Nowe produkty

Promocje

Wina z Valle Central (Chile)

Valle Central, czyli Dolina Środkowochiljska, to najstarszy i najważniejszy region winiarski Chile. W dolinach Maipo, Maule, Curico, Cachapoal i Colchagua, powstają najpopularniejsze na świecie chilijskie wina. Velle Central jest także jednym z największych winiarskich regionów w tej części świata, bo rozciąga się od Maipo w okolicy Santiago aż ...

Valle Central, czyli Dolina Środkowochiljska, to najstarszy i najważniejszy region winiarski Chile. W dolinach Maipo, Maule, Curico, Cachapoal i Colchagua, powstają najpopularniejsze na świecie chilijskie wina. Velle Central jest także jednym z największych winiarskich regionów w tej części świata, bo rozciąga się od Maipo w okolicy Santiago aż po Maule 400 km na południe. Dzieli się na subregiony (od północy): Maipo, Rapel (Cachapoal i Colchagua), Curicó i Maule.

Dzięki dużej – rozciągniętej z północy na południe – powierzchni,  region Valle Central oferuje szereg odmiennych stylistycznie win pochodzących z różnych terroir, ponieważ każdy z subregionów wyraźnie wyróżnia się własnym stylem.

Warunki klimatyczne Valle Central

W Valle Central panują optymalne warunki upraw do produkcji wina.  Klimat jest gorący i suchy, ale amplitudy dzienne są na tyle znaczące, że pomaga to winogronom odpoczywać i zachować dobry poziom kwasowości. W dolinach Maipo i Cachapoal winnice trzeba jeszcze nawadniać. Ale dalej na południe, od doliny Colchagua czasami udaje się obyć bez nawadniania. W Curico i w Maule ilość opadów jest już wystarczająca. 

Szczepy uprawiane w Valle Central

Carmenere to od 25 lat firmowa odmiana Chile. Pochodzi z Bordeaux, jest krzyżówką Cabernet Franc i Gros Cabernet, a za Atlantyk trafiła w XIX w. Najchętniej uprawiana jest w Maipo, Rapel i Colchagua. Daje mocne, intensywnie pachnące czarną porzeczką, pełne owocu wina, dobrze tolerujące dojrzewanie w drewnie.

Pozostałe uprawiane w Central Valley szczepy, to: Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Chardonnay i Sauvignon Blanc

Charakter win z Valle Central

Zarówno wina popularne, w przystępnych cenach, jak i wielkie ikony  z Chile, cechuje duża dojrzałość i pełny, owocowy smak. W klasycznym winie z regionu Valle Cantral możemy spodziewać się miękkich, aksamitnych tanin, soczystego owocu, umiarkowanej kwasowości i sporej dawki alkoholu.

W ofercie Rafa Wino można znaleźć klasyczne wino z regionu Valle Central: Cousino MaculCarmenere

Więcej

Wina z Valle Central (Chile) Jest 1 produkt.

Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji
  • Cousino Macul - Carmenere 2016

    Czerwone wino wytrawne z bardzo popularnej w Chile odmiany szczepu Carmenere. Pierwotnie była ona używana w regionie Medoc w Bordeaux dając ciemne, wyraziste wina. Odmiana należy do rodziny Cabernetów. Intensywnie czerwony kolor z fioletowawym obrzeżem. Wino oferuje owocowy aromat śliwek i truskawek, któremu towarzyszą pikantne nuty. W ustach ma miękką...

    54,99 zł
Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji