Węgierskie wino – mini-przewodnik winiarski. Co warto wiedzieć o winie z Węgier?

Węgry to nie jest światowa potęga winiarska. Znajdują się dopiero na czternastym miejscu na globalnej liście producentów wina za rok 2019. Z produkcją na poziomie dwa i pół miliona hektolitrów rocznie nie mogą się porównać do Francji i Włoch, liderów produkujących ponad czterdzieści. Biorąc jednak pod uwagę niewielką powierzchnię tego kraju okazuje się, że te dwa i pół miliona hektolitrów wina węgierskiego rocznie to wcale nie jest mało.

Węgierskie wino, czyli jakie? – podstawowe informacje

Rzecz jasna z Węgier! Mamy tu do dyspozycji dwadzieścia dwa regiony winiarskie, różne tradycje i style. Nowoczesność, światowe trendy i spuściznę historii. Wina wytrawne, białe, różowe i czerwone, a także jedne z najlepszych na świecie win słodkich. Coraz więcej interesujących musujących. Codzienne, łatwe i przyjemne, oraz ambitne i wybitne. Wino węgierskie ma różne oblicza i zdecydowanie światowy poziom, choć przecież osadzone jest mocno w kulturze Europy Środkowowschodniej. Swojskiej i historycznie nam bliskiej. Przez kilka wieków Węgry i Polskę łączyły dobre relacje sąsiedzkie, gospodarcze i polityczne. Polacy byli głównymi odbiorcami tokajskiego wina, zwanego po prostu węgrzynem. Przyczynili się do poprawy jego jakości i wzrostu popularności. Przyjaźń polsko-węgierska w myśl powiedzonka o bratankach trwa nadal, ale wina węgierskie wymagają bliższego poznania! I zasługują na nie.

Czym charakteryzują się wina węgierskie?

Pewną trudność, czy wręcz barierę w pierwszym kontakcie z winem węgierskim stanowi język. Egzotyczny, trudny do wymówienia i dla wszystkich Europejczyków poza samymi Węgrami raczej kompletnie niezrozumiały. Węgierski, podobnie jak fiński i estoński należy do rodziny języków ugrofińskich, wywodzących się zza Uralu. Stąd jego widoczna odmienność. Nazwy widoczne na etykietach brzmią tajemniczo, trudno zapamiętać nazwiska producentów, czasem nawet nie wiadomo jak dany wyraz przeczytać. Nie zniechęcajmy się jednak! Na początek wystarczy zapamiętać kluczowe słowo bor, czyli wino. Fehér bor to białe, a vörös czerwone. W tej inności tkwi także siła węgierskiego winiarstwa. A jest nią lokalność i autentyczność, przymioty niezwykłej wagi w dobie powszechnej globalizacji. Większość win produkowana jest z lokalnych, madziarskich odmian winorośli. To całe bogactwo zapachów i smaków do odkrywania przez każdego miłośnika wina. Do tego dochodzi cała gama tradycji regionalnych, wypracowanych przez pokolenia. Dobre węgierskie wino często ma korzystną relację jakości do ceny.

Węgierska winnica

Zdjęcie producenta St. Andrea

Wino węgierskie

Zdjęcie producenta St. Andrea

Gdzie ulokowane są węgierskie winnice?

Winiarska mapa Węgier jest dość zróżnicowana. Dwadzieścia dwa regiony winiarskie są porozrzucane po całym obszarze kraju, dobrze wykorzystują lokalne warunki poszczególnych siedlisk. Można je nieco pogrupować i omówić w uproszczeniu sześć makroregionów. Najbardziej znany w szerokim świecie Tokaj, gdzie produkowane jest najlepsze węgierskie wino deserowe, nie jest największym z nich. Ale stanowi klasę sam dla siebie, ze względu na prestiż traktowany jest jako samodzielny makroregion. Geograficznie należałby wraz z sąsiednimi regionami, takimi jak Eger i Matra, do Górnych Węgier. Ze względu na bliskość Egeru i Tokaju do granicy, miejsca te są dobrze znane polskim konsumentom węgierskiego wina.

