Wino Francuskie - które warto kupić oraz jakie jest najlepsze? Czym szczycą się wina francuskie na rynku światowym?

Mówiąc - wino francuskie - przychodzi nam na myśl wino najwyższej jakości, wyjątkowe, drogie. Czy zawsze tak jest? Czy słusznie Francja nazywana jest kolebką winiarstwa? Regiony winiarskie we Francji położone są w najlepszych szerokościach geograficznych dla uprawy winorośli i należą do dwóch stref klimatycznych, które determinują uprawę niemal wszystkich gatunków winorośli szlachetnej, z której powstaje wino. Dzięki temu, możliwa jest uprawa praktycznie każdej odmiany winorośli. Ale nie na wiele by się zdały świetne warunki klimatyczne, gdyby kiepski winiarz nie umiał ich wykorzystać. Najwyraźniej doświadczenie wielu pokoleń pasjonatów winiarstwa, połączone z wiedzą i technologią - pozwalają uzyskać wysokiej jakości, wyjątkowe wina francuskie - niekoniecznie bardzo drogie - aby mógł delektować się winem francuskim każdy winoman.Zapraszam w podróż do  Francji - obiecuję, że wrócisz z butelką idealnego wina dla Siebie ;

Czy Francję można nazwać światową stolicą wina?

W Średniowieczu kolebką winiarstwa była Francja, gdzie uprawą winorośli i produkcją wina zajmowali się zakonnicy z  klasztorów benedyktynów i cystersów. Tu narodziła się większość klasycznych odmian winorośli, stąd wyruszyły w daleką drogę sadzonki, które zapoczątkowały nowoczesne winiarstwo w Nowym Świecie.

Z Francji kultura wina rozprzestrzeniła się na całą Europę, a dopiero w XX wieku ogarnęła cały świat. Nie bez powodu u podstaw francuskiej filozofii wina, leży pojęcie „terroir”, tłumaczone na język polski jako siedlisko, a oznaczające klimat, glebę i położenie winnicy. Są to czynniki decydujące o jakości wina francuskiego. Winiarstwo we Francji opiera się na dopasowaniu odmian winogron i metod produkcji do możliwości natury. Sukces wina francuskiego tkwi w odwiecznej symbiozie natury i kultury. 

Zresztą kulturotwórcza rola Francji nie dotyczy tylko wina. Stoi za nią historia całych wieków cywilizacji europejskiej, fenomenalnie zmieszana z francuską kulturą kuchni i powiedzmy sobie wprost umiłowaniem smaku. To stąd czerpały i nadal czerpią inspirację narody starego i nowego świata w dziedzinie kulinariów, nawet w obecnych czasach. Ciągle jeszcze dużym komplementem dla każdego winiarza tej planety jest porównanie jego wina do wina francuskiego. 

Francuskie wina, francuskie odmiany winorośli to są wzorce - chociaż Francuzi już się pogodzili z faktem, że poza Francją też powstają wina wybitne.

regiony winiarskie we francji

Najpopularniejsze regiony winiarskie we Francji

Większość wielbicieli winnego trunku zna nazwy najsłynniejszych  francuskich regionów winiarskich. Któż nie słyszał bowiem o Szampanii, Bourdeaux, czy Chablis? Scharakteryzuję je w dużym skrócie - a każdego, kto chce poszerzyć wiedzę o którymkolwiek regionie, zapraszam do zakładki: Region na stronie Rafa-Wino.

Bordeaux

Największy zwarty obszar produkcji wina jakościowego - bodaj najsłynniejsze na świecie wina francuskie. Klasyczne czerwone wina bordeaux są wytwarzane przede wszystkim z trzech szczepów: Merlot, Cabernet Sauvignon, i Cabernet Franc. Czasem w skład mieszanek wchodzą podwyższający kwasowość Petit Verdot i intensyfikujący kolor Malbec. Wśród białych odmian uprawianych w Bordeaux na czele znajduje się Semillon, który zawdzięcza tę pozycję dużemu potencjałowi do produkcji win naturalnie słodkich. Sauvignon Blanc przoduje jako surowiec do produkcji win wytrawnych.

Burgundia

Burgundia jest słynna ze względu na doskonałej jakości eleganckie czerwienie z pinot noir i wielkie białe chardonnay: potężne z Cote d'Or, a szczupłe, kwasowe z Chablis.

Najsłynniejszym podregionem Burgundii jest Chablis. Chablis, wysunięty najdalej na północ , w okolicach miasta Auxerre,  słynie z win białych, powstających z odmiany Chardonnay. Wina uszeregowane są w czterech kategoriach jakościowych i cenowych – od najbardziej popularnego Chablis do coraz wyższej klasy Petit Chablis, Chablis Premier Cru i klasy najwyższej Chablis Grand Cru.

Langwedocja

Langwedocja-Roussillon to jeden z najstarszych regionów winiarskich we Francji położony w południowej części kraju nad Morzem Śródziemnym. Jest on również największym regionem winiarskim Francji. Gdyby był osobnym krajem byłby czwartym na świecie producentem wina!

Podstawowe wina czerwone są lekkie, owocowe i zazwyczaj niebeczkowane. Ambitniejsze trunki mają bardziej rozbudowaną strukturę, a owoc wciąż w nich dominuje. Najbardziej prestiżowe etykiety tracą zwiewność i owocową lekkość, którą zastępują beczkowe aromaty i duży ekstrakt.

Wina białe są najczęściej lekkie, o niskiej kwasowości, niektóre są starzone w beczkach. 

Dolina Rodanu

To drugi – po Bordeaux – region winiarski Francji ze względu na ilość produkowanego wina. Znajduje się on – jak sama nazwa wskazuje – w dolinie rzeki Rodan i rozciąga się od Lyonu po Awinion. Produkuje się tam głównie krzepkie, pełne owocu wina czerwone, w szczególności oparte o modny syrah. Butelki z Rodanu od ładnych paru lat należą do czołówki win francuskich jeśli chodzi o relację ceny do jakości.

Szampania

W tym najchłodniejszym regionie winiarskim Francji produkuje się najsłynniejsze na świecie wina musujące. Moc szampana, bierze się głównie stąd, że jest on produkowany w odmienny, pracochłonny i czasochłonny sposób. Efekt tych wysiłków w przypadku dobrego szampana może być jednak naprawdę zachwycający. Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay – to trzy najważniejsze szczepy Szampanii. Wiele szampanów to kupaże tych trzech odmian. A jeśli na etykiecie pojawia się informacja Blanc de Blanc -  wino zrobiono wyłącznie z Chardonnay.

Poza tym: Alzacja znana z aromatycznych win białych, Beaujolais słynne z młodego czerwonego wina, Dolina Loary, Prowansja, Jura i Sabaudia oraz tzw. Region Południowo-Zachodni.

wina francuskie

Klasyfikacja win francuskich

W niemal każdym regionie winiarskim Francji znajdziemy apelacje oraz marki znane i cenione na całym świecie. Nad autentycznością i jakością francuskiego wina czuwa AOP - Appellation d’Origine Protegee – „chronione oznaczenie pochodzenia”(do niedawna AOC), francuski system certyfikacji przyznawanych pewnym regionom geograficznym, specjalizującym się w produkcji ściśle określonych produktów, w tym wypadku wina.

Poniżej poziomu AOP/AOC, nazywanego potocznie poziomem jakościowym, bądź apelacyjnym, znajduje się duża i ważna grupa win regionalnych: IGP - Indication Geographique Protegee - „chronione określenie regionalne”, (do niedawna VdP, czyli Vin de Pays). Mniej prestiżowych, ale nierzadko o znakomitej relacji ceny do jakości, pochodzą z dużych obszarów, nieraz przekraczających nawet departament. 

Najprostsze, codzienne i tanie wina stołowe, czyli Vin de Table rzadko kiedy są eksportowane.

Poza tym pierwszym rozróżnieniem przyjrzyjmy się teraz pojęciu „cru”. Krótko mówiąc, termin „ cru ” oznacza poziom najwyższej jakości wina. Dla tej hierarchii nie ma reguły  na poziomie krajowym, a zatem nie ma jednorodności. To regiony winiarskie z biegiem czasu ustanowiły swoją klasyfikację według własnych kryteriów.

