Dry Creek Vineyard - o producencie wina

manufacturer-picture

To jedna z ostatnich prawdziwie prywatnych, rodzinnych, kultowych winnic hrabstwa Sonoma, które konsekwentnie produkują bardzo wysoko oceniane wina. Założona przez Davida S. Stare winiarnia Dry Creek Valley to typowy przykład zrealizowania „amerykańskiego snu”.

Winnica

Po ukończeniu studiów i pobycie w Niemczech oraz we Francji, David postanowił zając się winiarstwem i na początku lat 70-tych ubiegłego wieku przeprowadził się z Bostonu do Kalifornii. Na miejscu zakupił opuszczony sad owocowy i w 1972 roku założył pierwszą od czasów prohibicji winiarnię w dolinie.

Szczepy

Słabość do francuskich win przełożyła się na odmiany uprawiane w posiadłości. David szczególną miłością darzył Sauvignon Blanc, z którego po dziś dzień słynie winiarnia. Oprócz tego na winnicach znajdziemy Chardonnay, Chenin Blanc, ale też Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlota, Malbeca, Petit Verdot. Nie brakuje również popularnego w Kalifornii Zinfandela. 

Historia

David był jednym z prekursorów odrodzenia winnic w Dry Creek Valley i korzystając z takiego startu jego sława szybko rosła. Już w 1975r. jego wino było podawane na przyjęciu wydanym w Białym Domu dla zagranicznych dyplomatów przez prezydenta Forda. Dodatkowo w 1983r. David jako pierwszy winiarz zabutelkował wina pod nowopowstałą apelacją Dry Creek Valley AVA. Cztery lata później do ojca dołączyła Kim Stare Wallace, która choć początkowo nie chciała mieć nic wspólnego z winiarstwem, w końcu zdecydowała się porzucić branżę modową i po dziś dzień zarządza posiadłością. Od 2014r. winnice są prowadzone w zrównoważony sposób.

Klimat / Gleba

Dry Creek Valley leży na północy regionu Sonoma (obok Napy drugiego najbardziej znanego regionu winiarskiego Kalifornii). Kalifornia jest stanem gorącym i suchym, ale wytchnienie dla winorośli przynosi chłodny prąd morski, który sprzyja powstawaniu mgieł, dającym przynajmniej częściową osłonę winnicom oraz zimne powietrze spływające do doliny w ciągu nocy. Na stokach znajdziemy skalistą glebę z dużą zawartością żelaza, dno doliny zajmują zaś cięższe gleby aluwialne.

rok założenia
1972
spec-icon
400000
butelek rocznie
spec-icon
kraj
USA
spec-icon
wiodący szczep
Zinfandel (Primitivo)
spec-icon
75ha
uprawy latorości winnej
spec-icon

Dry Creek Merlot 2012
  • Merlot
  • Stany Zjednoczone
  • Wytrawne
Strona główna

Dry Creek Merlot 2012, 2014

Dry Creek Vineyard
15257
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: USA Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Merlot Region: Russian River Valley
119,99 zł
Dry Creek Chardonnay DCV Estate Block 2015
  • Chardonnay
  • Stany Zjednoczone
  • Wytrawne
Strona główna

Dry Creek Chardonnay DCV Estate Block 2015

Dry Creek Vineyard
15255
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: USA Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 10-12 °C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: Russian River Valley
179,99 zł
Dry Creek The Mariner 2013
  • Cabernet Sauvignon
  • Stany Zjednoczone
  • Wytrawne
Strona główna

Dry Creek The Mariner 2013

Dry Creek Vineyard
15259
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: USA Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18 °C Produkowane ze szczepu: 54% Cabernet sauvignon, 24% Merlot, 10% Petit verdot, 4% Cabernet franc Region: Sonoma
218,99 zł