Najwięcej wina Węgry produkują na Wielkiej Nizinie, między Cisą a Dunajem, od którego ten makroregion winiarski nosi nazwę Duna. To obfite źródło codziennych, prostych win czerwonych i białych.

Trzy pozostałe makroregiony mieszczą się na drugim brzegu Dunaju, w zachodniej części kraju. Najoryginalniejszy z nich jest Balaton, wokół którego rozgościły się liczne apelacje, szczególnie interesujące dla białych win. Nie tyle ze względu na kontekst wakacyjny, ile na znakomite podłoże wulkaniczne, szczególnie w Badacsony i Somló.

Na cześć dawnej prowincji rzymskiej pozostałe dwie krainy noszą dumną nazwę Panonia. Górna Panonia rozciąga się między Budapesztem a granicą z Austrią. Właściwa Panonia z kolei leży na południu Węgier, otwiera się na gorące Bałkany. Tutejszy klimat współtworzy najlepsze czerwone wina węgierskie, które powstają w dwóch prestiżowych apelacjach: Szekszárd i Villány. Oba mają długą historię, sięgającą czasów starożytnego Rzymu.

Węgierskie wino - jakie wina produkują Węgrzy?

Taka różnorodność regionów i klimatów tworzy mozaikę stylów i typów win. Węgry to kraj z przewagą wina białego. Sami Węgrzy uwielbiają je pić i podawać do popularnych dań rybnych. Najczęściej jest to łagodny i neutralny olaszrizling, który wbrew brzmieniu nie ma nic wspólnego z niemieckim rieslingiem. Poza nim dużą popularnością cieszą się odmiany aromatyczne w typie muscatu: irsai oliver oraz csersegi füszeres. Idealne na lato, dobre na niezobowiązujące spotkanie. Z kolei najszlachetniejszy jest tokajski mistrz, szczep furmint, tak w stylu wytrawnym jak i słodkim. Kandydat na najlepsze węgierskie wino białe.

Wśród ciemnych odmian winorośli króluje kekfrankos, znany też na Morawach jako frankovka. Prawdziwym węgierskim endemitem jest kadarka, dająca delikatne wina czerwone. W większości regionów spotkamy też dobrze znane odmiany francuskie. W wielu miejscach z powodzeniem produkuje się białe i różowe wina musujące. Oddzielnym tematem jest słodkie wino węgierskie z regionu Tokaj.

Dlaczego węgierskie wino tokaj jest bardzo popularne?

Zyskał sławę króla win już w XVII wieku, w czasach kiedy najwyżej ceniono słodkie wina. Długowieczny słodki tokaj stał się marką o międzynarodowej renomie. Jej echo znalazło odbicie w Polsce przez kilka wieków. Polacy inwestowali w węgrzyny jak w złoto. Dlatego też tokaj wniknął w naszą świadomość na dobre jako synonim jakości. Najnowsza historia też umożliwiła utrwalenie legendy, choć może trochę przykurzonej w latach komunistycznej szarzyzny. Nie najwyższych lotów tokaj ówczesny był jednakowoż zawsze dostępny. W XXI wieku te same winogrona w rękach ambitnych, sprywatyzowanych producentów nierzadko z kapitałem i wiedzą z zagranicy, zyskały na jakości i znów zaczęły dawać pierwszorzędne wina, doceniane na całym świecie.

wino węgierskie

Zdjęcie producenta Grof Degenfeld

wino węgierskie

Zdjęcie producenta Grof Degenfeld

Inne popularne węgierskie wina, które musisz sprawdzić

Bikawer, i to dwa razy, jeden z Egeru, drugi z Szekszardu, żeby porównać różne style tych czerwonych kupaży. Inne czerwone wino węgierskie którego trzeba spróbować to cabernet franc z południa kraju, najlepiej z szlachetnego Villany. Zdarza mu się elegancja porównywalna z najlepszymi cabernetami z Doliny Loary.

Wszystkie białe wina znad Balatonu są warte uwagi, ale szczególnie maleńki region Somló stanowi nie lada ciekawostkę. Wszystkie wina z Somló noszą niezwykłe piętno wulkanicznego siedliska, są bardzo mineralne i wręcz kamieniste w smaku. No i na koniec koniecznie wino musujące produkowane metodą klasyczną, ale w tej kategorii znowu wygrywa Tokaj ze swoim furmintem. Węgierskie wino dla każdego ma coś do zaoferowania.

Zobacz także:

https://rafa-wino.pl/blog/nowosci/aukcje-win-wegierskich-w-tokaju

https://rafa-wino.pl/blog/nowosci/jak-wegier-z-japonczykiem-czyli-o-przyjazni-wegrzynow-i-sushi

Powiązane produkty

Bencze - Riesling 2019
 • Riesling
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Bencze - Riesling 2019 BIO/VEGAN

Bencze Birtok - BIO
15051
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 11,5% Temperatura podawania:10-12°C Produkowane ze szczepu: Riesling Region: Badacsony Wino naturalne niesiarkowane
118,99 zł
Bodvin - Sarga Muskotaly
 • Sargamuscotaly
 • Węgry
 • Półsłodkie
Wina z Węgier

Bodvin - Sargamuskotaly 2020

Bodvin
41156
Objętość: 750ml Smak: Półsłodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Sárgamuskotály Region: Tokaj
29,49 zł
Bolyki - Bikaver
 • Kekfrankos
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Bolyki - Egri Bikaver 2016

Bolyki Pince
28984
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 18°C Produkowane ze szczepu: Kekfrankos, cabernet franc, merlot, zweigelt, portugieser i blauburger, Region: Eger
58,99 zł
Demeter Zoltan - Kakas Furmint 2017
 • Furmint
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Demeter Zoltan - Kakas Furmint 2017

Demeter Zoltán
15873
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Furmint Region: Tokaj Cukier: 4,9 g/l Kwasowość: 7,2 g/l 
125,99 zł
Egri Korona Kekfrankos 2018
 • Kekfrankos
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Egri Korona Kekfrankos 2018

Egri Korona Borhaz
15653
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: kekfrankos Region: Eger
36,99 zł
Fekete Pince - Harslevelu off-dry 2017
 • Harslevelu
 • Węgry
 • Półwytrawne
Wina z Węgier

Fekete Pince - Harslevelu off-dry 2017

Fekete Pince Somlo
15731
Objętość: 750ml Smak: półwytrawne Kolor: Białe  Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 15% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: harszlevelu Region: Somlo
82,99 zł
Fekete Pince - Juhfark 2016
 • Juhfark
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Fekete Pince - Juhfark 2016

Fekete Pince Somlo
15733
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: Białe  Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Juhfark Region: Somlo
69,99 zł
Hagymasi - Kadarka
 • Kadarka
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Hagymasi - Kadarka 2018

Hagymasi Pinceszet
21246
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne  Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 14-16°C Produkowane ze szczepu: Kadarka Region: Eger
53,99 zł
Kunvin - Harom Halom - Chardonnay - Cserszegi Fuszere
 • Cserszegi Fuszeres
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Kunvin - Cserszegi Fuszeres

Kunvin Boraszati
11057
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 13,5%  Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Cserszegi Fűszeres Region: Hajos-Bajai
25,99 zł
Kunvin Boraszati - Irsai Oliver
 • Irsai Oliver
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Kunvin - Irsai Oliver

Kunvin Boraszati
14926
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Irsai Oliver Region: Hajos-Bajai  
25,99 zł
Racz Miklos Tamas - Cabernet Franc
 • Cabernet Franc
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Racz Miklos Tamas - Cabernet Franc 2019

Racz Miklos Tamas
5017
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18 °C Produkowane ze szczepu: Cabernet Franc Region: Villany
73,99 zł
Vida Peter - Bikaver 2016
 • Kekfrankos
 • Węgry
 • Wytrawne
Wina z Węgier

Vida Peter - Bikaver 2016

Vida Peter
15497
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 50% kékfrankos, 20% Cabernet Franc & Cabernet Sauvignon, 20% merlot, 5% Syrah, 5% kadarka Region: Szekszard
74,99 zł