zakup do rozważenia przez każdego, kto przechowuje swoje wina dłużej niż kilka tygodniu, a liczba jego ulubionych butelek niebezpiecznie wzrasta po każdej podróży i wizycie w winnicy. Wina nie powinny długo przebywać w temperaturze panującej zazwyczaj w naszych mieszkaniach, czyli zwykle ok. 25 stopni Celsjusza. Niekorzystnie wpływa na nie również bezpośrednie światło słoneczne i wahania temperatur. Najlepsze warunki do przechowywania to stała, odpowiednio niska temperatura i niewiele światła. Jeśli więc nie dysponujecie specjalna, prywatną piwniczką, polecamy przemyśleć zakup lodówki do wina. 

Profesjonalne chłodziarki znajdziecie w różnych rozmiarach, mieszczące od kilkunastu po nawet sto butelek. Dodatkowym ułatwieniem mogą być w takiej lodówce dwie strefy chłodzenia, dzięki którym będziecie mogli ustawiać różne temperatury dla win białych i win czerwonych.

Przy wyborze odpowiedniego modelu pamiętajcie również, że możecie wybrać modele chłodziarek wolnostojących oraz chłodziarek do zabudowy.

Chłodziarka do wina wolnostojąca może stanąć w dowolnym miejscu w mieszkaniu i wszędzie będzie prezentować się dobrze. Nie potrzebujecie robić dla niej remontu kuchni - wystarczy podłączyć do prądu i cieszyć się profesjonalnym sprzętem.

Chłodziarka do wina do zabudowy - będzie pięknie prezentować się w każdej kuchni. Wystarczy wybrać ulubiony model i wielkość, a potem traktować ją jako swój ulubiony kącik kuchenny. 

Otwieracze i korkociągi do wina

Profesjonalny otwieracz do wina to najważniejszy gadżet dla każdego winopijcy - wie o tym każdy, kto kiedyś musiał otworzyć butelkę wina bez otwieracza. Jest to również z pewnością bardzo dobry pomysł na prezent. Rodzajów korkociągów mamy kilka.

Korkociąg prosty - najprostszy otwieracz, który składa się ze śruby i prostopadłego uchwytu. Otwieranie za jego pomocą wymaga trochę siły. 

Korkociąg skrzydełkowy - znany wszystkim dobrze otwieracz ze śrubą i dwoma dźwigniami, unoszącymi się podczas wkręcania śruby w korek. Jest prosty w obsłudze i nie wymaga wiele siły, ale przy jego używaniu często występują problemy z łamiącymi się korkami.

Korkociąg kelnerski (tzw. trybuszon) - zdecydowany faworyt. Najbardziej lubiany przez specjalistów i najbardziej niezawodny. Składa się ze śruby, nożyka i części służącej do podważania korka o rant butelki. Trybuszon prosty w użyciu i bardzo praktyczny.

Korkociąg elektryczny - całkiem praktyczny gadżet. Jego użycie nie wymaga żadnej siły i jest dosyć intuicyjne, ale wyjęcie korka nie zajmuje dużo mniej czasu, niż przy użyciu zwykłego otwieracza. 

Korkociąg „wąsy” - przydatny korkociąg dla tych, którzy często otwierają butelki bardzo stare, których korki narażone są na łamanie.

Pompka do wina

Pompka próżniowa do wina to gadżet, który przydaje się w tych momentach, kiedy otworzyliśmy już butelkę, ale nie dajemy rady wypić wina w całości. Wino od momentu otwarcia jest narażone na kontakt z tlenem, przez co szybciej zachodzą w nim procesy starzenia. Aby wino było dłużej w dobrej formie możemy posłużyć się pompką. Wystarczy zakorkować butelkę specjalnym gumowym korkiem i wypompować z niej powietrze - dzięki temu kontakt wina z tlenem będzie minimalny i będziemy mogli cieszyć się nim nawet za kilka dni.

Lejki i korki

Dzięki lejkom do wina możemy łatwo i precyzyjnie rozlać wino nawet do wielu kieliszków, bez uronienia ani kropelki. 

Najprostszym lejkiem jest tzw. „drop stopper”, czyli „niekapek”. Jest to koło wykonane z tworzywa sztucznego, które wystarczy skręcić w kształt lejka i włożyć w szyjkę otwartej butelki. Taki prosty gadżet nie zajmuje dużo miejsca i jest niezastąpiony przy profesjonalnym serwisie wina dla wielu gości. Jeśli na naszym stole często goszczą potężne i złożone wina, możemy zastanowić się nad zakupem aeratora. Jest to lejek do wina skonstruowany tak, aby przepływające przez niego wino miało jak największy kontakt z tlenem podczas nalewania. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w szybki sposób „otworzyć” wino i pozwolić na uwolnienie się jego aromatów wtedy, kiedy nie możemy sobie pozwolić na użycie dekantera. 

Korki do wina, czyli tak zwane „stoppery” mają służyć utrzymaniu otwartego wina w jak najlepszym stanie przez dłuższy czas, zapobiegając jego oksydowaniu. Na naszej stronie dostępne są zatyczki zarówno do win spokojnych, jak i musujących. Te ostatnie nie tylko zapobiegają nadmiernemu kontaktowi wina z tlenem, ale także utrzymują jego musowanie, zatrzymując dwutlenek węgla w środku butelki.

Kup akcesoria do wina w naszym sklepie

Winiarskie akcesoria z pewnością mogą ułatwić życie każdemu, nawet początkującemu wielbicielowi win. Zachęcamy do zakupów w sklepie rafa-wino.pl, gdzie znajdziecie akcesoria do wina, które doskonale nadadzą się także na prezent dla Waszego bliskiego winomaniaka.

Related products

Zamknięcie wina musującgo stopperem Antiox pozwala cieszyć się świeżością smaku, aromatem wina i bąbelkami przez długi czas. A to dzięki użyciu filtra węglowego, który zatrzymuje proces oksydacji wina.
155,99 zł
Akcesoria do wina

Stopper do wina Antiox Blue Pulltex

16260
Zamknięcie wina stopperem Antiox pozwala cieszyć się świeżością smaku i aromatem wina przez długi czas.
108,99 zł