Bodvin - o producencie wina

manufacturer-picture

Orosz Gábor prowadzi od niespełna 30 lat projekt Bodvin nakierowany na jakościowe wina w przystępnych cenach. Jest to uznany winiarz z Mád zrzeszony w stowarzyszeniu Mádi Kör. Winnicę w naszej ofercie reprezentuje wytrawny furmint i półsłodki muscat.

Winnica

Bodvin to jedna z bardziej nowoczesnych winnic w Tokaju, zlokalizowana w miejscowości Mad. Założona przez trzech braci Bodnar wspieranych przez Istvana Szamesa. Co ciekawe, doradcą przy zakładaniu winnicy był jeden z najwybitniejszych winiarzy na Węgrzech - Istvan Szepsy, którego wina również posiadamy w swojej ofercie.

Szczepy

Bodvin skupia się na trzech szczepach: Furmint (70%), Hárslevelű (25%) i Sárgamuskotály (5%), z których powstają wina jednoszczepowe, cuvee oraz klasyczne tokajskie Aszu.

Historia

Początkowo cała produkcja była dedykowana na export do USA. Dopiero z czasem, gdy rodzimy i europejski rynek uwierzył w wybitność win węgierskich ten trend został odwrócony. Jedną z kluczowych postaci w firmie jest Gabor Orosz, który obecnie zarządza winnicą i jest związany z Bodvinem od 1994r. Firma pomimo nowoczesnej infrastruktury stosuje wszystkie ograniczenia wydajności, zgodnie z przepisami koła Mádi, stowarzyszenia regulującego poziom produkowanych tu win.

Klimat / Gleba

Bodvin zarządza ponad 10ha upraw na najbardziej znanych parcelach w regionie: Király, Nyúlászó, Úrágya, Betsek, Hosszúkötél, Holdvölgy oraz Szent-Tamás. Większosć upraw posiada południową lub południowo-zachodnią ekspozycję. Bodvin, podobnie jak cały region tokajski poddawany jest wpływom klimatu kontynentalnego, który powoduje upalne lata oraz mroźne zimy. 

rok założenia
1992
spec-icon
10,000
butelek rocznie
spec-icon
kraj
Węgry
spec-icon
wiodący szczep
Furmint
spec-icon
10ha
uprawy latorości winnej
spec-icon

Bodvin - Sarga Muskotaly
  • Sargamuscotaly
  • Węgry
  • Półsłodkie
Wina z Węgier

Bodvin - Sargamuskotaly 2022

41156
Objętość: 750ml Smak: Półsłodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Sárgamuskotály Region: Tokaj
31,99 zł
Bodvin - Furmint
  • Furmint
  • Węgry
  • Wytrawne
Wina z Węgier

Bodvin - Furmint 2021,2022

15994
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Furmint Region: Tokaj
31,99 zł