Nowe produkty

Promocje

Wina Zach-Pomorskie (Polska)

Zachodniopomorskie jest postrzegane jako region, który nie miał tradycji winiarskich i nie posiada sprzyjających warunków klimatycznych do uprawy winorośli. A jednak okazuje się że współczesne zainteresowanie uprawą winorośli znajduje uzasadnienie w historii regionu.

Uprawa winorośli i produkcja wina jest w regionie Zachodniopomorskim nie tylko...

Zachodniopomorskie jest postrzegane jako region, który nie miał tradycji winiarskich i nie posiada sprzyjających warunków klimatycznych do uprawy winorośli. A jednak okazuje się że współczesne zainteresowanie uprawą winorośli znajduje uzasadnienie w historii regionu.

Uprawa winorośli i produkcja wina jest w regionie Zachodniopomorskim nie tylko możliwa, ale także sam region ma szansę, by stać się jednym z ważniejszych obszarów produkcji wina w Polsce.

 

Wzmianki o pierwszych winnicach w okolicy Szczecina związane z działalnością zakonu cystersów pochodzą z XIII wieku. Jeszcze w 1864 r. znajdowały się tutaj winnice należące do czterech właścicieli. Kolejnym miejscem, gdzie założone zostały winnice jeszcze w średniowieczu była ówczesna wieś Grabowo pod Szczecinem. Ponadto w wielu innych miejscach w Zachodniopomorskim zakładano winnice. Na terenie obecnego powiatu gryfińskiego, a więc tam, gdzie znajdują się współcześnie największe winnice w województwie, w miejscowości Stare Łysogórki w XVIII w. także podejmowano próby uprawy winorośli.

Od 2010 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego zaczęły powstawać winnice i z roku na rok powiększa się ich powierzchnia.

 

Warunki klimatyczne w Zachodniopomorskim

 

Możliwości rozwoju uprawy winorośli determinują przede wszystkim warunki klimatyczne. Postępujące zmiany klimatyczne na terenie województwa zachodniopomorskiego, powodują istotny wzrost temperatury powietrza, a w konsekwencji wydłużanie się okresu wegetacji winorośli.

Najkorzystniejsze warunki klimatyczne dla uprawy winorośli panują na obszarze, położonym wzdłuż doliny Odry – od Kostrzyna po Cedynię. Północno-wschodnią granicę tego obszaru wyznaczają miejscowości położone wzdłuż linii: Cedynia – Mieszkowice – Dębno.

 

Szczepy winorośli uprawiane w Zachodniopomorskim

 

W województwie zachodniopomorskim szczególnie poleca się uprawę tzw. mieszańców (hybryd) międzygatunkowych. Należą do nich m.in. powstałe ze skrzyżowania Vitis vinifera: Seyval BlancSolaris, Johanniter, Regent, Rondo, Cabernet Cortis. Te odmiany w warunkach klimatu regionu Zachodniopomorskiego dają dobre rezultaty jeśli chodzi o jakość surowca do produkcji wina.

 

Wina z regionu Zachodniopomorskiego w Rafa Wino

 

Przed powstaniem Winnicy Turnau nikt się nie spodziewał, że jakościowe wino można produkować w województwie Zachodniopomorskim. 

Winnica Turnau” to prywatna, największa pod względem powierzchni (32 ha) winnica w Polsce.

 

Przy winie wysokiej jakości, z półki premium, cena ma mniejsze znaczenie. Dużą wagę ma natomiast jego pochodzenie, styl oraz charakter wina. Nieprzypadkowo Polskie wina znajdują się w stosunkowo wysokim segmencie cenowym. Są to wina jakościowe, doceniane przez koneserów.

 

Więcej

Wina Zach-Pomorskie (Polska) Jest 6 produktów.

Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów
Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów