Chateau Talbot - o producencie wina

manufacturer-picture

Czwarte Grand Cru Classé w Saint-Julien (Médoc) - wyjątkowa winnica  rozciągająca się na ponad 110 hektarach w gminie Saint-Julien, na skraju ujścia rzeki Gironde. Apelacja niezwykła, ponieważ obejmuje ponad 11 wielkich sklasyfikowanych upraw.

Winnica

Château Talbot jest wyjątkową winnicą, położoną na skraju ujścia rzeki Gironde.

Czwarta Grand Cru Classé w Saint-Julien (Médoc), Château Talbot rozciąga się na ponad 110 hektarach w gminie Saint-Julien.  Apelacja niezwykła, ponieważ obejmuje ponad 11 wielkich sklasyfikowanych upraw.

Szczepy

W uprawie odmian czerwonych dominuje cabernet sauvignon (66% powierzchni upraw) - król win Médoc w ogóle, a Saint-Julien w szczególności. Ta odmiana winogron zapewnia winom taniczną strukturę i moc. Dzięki 30% merlota wina nabierają krągłości i gładkości. Jako dodatkową odmianę uprawia się petit-verdot (4%). Jest to odmiana trudna do oswojenia, ale może być smacznym dodatkiem dla wina w bardzo dobrych rocznikach.  Z białych odmian winogron uprawia się w Château Talbot w 80% sauvignon i w 20% sémillon.

Historia

Historia tego cru jest bogata. Nosi imię konstabla Talbota, hrabiego Shrewsbury, słynnego angielskiego żołnierza i gubernatora Guyenne, pokonanego w bitwie pod Castillon w 1453 roku. W 1855 roku, podczas klasyfikacji Médoc and Graves crus na zlecenie cesarza Napoleona III, Château Talbot został awansowany do czwartej grand cru classé Saint-Julien. Przez dziesięciolecia majątek był własnością markiza d'Aux, następnie został nabyty w 1918 r. przez Désiré Cordier. Jego syn Georges, a następnie jego wnuk Jean przejął losy tej posiadłości. Pod ich przywództwem Talbot stał się jednym z najsłynniejszych crus Bordeaux. Kiedy Jean Cordier zmarł, jego córki Lorraine i Nancy przejęły stery Talbota. Dziś Nancy Bignon Cordier, jej mąż Jean-Paul, ich dzieci Philippine, Marguerite i Gustave Bignon kontynuują historię Talbota.

Klimat/Gleba

Terroir Château Talbot jest wyjątkowy: idealnie położony na skraju ujścia rzeki Gironde, na szczytach wzgórz żwiru aluwialnego niesionego z Masywu Centralnego przez Dordognę i z Pirenejów przez Garonnę.

rok założenia
XV wiek
spec-icon
600000
butelek rocznie
spec-icon
kraj
Francja
spec-icon
wiodący szczep
Cabernet Sauvignon
spec-icon
110ha
uprawy latorości winnej
spec-icon

Chateau Talbot Saint - Julien 2016
  • Cabernet Sauvignon
  • Francja
  • Wytrawne
Wina z Francji

Chateau Talbot Saint - Julien 2016

Chateau Talbot
16404
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 55% Cabernet Sauvignon, 39% Merlot, 6% Petit Verdot Region: Bordeaux
462,49 zł