Teleki Csányi - o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica

Wyjątkowy mikroklimat - rywalizujący z Bordeaux, bogata żyzna gleba - hojny dar natury, oraz dumna tradycja odziedziczona po uznanym autorytecie - Zsigmond Teleki, założycielu winnicy sprawiły, że aspiracją winnicy Teleki Csanyi jest wytwarzać wina, które należą do najlepszych na świecie. Centrum winnicy znajduje się w samym sercu Villány, jej imponujący budynek z najnowocześniejszym sprzętem winiarski wtapia się w krajobraz, a zapierający dech w piersiach system piwnic skrywa wina i skarby spoczywające w beczkach.

Szczepy

Odmiany winorośli uprawianych w winnicy Teleki Csanyi: Cabernet Sauvignon, Kékfrankos, Blauburger, Merlot, Pinot Noir, Petit Verdot, Portugieser, Irsai Olivér, Zenit, Syrah, Cabernet Franc, Olaszrizling, oraz Hárslevelű.

Historia

Winiarnia Teleki Csanayi została założona w 1881r. przez jednego z najsłynniejszych węgierskich winiarzy Zsigmonda Teleki, a jego dziedzictwo nadal decyduje o długofalowych celach i codziennym życiu posiadłości. Najdłuższy system piwnic w Villány znajduje się pod nowoczesną winiarnią, w której butelkowanych jest 2 miliony win rocznie.  Teleki Csanayi to największa winnica w regionie Villany, która uprawia winorośl na obszarach tak legendarnych winnic jak: Kopár, Ördögárok, Csillagvölgy czy Jammertal.  Winiarnia Teleki Csanayi ma obecnie ponad 500 hektarów upraw i jest jedną z najważniejszych winnic na Węgrzech. Ważna jest zarówno tradycja i wiedza, jak i nowoczesny sprzęt i innowacyjna technologia produkcji.

Klimat / Gleba

Villany to obszar idealny do uprawy winorośli. Południowe zbocza pasma górskiego stwarzają tu specyficzny mikroklimat. Należy do ciepłej, umiarkowanie wilgotnej strefy klimatycznej. Średnia roczna temperatura waha się między 10-11°C, co odpowiada średniej krajowej, ale średnia roczna ilość nasłonecznienia waha się między 2100-2150 godzin. Ostatnie wiosenne przymrozki występują prawdopodobnie do 10 kwietnia, a okres bezmrozowy trwa zwykle do drugiej połowy października. Liczba dni bez mrozu na południowych stokach wynosi ponad 200. Gleby winnic Teleki Csanayi są obojętne lub lekko zasadowe. Na płaskowyżu i północnych stokach występuje rędzina. Spotkać można również typy gleb czarnoziemów. Główne gleby regionu winiarskiego Villány to dolomit, margiel, wapień kredowy, z gliniastą, czasem piaszczystą pokrywą lessową.

Teleki Csányi - Teleki...
  • Pinot Noir
  • Węgry
  • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 18-19°C Produkowane ze szczepu: Pinot Noir Region: Villány
41,99 zł
Teleki Csányi - Teleki...
  • Merlot
  • Węgry
  • Wytrawne
Wina z Węgier

Teleki Csányi - Teleki Válogatás Villányi Merlot 2019

Teleki Csányi
16566
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Merlot Region: Villány
41,99 zł