F.Schatz - o producencie wina

manufacturer-picture

Młody Friedrich Schatz marzył o stworzeniu winnicy, w której mógłby tworzyć organiczne, biodynamiczne, wina wysokiej jakości. Naturalne wina, bez dodatku siarczynów. Pielęgnowane i produkowane w oparciu o tradycyjną mądrość w połączeniu z nowoczesnymi technikami. Znalazł idealne miejsce w sercu Andaluzji w gminie Ronda, nieopodal Malagi. 

Winnica

Przedsięwzięcie Friedrich Schatz - Bodega Finca Sanguijela, niewielka, rodzinna 3 hektarowa biodynamiczna winnica. Jest to pierwsza ekologiczna winnica w prowincji Malaga i należy do regionu uprawy winorośli „Serranía de Ronda”. Wszystkie wina produkowane w tym niewielkim regionie, opatrzone chronioną nazwą pochodzenia “Málaga y Sierra de Málaga”.

Friedrich Schatz  uprawia 9 różnych odmian winorośli, z których produkuje 6 różnych organicznych, biodynamicznych, naturalnych win bez dodatku siarczynów.

Produkcja wina

Do ochrony roślin stosowane są wyłącznie preparaty siarkowe i biodynamiczne. Zbiory są w 100% wykonywane ręcznie. W piwnicy przy produkcji wina praktykuje się wyłącznie procesy mechaniczne, odszypułkowanie/rozdrabnianie, następnie po ok. 1 godz. 1 tydzień fermentacji w otwartych kadziach, z ręcznym dociskaniem kilka razy dziennie. Fermentacja malolaktyczna ma miejsce w zbiornikach ze stali nierdzewnej, a leżakowanie (6-12 miesięcy) w nowych i używanych beczkach z dębu francuskiego, słoweńskiego i amerykańskiego. Po butelkowaniu wina czerwone dojrzewają 4-6 lat, a białe i różowe kilka miesięcy. Do win nie są dodawane siarczyny. Wina czerwone mają potencjał starzenia około 20-25 lat, wina białe i różowe około 10-15 lat. 

Szczepy

Począwszy od 1982 roku Friedrich sadził na terenie posiadłości nowe winorośle, aby badać ich zachowanie wegetatywne i generatywne, a także późniejszą produkcję wina.

W wyniku tych badań z różnymi odmianami oraz analizy glebowo-klimatycznej, ostatecznie  obsadzono 3 hektary wybranymi odmianami: lemberger, pinot noir, petit verdot, chardonnay, moscatel negro, tempranillo, syrah, merlot i cabernet sauvignon.

Historia

Rodzina Schatz wywodzi się z Bressanone w Południowym Tyrolu (Trentino, Tyrol), niemieckojęzycznej części północnych Włoch w pobliżu Dolomitów. Rodzina ostatecznie osiedliła się na południu Niemiec, w Korb (stan Badenia Wirtembergia) i od 1641 roku specjalizuje się w uprawie winorośli.

Już w wieku 18 lat Friedrich Schatz miał pomysł na życie: po pierwsze, chciał kontynuować rodzinną tradycję winiarstwa, a po drugie, chciał to robić w regionie o lepszym klimacie, niż na południu Niemiec.

W 1982 rozpoczął więc swoją podróż w poszukiwaniu idealnego miejsca. Podróżował przez różne kraje i obszary, aż w końcu wybrał Hiszpanię, a dokładniej Rondę. Położona w sercu Andaluzji Serrania de Ronda, to obszar, na którym swoje winnice uprawiali już Iberyjczycy, a później Rzymianie. Obszar zwany równeż: Ronda la Vieja – Kraina Wina.

Friedrich znalazł farmę i dom o osobliwej nazwie Finca Sanguijela, położony w Sierra de la Sanguijuela. O dziwo, inicjały Finki i Friedricha okazały się takie same, więc naturalnym było, że logo bodegi będzie brzmiało FS.

Mija 40 lat, od czasu założenia winnicy. Rodzina się rozrosła, a nowe pokolenie czerpie z mądrości dziadków, którzy wciąż na co dzień im pomagają i uczą. A natura - ze swoją ogromną hojnością - dba o całą resztę.

Klimat/Gleba

Winnica Friedricha Schatza znajduje się na wysokości 700 m, około 50 km od Afryki, 40 km od Morza Śródziemnego i 80 km od Oceanu Atlantyckiego, położona między 3 górami / rezerwatami przyrody. W rezultacie, są na tym terenie duże wahania temperatury dochodzące do 30º na dobę. Bardzo chłodne noce pozwalają na idealną dojrzałość winogron o wysokiej naturalnej kwasowości. Winnica rozciąga się na łagodnym zboczu na południe z głęboką glebą gliniasto-piaszczystą, zdrową ze względu na dobre napowietrzanie i przepuszczalność.

rok założenia
1982
spec-icon
15000
butelek rocznie
spec-icon
kraj
Hiszpania
spec-icon
wiodący szczep
lamberger
spec-icon
3ha
uprawy latorości winnej
spec-icon

F.Schatz organic wines -...
 • Lemberger
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

F.Schatz organic wines - Acinipo 2020

16853
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwne Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 14-16°C Produkowane ze szczepu: Lamberger Region: Andaluzja
119,99 zł
F.Schatz organic wines -...
 • Moscatel
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

F.Schatz organic wines - Rosado 2021

16851
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Różowe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Moscatel Negra Region: Andaluzja
119,99 zł
F.Schatz organic wines -...
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Tempranillo, Merlot, Cabernet Sauvignon Region: Andaluzja
159,99 zł
F.Schatz organic wines -...
 • Pinot Noir
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwne Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 14-16°C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Andaluzja
169,99 zł
F.Schatz organic wines -...
 • Chardonnay
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: Andaluzja
174,99 zł
F.Schatz organic wines -...
 • Petit Verdot
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Petit Verdot Region: Andaluzja
174,99 zł
Unikalny zestaw sześciu win wysokiej jakości, zapakowanych w drewnianą, grawerowaną skrzynię. Jedno białe, jedno różowe i cztery czerwone wina - wszystkie są organiczne, biodynamiczne, naturalne, bez dodatku siarczynów.
919,99 zł