Wina hiszpańskie - co warto wiedzieć o hiszpańskich winach?

Wstęp do hiszpańskiego winiarstwa

Hiszpania, a formalnie Królestwo Hiszpanii, to kraj w Europie Południowo-Zachodniej położony na Półwyspie Iberyjskim, posiadający także kilkanaście wysp i enklaw. Kraj spory, a więc też całkiem różnorodny pod względem kulturowym, etnicznym, ale i z różnymi klimatami i ukształtowaniem terenu.

Hiszpania znajduje się pod wpływami trzech różnych stref klimatycznych. Północ zdominowana przez Ocean Atlantycki, z klimatem umiarkowanym morskim. Bardzo suche i gorące wnętrze kraju - Masyw Centralny (Meseta Central), odcięte od chłodzących wpływów oceanicznych, z klimatem kontynentalnym gorącym. Południowe wybrzeże (od Katalonii po Lewant) z ciepłym klimatem śródziemnomorskim. Największym zagrożeniem dla winnic w takim klimacie (z wyjątkiem północy kraju), będzie oczywiście upał i brak wody. Na północy wody nie brakuje, pojawia się zaś często zagrożenie chorobami grzybowymi, związane z wilgocią znad Oceanu.

W kraju tym produkcja wina posiada bardzo długą historię, jednak stosunkowo niedawno zajął on swoje miejsce na arenie międzynarodowej. To wciąż przebijający się do świadomości ludzi kraj winiarski, z wieloma winnicami o światowej klasie i sławie, ale też regionami zajmującymi się masową produkcją. Jak w zasadzie wszędzie, uprawia się tu szczepy międzynarodowe, choć wciąż z namiętnością celebruje się szczepy endemiczne.

Wina hiszpańskie

Zdjęcie producenta Godelia

wina hiszpańskie

Zdjęcie producenta Godelia

Różnorodność regionów i stylów win w Hiszpanii

Klimat i ukształtowanie terenu przyczyniają się do tego, że w Hiszpanii może powstawać wiele różnych stylów wina. Oczywiście tradycja ma też wiele do powiedzenia. Znajdziemy tu mocno naznaczone beczką czerwienie, ale też lekkie, zwiewne i owocowe wina białe.

Robiąc szybki przegląd hiszpańskich regionów zaczniemy na północy, w regionie Galicji i najbardziej znanej apelacji Rías Baixas DO. To tutaj uprawia się uznawany za najlepszy jakościowo, biały szczep Półwyspu Iberyjskiego - albariño. Jego gruba skórka chroni grono przed pleśnią, a w tym wilgotnym klimacie jest to cecha bardzo przydatna. Naturalnie wysoka kwasowość, aromaty owoców cytrusowych i pestkowych, mineralność, dają nam świetne białe wina - niezwykle przyjemne i lekkie. Wersje bardziej kompleksowe, z pełniejszym ciałem też nie są rzadkością.

Dalej Bierzo, położone na granicy wpływów oceanicznych i Masywu Centralnego. Króluje tutaj ciemny szczep mencia, z którego otrzymuje się eleganckie czerwone wina z naturalnie wysoką kwasowością i aromatami czerwonych owoców, (np. Godelia Tinto) Białym szczepem wartym uwagi, jest godello. Wina z niego, bardzo często wysokiej jakości, posiadają zwiewność albariño, ale też pełniejsze, kremowe ciało chardonnay. Nierzadko owinięte dębowymi nutami z dojrzewania w beczce (np.wino Godelia Blanco)

Wchodząc w rejon rzeki Duero zostajemy odcięci od wpływów oceanicznych przez pasmo górskie. Najbardziej znanym miejscem tutaj jest bez wątpienia region Ribera Del Duero. Winnice są położone na wysokościach dochodzących nawet do 850 m n.p.m.. To zapewnia niskie temperatury w nocy, przez cały rok, pomagające utrzymać w gronach wysoką kwasowość. Głównym szczepem jest tu tempranillo (tinto fino), które w tym miejscu daje wina o głębokim kolorze, z wysoką kwasowością i poziomem tanin. Stanowi podstawę większości wysokiej jakości win czerwonych. Inne szczepy dopuszczone to cabernet sauvignon, malbec, czy merlot. W apelacji tej można produkować tylko wina czerwone i różowe.

Z dobrych win białych słynie inny pobliski region - Rueda. W tym kontynentalnym klimacie, z chłodnymi nocami, cały swój potencjał ukazuje endemiczny szczep verdejo. Razem ze swoim partnerem do blendów - sauvignon blanc, z którym też jest bardzo często porównywany, tworzy lekkie wina, z wysoką kwasowością, aromatami melona i owoców pestkowych.

Przeskakując na drugi koniec mapy, trafiamy do Katalonii. Penedes to region znany jako stolica Cavy - hiszpańskiego wina musującego, powstającego metodą klasyczną. W tym śródziemnomorskim klimacie, uprawia się zarówno szczepy endemiczne, jak i międzynarodowe. Trzy główne białe grona wykorzystywane przy produkcji Cavy to xarello, macabeo (inaczej viura) i parellada. Oczywiście wina spokojne są też tutaj produkowane, zarówno z wyżej wymienionych szczepów, ale także chardonnay, sauvignon blanc, gewurztraminer, tempranillo, czy merlot, cabernet sauvignon i pinot noir.

Wina hiszpańskie

Zdjęcie producenta Alta Alella

wina hiszpańskie

Zdjęcie producenta Alta Alella

Najlepsze hiszpańskie regiony

Dwa hiszpańskie regiony do tej pory zostały oznaczone najwyższą apelacją DOCa (“Denominación de Origen Calificada”), czyli kwalifikowaną nazwą określającą pochodzenie. W Katalonii można częściej spotkać się ze skrótem zapisywanym jako DOQ (“Denominació d'Origen Qualificada”). Są to Rioja i Priorat.

Rioja jest pierwszym regionem dzierżącym ten tytuł od 1991 roku. Określa on specyfikacje wyznaczające granice obszaru produkcji, odmiany winogron, które mogą być uprawiane, maksymalne dopuszczalne plony, zatwierdzone techniki winifikacji i dojrzewania itd. Wszystko dokładnie kontrolowane, aby wina zawsze prezentowały jak najwyższą jakość. Region ten podzielony jest na trzy sub-strefy: Rioja Alavesa, Rioja Alta i Rioja Oriental (dawniej Rioja Baja). Dwa pierwsze położone są na wysokościach około 500-800 m n.p.m, ostatnia na terenie bardziej równinnym, przez co też cieplejszym. Głównym szczepem regionu jest tempranillo, wspierany przez garnache (która rośnie najlepiej w najcieplejszych miejscach), mazuelo, czy graciano. Style win mogą różnić się dość znacząco. Od młodych, świeżych i owocowych win (joven), które zazwyczaj nie widziały kontaktu z beczką i nierzadko powstają przy użyciu maceracji węglowej, po tęgie, pełne aromatów oksydacyjnych wina, które spędziły w beczkach kilka, czy nawet kilkanaście lat (crianza, reserva, gran reserva). Tradycyjnie pojemnikiem wyboru były beczki amerykańskie, dodające do wina waniliowe i kokosowe aromaty. Obecnie beczki z dębu francuskiego, jak i innych europejskich krajów zyskują na popularności. Wina białe powstają tu głównie ze szczepu viura i również mogą być w wersji świeżej lub tradycyjnej, fermentowanej i mocno starzonej w beczkach dębowych.

Drugi region, Priorat, leży w Katalonii, na wzgórzu Montsant, w głąb lądu od miasta Tarragona. Znany jest z produkcji wysokiej jakości win czerwonych ze szczepów garnacha i cariñena. Oba szczepy dojrzewają późno i odnalazły się doskonale w tym niezwykle suchym i gorącym klimacie. Fenomenem tutejszym, który warto wspomnieć jest charakterystyczna gleba zwana “licorella”. Charakteryzuje się ona dużą zawartością czerwonych łupków i błyszczących w promieniach słońca krzemianów (miki, lub łuszczyki). Nie są to gleby bogate w wartości odżywcze (i dobrze, bo winorośl nie lubi żyznych gleb), ale pomagają gronom dojrzeć, odbijając promienie słoneczne. Dodatkowo dzięki swojej głębokości, umożliwiają zatrzymać wystarczającą ilość wody, aby roślina przetrwała sezon. Zimne noce, które przynoszą ukojenie, pozwalają gronom odpocząć od żaru dnia i zatrzymać w nich kwasowość. Niska zawartość składników odżywczych w glebie, przekłada się na niskie plony, a to sprawia, że wina stąd są niezwykle skoncentrowane, intensywne i kompleksowe. Jednak ta niska wydajność z hektara, czy brak możliwości zmechanizowania winnic położonych na stromych zboczach, a co za tym idzie mała produkcja, powodują, że wina z tego regionu nigdy nie są tanie. Zazwyczaj mocno zabarwione, z wysokimi taninami i co najmniej średnim alkoholem, pokazują aromaty ciemnych owoców, często w towarzystwie wanilii i przypraw z dojrzewania w nowym dębie francuskim. Wina białe i różowe też mogą być produkowane, należą jednak do rzadkości.

Polecane wina hiszpańskie

Jak widzicie Hiszpania ma nam naprawdę wiele do zaoferowania, a ten artykuł prezentuje tylko najbardziej znane regiony i wina. Kiedy zaczniecie dalej zagłębiać się w temat, poznacie jeszcze wiele pięknych miejsc i win z tego kraju.

Swoją podróż możecie zacząć od lżejszych win: białe ( Vegaval- Airen, Mocen - verdejo, Alta Alella PB), lekkie czerwone (Royal Tinto), Vegaval Garnacha; po coś pełniejszego (Godelia Godello, Vina Sole Tete Cuvee, Cava, Rioja Crianza RB), aż po niezwykle kompleksowe i skoncentrowane (Valparaiso, Rioja Bordon Reserva, czy Conde de Harvias, lub Rioja Bordon Gran Reserva).

Related products

Alta Alella - Laieta Cava Gran Reserva Brut Nature
 • Pansa Blanca (Xarel-lo)
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Alta Alella - Cava Laieta Gran Reserva Brut Nature 2018 BIO/VEGAN

Alta Alella - Organic/BIO
10213
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe musujące Kraj pochodzenia:Hiszpania Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Pansa Blanca, Macabeu, Chardonnay, Pinot Noir Region: Katalonia  
146,99 zł
Alta Alella - Mirgin "Laieta" Rosé Cava Gran Reserva Brut Nature
 • Mataro
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Alta Alella - Cava Laieta Rose Gran Reserva Brut Nature 2019 BIO/VEGAN

Alta Alella - Organic/BIO
14644
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: różowe Kraj pochodzenia:Hiszpania Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Monastrell (Mourvedre) Region: Katalonia  
157,99 zł
Alta Alella - Cava Maller 2016 BIO
 • Macabeo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Alta Alella - Cava Maller 2016 BIO/VEGAN

Alta Alella - Organic/BIO
15813
Objętość: 750 ml Smak: Wytrawne/ Brut Kolor: Białe musujące Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Macabeo (Viura) Region: Katalonia
129,49 zł
Alta Alella - Cava "Mirgin" Gran Reserva Brut Nature
 • Pansa Blanca (Xarel-lo)
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Alta Alella - Cava Mirgin Reserva Brut Nature BIO/VEGAN 2019

Alta Alella - Organic/BIO
8201
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe musujące Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Pansa Blanca (Xarel-lo), Macabeu, Parellada Region: Katalonia
84,99 zł
Mirgin Rose D.O. Cava Reserva Brut Nature
 • Mataro
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Alta Alella - Cava Mirgin Rose Reserva Brut Nature 2019 BIO/VEGAN

Alta Alella - Organic/BIO
8206
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Różowe musujące Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Mataro (Monastrell) Region: Katalonia
84,99 zł
GX
 • Grenache
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Alta Alella - GX Garnatxa negra 2020, 2021 BIO/VEGAN

Alta Alella - Organic/BIO
8213
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Garnatxa Negra Region: Katalonia
63,99 zł
Alta Alella - PB Pansa...
 • Pansa Blanca (Xarel-lo)
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Alta Alella - PB Pansa Blanca 2020 BIO/VEGAN

Alta Alella - Organic/BIO
8208
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Pansa Blanca (Xarel-lo) Region: Katalonia
61,99 zł
Bodegas Franco-Espanolas - Rioja Bordon Seleccion
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Franco-Espanolas - RB Rioja Bordon Crianza 2018

Bodegas Franco - Espanolas
40835
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13.5% Temperatura podawania: 14°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo Region: Rioja
65,99 zł
Bodegas Franco-Espanolas - Rioja Bordon Crianza
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Franco-Espanolas - Rioja Bordon Crianza 2018, 2019

Bodegas Franco - Espanolas
10119
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo 80%, Garnacha Tinta 20% Region: Rioja
58,99 zł
Bodegas Franco-Espanolas -...
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Franco-Espanolas - Rioja Bordon Reserva 2016, 2017

Bodegas Franco - Espanolas
31045
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania  Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo, Garnacha tinta, Mazuelo Region: Rioja
77,99 zł
Godelia - Blanco
 • Godello
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Godelia - Godello Blanco 2021

Godelia Bodegas y Vinedos
46288
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Godello, Dona Blanca Region: D.O. Bierzo
76,99 zł
Godelia - Rosé
 • Mencia
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Godelia - Rose 2017

Godelia Bodegas y Vinedos
8324
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Mencia Region: D.O. Bierzo
84,49 zł
Godelia - Tinto
 • Mencia
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Godelia - Tinto Mencia Tinto Crianza 2016, 2017

Godelia Bodegas y Vinedos
46285
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Mencia Region: D.O. Bierzo
87,99 zł
Bodegas Mocen - Sauvignon...
 • Sauvignon Blanc
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Bodegas Mocen - Sauvignon Blanc 2022 Rueda DO

Bodegas Mocen
45507
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Sauvignon Blanc Region: Rueda
53,99 zł
Bodegas Mocen - Verdejo...
 • Verdejo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Verdejo Region: Rudea
49,99 zł
Vegaval Plata - Airen Semidulce
 • Airen
 • Hiszpania
 • Półsłodkie
Wina z Hiszpanii

Vegaval Plata - Airen Semidulce

Bodegas Miguel Calatayud
16090
Objętość: 750ml Smak: półsłodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 11,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Airen Region: Kastylia/Valdepenas
29,99 zł
Vegaval Plata - Garnacha 2017
 • Grenache
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

Vegaval Plata - Garnacha 2017

Bodegas Miguel Calatayud
16095
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Garnacha Region: Kastylia/Valdepenas
28,99 zł