W Bodreaux…

Najstarsza klasyfikacja win, która jest dziś wzorcem, została przeprowadzona przy okazji Wystawy Powszechnej w 1855 roku. Ta hierarchia win dziś nazywana jest „Klasyfikacją win z Bordeaux z 1855 roku”. Została ustalona na prośbę cesarza Napoleona III. Chciał w ten sposób uhonorować wina z Bordeaux, a dokładniej apelację Médoc, które następnie zostały ocenione na podstawie dwóch kryteriów: ceny wspaniałego wina w ostatnich dziesięcioleciach i - o dziwo - piękna budynków, w których mieszczą się te roczniki. Ostatecznie w tej klasyfikacji pojawia się 61 czerwonych win podzielonych na 5 poziomów Grands Cru (Premier Grand Cru, Second Grand Cru, Third..).

W przypadku win Bordeaux istnieją inne klasyfikacje. Są to:

     - Klasyfikacja des Graves (1959)

     - Klasyfikacja Saint-Émilion (1955). Ranking ten jest weryfikowany co 10 lat.

     - Klasyfikacja Crus Bourgeois du Médoc (1932). Jest to weryfikowane co roku.

     - Klasyfikacja Crus Artisans du Médoc (1989)

Wśród tych rankingów szczególnie obserwowany jest ranking Saint-Émilion. Na szczycie tej klasyfikacji znajdują się „Premiers Grands Crus Classés A de Saint-Emilion”.

W Burgundii…

Wspaniałe wina burgundzkie wyróżniają się na 2 poziomach i mogą uzyskać tytuły  „Grand Cru” lub „  Premier Cru” . W przeciwieństwie do Bordeaux, to nie zamki zostały sklasyfikowane, ale terroirs. Te uważane za Grands Crus są 33 i znajdują się w Chablis, Côte de Nuit i Côte de Beaune. Znajduje się tam  562 Premiers Crus, rozłożonych na 28 apelacjach win burgundzkich. Klasyfikacja ta obowiązuje od 1935 roku.

W Prowansji przyjęto termin „ Cru Classé ”. Znajduje się na 18 różnych obszarach. Oryginalna klasyfikacja pochodzi z 1955 roku.

W Alzacji znajdujemy tylko wyróżnienie „ Grand Cru ”. Zawiera znacznie większą listę producentów niż w innych regionach (ponad 1000 wymienionych domen). 

Brak win z Rodanu nie jest przeoczeniem. Rzeczywiście nie ma oficjalnej klasyfikacji wielkich win tego regionu.

Polecane wina francuskie z oferty Rafa Wino

Kieliszki w dłoń i przechodzimy do degustacji. Czego warto spróbować - zaczynając przygodę z winem francuskim?

Zacznijmy od win wytrawnych w trzech kolorach z winnicy Domaine du Pere Caboche, która swoje ziemie posiada w prestiżowej apelacji Chateauneuf du Pape w Dolinie Rodanu. Wina w bardzo przystępnych cenach: białe  Le Petit Caboche Blanc 2019 z Sauvignon Blanc,różowe Le Petit Caboche Rose 2020 wyprodukowane ze szczepów: grenache, carignan, oraz czerwone  Le Petit Caboche Rouge 2019 - Jest kupażem czterech odmian: kompletnie niszowych: caladoc, marselan, egiodola i jedynego w tym towarzystwie znanego obieżyświata syrah.

I prawdziwa perełka dla koneserów od tego samego producenta: Domaine du Pere Caboche AOP Chateauneuf-du-Pape 2018 Vieilles Vignes „Elisabeth Chambellan” To Wino jest skoncentrowane i mocarne.

Pozostańmy jeszcze na południu Francji - w Langwedocji. Butikowa wytwórnia ABBOTTS & DELAUNAY robi całą linię win jednoszczepowych: np. białe  Abbotts&Delaunay - Sauvignon różowe Abbotts&Delaunay - Grenache Rosé czy czerwone Abbotts&Delaunay - Syrah, lub ciekawych kupaży: Abbotts & Delaunay - Cotes Du Roussillon 2017 - wino czerwone wytrawne ze szczepów Syrah, Grenache i Carignan, idealne do mięs z grilla, drobiu w cieście francuskim i do dań kuchni śródziemnomorskiej, lub Abbotts&Delanuay - Cumulo Nimbus. - to mieszanka dwóch szczepów: Syrah i Grenache;doskonałe do dziczyzny, wołowiny i musu czekoladowego; nagradzane na konkursach winiarskich.

Nie można poznać win francuskich, nie pijąc win z najsłynniejszego regionu winiarskiego tego kraju - Bordeaux. 

Chateau MERMOZ 45 Parallele Bordeaux Merlot Cabernet Sauvignon to klasyk, z którym wiąże się ciekawa historia lotnika o nazwisku Mermoz, który zabierał w wyprawy lokalne wino rozsławiając w świecie wina z regionu leżącego na północnym 45-tym równoleżniku.

Warto również spróbować białego Bordeaux: Chateau La Tour St. Blaise - Sauvignon Blanc 2018. Wino eleganckie, subtelne i złożone. A dla wielbicieli win nieco słodszych: Chateau Mazetier Blanc Moelleux Rocznik 2017 zdobył srebrny medal na Concours de Bordeaux 2019 "Medaille d'Argent". 

Kolejne nagrodzone wino Bordeaux, to czerwone  Chateau St. Remy Fronsac 2014 Rocznik 2014 zdobył złoty medal na Concours de Bordeaux 2018 "Medaille d'Or".

Poznając wina francuskie, przenieśmy się nieco na północny-wschód do Burgundii. Tam króluje Pinot Noir. Zacznijmy od podstawowego:   Domaine De Rochebin - AOC Bourgogne Pinot Noir, a na specjalne okazje: Domaine Machard de Gramont - Aloxe-Corton Les Morais 2018 lub Domaine Huguenot - Pinot Noir Fixin Petits Crais 2016

Na terenie Burgundii leży miasto Chalbis -  miejscowość i gmina. W jej okolicach wytwarza się jedno z najbardziej znanych na świecie francuskich win o tej samej nazwie. Wytrawne białe wino ze szczepu Chardonnay - rześkie, kwasowe, wyjątkowe.

I tak dotarliśmy na północ Francji, gdzie czekają na nas wyjątkowe wina musujące produkowane w  Szampanii. Uświetnią każdą uroczystość, dodadzą prestiżu każdej rocznicy, sprawią, że bal np. Sylwestrowy będzie niezapomniany. Szampany importowane przez Rafa-Wino to owoce pracy Delavenne Pere & Fils.

Related products

Abbotts&Delaunay - Allto Stratus
 • Carignan
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Abbotts & Delaunay - Alto Stratus 2015

Abbotts & Delaunay
45235
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Carignan Region: Pays d'Oc
123,99 zł
Abbotts&Delaunay Boreas 2017
 • Syrah
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Abbotts & Delaunay - Boreas 2018

Abbotts & Delaunay
15619
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 17°C Produkowane ze szczepów: Syrah - Grenache - Carignan - Mourvèdre Region: Langwedocja
119,99 zł
Abbotts&Delaunay - Cabernet
 • Cabernet Sauvignon
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Abbotts & Delaunay - Cabernet Sauvignon 2020

Abbotts & Delaunay
27482
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13.5% Temperatura podawania: 17°C Produkowane ze szczepu: Cabernet Sauvignon Region: Pays d'Oc
56,99 zł
Abbott & Delaunay - Corbières
 • Syrah
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Abbotts & Delaunay - Corbieres 2021

Abbotts & Delaunay
3017
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 17°C Produkowane ze szczepu: Grenache, Syrah Region: Langwedocja
71,99 zł
Abbotts&Delanuay - Cumulo Nimbus
 • Syrah
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Abbotts & Delaunay - Cumulo Nimbus 2018

Abbotts & Delaunay
27504
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-17 °C Produkowane ze szczepu: Syrah, Grenache Region: Minervois
133,99 zł
Abbotts&Delaunay - Grenache Rosé
 • Grenache
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Abbotts & Delaunay - Grenache Rose 2022

Abbotts & Delaunay
40762
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Grenache Region: Pays d’Oc
56,99 zł
Abbotts&Delaunay - Merlot
 • Merlot
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Abbotts & Delaunay - Merlot 2021, 2022

Abbotts & Delaunay
3008
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13.5% Temperatura podawania: 17°C Produkowane ze szczepu: Merlot Region: Pays d'Oc
56,99 zł
Abbotts & Delaunay Pinot Noir 2018
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Abbotts & Delaunay - Pinot Noir 2020,2021, 2022

Abbotts & Delaunay
15620
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 17°C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Pays d'Oc
59,99 zł
Abbotts&Delaunay - Syrah
 • Syrah
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Abbotts & Delaunay - Syrah 2020

Abbotts & Delaunay
27488
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13.5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Syrah Region: Pays d’Oc
59,49 zł
Chateau La Tour St. Blaise...
 • Sauvignon Blanc
 • Francja
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Sauvignon Blanc Region: Bordeaux
58,99 zł
Chateau Mazetier 2019 Bordeaux AC
 • Semillon
 • Francja
 • Półsłodkie
Wina z Francji

Chateau Mazetier 2021, 2022 Bordeaux AC

CGM Vins
14819
Objętość: 750ml Smak: Półsłodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 11% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Semillon, Sauvignon Blanc, Muscadelle Region: Bordeaux
57,99 zł
Chateau MERMOZ 45'Parallele
 • -15%
 • Merlot
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Mermoz 2020 Bordeaux Superieur AC

CGM Vins
48907
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14 % Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 70% Merlot, 30% Cabernet Sauvignon Region: Bordeaux
59,99 zł 50,99 zł
Domaine Chablis 1er Cru Vau-Ligneau 2018
 • Chardonnay
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Domaine Bernard Michaut Chablis Premier Cru Vau-Ligneau 2021

Domaine de la Motte
15386
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: Burgundia
176,99 zł
Domaine De Lambisque
 • Grenache
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Domaine de Lambisque - Cotes du Rhone Les Vignes Sauvages 2018

Domaine de Lambisque
48400
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 75% Grenache, 15% Cinsault,5% Carignan, 5% Syrah Region: Dolina Rodanu
67,99 zł
Domaine De Rochebin - A.O.C. Bourgogne Pinot Noir
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Domaine De Rochebin - Pinot Noir Bourgogne AOC 2022

Domaine de Rochebin
48401
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12.5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Burgundia
89,99 zł
Elisabeth Chambellan Chateauneuf-Du-Pape 2018
 • Grenache
 • Francja
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 15% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepów: 88% Grenache 10% Syrah 2% Mourvèdre, Cinsault, Clairette, Vaccarèse, Bourboulenc, Roussanne, Picardan, Counoise, Muscardin, Picpoul, Terret noir Region: Dolina Vaucluse
214,99 zł
Domaine du Pere Caboche – Le Petit Caboche Blanc 2019
 • Sauvignon Blanc
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Domaine du Pere Caboche – Le Petit Caboche Blanc 2022

Domaine du Pere Caboche
15196
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Sauvignon Blanc Region: Vaucluse
59,99 zł
Domaine Huguenot - Fixin Petits Crais
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Domaine Huguenot - Pinot Noir Fixin Petits Crais 2020

Domaine Huguenot
5699
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13,2% Temperatura podawania: 17-19 °C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Burgundia
275,99 zł
Domaine Jean Dauvissat Pere&Fils Chablis 2017
 • Chardonnay
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Domaine Jean Dauvissat Pere&Fils - Chablis 2021

Domaine Jean Dauvissat Pere&Fils
15828
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: Burgundia
131,99 zł
Aloxe-Corton "Les Morais"
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Domaine Machard de Gramont - Aloxe-Corton Les Morais 2018

Machard de Gramont
5702
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Burgundia
264,99 zł
Szampan Delavenne L'Île...
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Półwytrawne
Wina z Francji

Szampan Delavenne L'Île Demi Sec N/V

Delavenne Pere&Fils
15172
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne, demi sec Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: 60% Pinot noir & 40% Chardonnay.  Region: Szampania
241,99 zł
Szampan Moet & Chandon Dom Pérignon Vintage Brut 2010
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Moet & Chandon Dom Pérignon Vintage Brut 2013

Moet & Chandon
14539
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 6-7°C Produkowane ze szczepu: PINOT NOIR, CHARDONNAY Region: Szampania
1 199,00 zł
Champagne Moet&Chandon Impreial Brut
 • Pinot Noir
 • Francja
 • Wytrawne
Wina z Francji

Szampan Moet & Chandon Imperial Brut

Moet & Chandon
39410
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne, brut Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: PINOT NOIR, PINOT MEUNIER, CHARDONNAY Region: Szampania
249,99 zł